Je to choroba promiskuitných žien.
Keď som momentálne bez partnera, nedostanem ju.
Kým nemám bolesti, nič sa nedeje.
Ohrozené sú len ženy po 50-ke.
Ak používam kondóm, som chránená.
Choroba je dedičná.
Nemôžem sa nakaziť vírusom HPV, pretože som zaočkovaná.
Tieto nepravdy o rakovine krčka maternice kolujú bežne medzi ženami…
Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka druhé najčastejšie ochorenie u žien. Lekári každý rok odhalia toto ochorenie u vyše pol milióna žien, 60 000 z nich je Európaniek, a takmer 600 je nás, Sloveniek.
Konvenčné cytologické vyšetrenie je pacientkam v ambulanciách k dispozícii od polovice minulého storočia. Ide o ster buniek, ktorý sa prenesie na sklíčko a zafarbí špeciálnymi farbičkami. Pod mikroskopom sa sleduje ich stupeň abnormality, a podľa toho sa zaradia. Vyšetrenie sa nazýva aj PAP test – podľa lekára G. N. Papanicolaou, ktorý ako prvý charakterizoval normálne a abnormálne bunky vo vagíne.
Kedy ísť na vyšetrenie?
Cytologické vyšetrenie krčka maternice sa podstupuje v polovici menštruačného cyklu, teda asi dva dni po skončení poslednej menštruácie. Liečbu vaginálnymi prípravkami vysaďte dva dni pred vyšetrením, a noc pred ním sa vyhnite pohlavnému styku.
Odber steru z krčka maternice je jednoduchý, vyšetrenie takmer nepocítite. Odobraté bunky potom lekár odošle do laboratória, kde ich odborníci preskúmajú pod mikroskopom a odhalia, resp. vylúčia prítomnosť zmenených buniek.
Cytologické vyšetrenie už aj na Slovensku
Na Slovensku je prístroj, ktorý preskúma stovky preparátov naraz, a má až štyrikrát vyšší záchyt rakovinových buniek ako klasická cytológia. V laboratóriách Medicyt začali vykonávať cytologické vyšetrenia pomocou najvyspelejšej dostupnej medicínskej technológie. Preparáty skúma špeciálny, počítačom riadený mikroskop.
Správne vyhodnotiť jeden cytologický preparát znamená, dôkladne prezrieť až 50-tisíc buniek, ktoré sa na ňom nachádzajú. Automat je presný, neunaví sa, pracuje aj v noci.
„Preparáty s bunkami najprv preskúma tzv. Imager. Pomocou špeciálnej metódy presvecovania buniek, tzv. denzitometrie, prezrie všetky bunky, a vyznačí 22 najpodozrivejších oblastí. Vyznačené bunky v mikroskope následne podrobne ešte preskúma odborník. Prístroj výrazne uľahčí prácu laborantov, keďže im vyhľadá problémové bunky,“ uvádza cytológ, MUDr. Peter Vereš (na snímke) z Medicytu.
Slovensko patrí ku krajinám s najnižším percentom absolvovania preventívnych prehliadok spomedzi krajín OECD. Kým u nás len cca 25 % žien absolvuje preventívnu prehliadku u gynekológa, v USA je to 85 %.
Čo odrádza Slovenky od preventívnej prehliadky u gynekológa?
Podľa prieskumu GfK (na reprezentatívnej vzorke 1 000 žien), 60 % opýtaných uviedlo, že pokiaľ nemajú gynekologické ťažkosti, nepociťujú potrebu ísť na prehliadku. Pre viac ako 30 % žien je vyšetrenie pocitovo nepríjemné, až 51 % žien sa u gynekológa hanbí, a len 23 % sa bojí objavenia choroby. Skúsenosti s pozitívnym nálezom na krčku maternice má 12 % žien.
Viac ako 50 % žien má gynekológa – muža. Vyberajú si ho na základe odbornosti, citlivého prístupu, ochotnej a zrozumiteľnej komunikácie. So súčasným gynekológom sú spokojné až na 90 %.
„Jedine pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach a kvalitná cytologická diagnostika dokážu odhaliť zákerné ochorenie krčka maternice v štádiu, keď je bez problémov liečiteľné. LBC, vyhodnocovaná pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu, predstavuje najvyššiu kvalitu cytologickej diagnostiky, a som rád, že je konečne k dispozícii aj našim ženám na Slovensku,“ hovorí k téme prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc. (na snímke), hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Podľa zahraničnej štúdie, uverejnenej v International Journal of Cancer 2012, ktorá porovnala záchytnosť predrakovinových štádií krčka maternice pri cytológii, je pravdepodobnosť záchytu pri „Liquid-Based“ cytológii (za pomoci počítačom riadeného automatického mikroskopu) v porovnaní s klasickou cytológiou až štyrikrát vyššia. Všetky informácie o cytológii, mikroskope, vrátane zoznamu lekárov, ktorí LBC na Slovensku ponúkajú, sú uverejnené na stránke www.cytologia.sk.
Pripravila Tatiana Juríková
Ilustračná fotografia
Lekári: fotoarchív MUDr. Vereša a MUDr. Borovského