Rakovinu krčka maternice spoľahlivo zachytí LBC cytológia

Je to choroba promiskuitných žien.

Keď som momentálne bez partnera, nedostanem ju.

Kým nemám bolesti, nič sa nedeje.

Ohrozené sú len ženy po 50-ke.

Ak používam kondóm, som chránená.

Choroba je dedičná.

Nemôžem sa nakaziť vírusom HPV, pretože som zaočkovaná.

Tieto nepravdy o rakovine krčka maternice kolujú bežne medzi ženami…

Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka druhé najčastejšie ochorenie u žien. Lekári každý rok odhalia toto ochorenie u vyše pol milióna žien, 60 000 z nich je Európaniek, a takmer 600 je nás, Sloveniek.

Konvenčné cytologické vyšetrenie je pacientkam v ambulanciách k dispozícii od polovice minulého storočia. Ide o ster buniek, ktorý sa prenesie na sklíčko a zafarbí špeciálnymi farbičkami. Pod mikroskopom sa sleduje ich stupeň abnormality, a podľa toho sa zaradia. Vyšetrenie sa nazýva aj PAP test – podľa lekára G. N. Papanicolaou, ktorý ako prvý charakterizoval normálne a abnormálne bunky vo vagíne.

Kedy ísť na vyšetrenie?

Cytologické vyšetrenie krčka maternice sa podstupuje v polovici menštruačného cyklu, teda asi dva dni po skončení poslednej menštruácie. Liečbu vaginálnymi prípravkami vysaďte dva dni pred vyšetrením, a noc pred ním sa vyhnite pohlavnému styku.

Odber steru z krčka maternice je jednoduchý, vyšetrenie takmer nepocítite. Odobraté bunky potom lekár odošle do laboratória, kde ich odborníci preskúmajú pod mikroskopom a odhalia, resp. vylúčia prítomnosť zmenených buniek.

Cytologické vyšetrenie už aj na Slovensku

Na Slovensku je prístroj, ktorý preskúma stovky preparátov naraz, a má až štyrikrát vyšší záchyt rakovinových buniek ako klasická cytológia. V laboratóriách Medicyt začali vykonávať cytologické vyšetrenia pomocou najvyspelejšej dostupnej medicínskej technológie. Preparáty skúma špeciálny, počítačom riadený mikroskop.

Správne vyhodnotiť jeden cytologický preparát znamená, dôkladne prezrieť až 50-tisíc buniek, ktoré sa na ňom nachádzajú. Automat je presný, neunaví sa, pracuje aj v noci.

Preparáty s bunkami najprv preskúma tzv. Imager. Pomocou špeciálnej metódy presvecovania buniek, tzv. denzitometrie, prezrie všetky bunky, a vyznačí 22 najpodozrivejších oblastí. Vyznačené bunky v mikroskope následne podrobne ešte preskúma odborník. Prístroj výrazne uľahčí prácu laborantov, keďže im vyhľadá problémové bunky,“ uvádza cytológ, MUDr. Peter Vereš (na snímke) z Medicytu.

Slovensko patrí ku krajinám s najnižším percentom absolvovania preventívnych prehliadok spomedzi krajín OECD. Kým u nás len cca 25 % žien absolvuje preventívnu prehliadku u gynekológa, v USA je to 85 %.

Čo odrádza Slovenky od preventívnej prehliadky u gynekológa?

Podľa prieskumu GfK (na reprezentatívnej vzorke 1 000 žien), 60 % opýtaných uviedlo, že pokiaľ nemajú gynekologické ťažkosti, nepociťujú potrebu ísť na prehliadku. Pre viac ako 30 % žien je vyšetrenie pocitovo nepríjemné, až 51 % žien sa u gynekológa hanbí, a len 23 % sa bojí objavenia choroby. Skúsenosti s pozitívnym nálezom na krčku maternice má 12 % žien.

Viac ako 50 % žien má gynekológa – muža. Vyberajú si ho na základe odbornosti, citlivého prístupu, ochotnej a zrozumiteľnej komunikácie. So súčasným gynekológom sú spokojné až na 90 %.

„Jedine pravidelná účasť na preventívnych prehliadkach a kvalitná cytologická diagnostika dokážu odhaliť zákerné ochorenie krčka maternice v štádiu, keď je bez problémov liečiteľné. LBC, vyhodnocovaná pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu, predstavuje najvyššiu kvalitu cytologickej diagnostiky, a som rád, že je konečne k dispozícii aj našim ženám na Slovensku,“ hovorí k téme prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc. (na snímke), hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo.

Podľa zahraničnej štúdie, uverejnenej v International Journal of Cancer 2012, ktorá porovnala záchytnosť predrakovinových štádií krčka maternice pri cytológii, je pravdepodobnosť záchytu pri „Liquid-Based“ cytológii (za pomoci počítačom riadeného automatického mikroskopu) v porovnaní s klasickou cytológiou až štyrikrát vyššia. Všetky informácie o cytológii, mikroskope, vrátane zoznamu lekárov, ktorí LBC na Slovensku ponúkajú, sú uverejnené na stránke www.cytologia.sk.

Pripravila Tatiana Juríková

Ilustračná fotografia

Lekári: fotoarchív MUDr. Vereša a MUDr. Borovského

Pridaj komentár