Zdravému životnému štýlu a zdravej strave sa venuje od svojich 17 rokov. K tejto oblasti sa dostal cez bojové umenia – aikidó, čchi kung a tchaj ťi. Vyskúšal na sebe rôzne stravovacie štýly – vegetariánsku stravu, delenú, surovú stravu, stravovanie podľa krvných skupín, a nakoniec spoznal makrobiotiku – energie Jin a Jang a stravu podľa piatich elementov. Natoľko mu učarila, že sa jej začal venovať aj profesne.
V roku 2003 založil s priateľmi firmu Planeta Food, sieť obchodov so zdravými potravinami, o sedem rokov neskôr vznikla reštaurácia podľa piatich elementov – GOOD FIVE, a pred dvomi rokmi myšlienka a projekt ELEMENTY ZDRAVIA. Zároveň založil aj neziskovú organizáciu Happy Planet na pomoc ľuďom so zdravotnými problémami (www.elementyzdravia.sk). O strave v letnom období, som sa porozprávala s Petrom Planietom.
Šaláty v rôznych obmenách… Patria k letnému jedálničku?
Šaláty, respektíve akákoľvek zelenina, by nemala chýbať na našom tanieri počas celého roka. Je však veľmi dôležitá forma úpravy zeleniny, čo závisí od zdravotného stavu jednotlivcov, ale aj od ročného obdobia. V letnom období si môžeme dopriať aj viacej surovej zeleniny. Avšak ženy, ktorým býva zima, mávajú studené ruky a nohy, by si mali túto zeleninu aj počas leta dochucovať umeoctom. Ten dodá šalátu jangovú energiu, a nebude telo až tak výrazne ochladzovať.
Miso a tempeh sú menej známe potraviny. Predstavíte ich?
Miso je fermentovaná sójová pasta. Vyrába sa kombináciou uvarenej sóje, plesne, rozličných zŕn a soli. Používa sa ako náhrada soli, je výborné na dochucovanie polievok. Má výrazné harmonizačné účinky na trávenia a črevá.
Tempeh sa častokrát označuje za kráľovnú sóje. Je vyrobený z uvarenej, veľmi kvalitnej sóje, a je cielene kultivovaný kultúrou Rhizopus oryzao – plieseň. Je bohatým zdrojom bielkovín a vitamínov, zahrňujúc aj B12, s ktorého nedostatkom má problémy nemalé množstvo ľudí. Opražený údený tempeh nerozoznáte od slaniny.
Kalórie v lete a chudnutie. Zohráva rolu príjem a výdaj?
Strava tvorí základ, avšak či už je to bežná strava, alebo strava zdravá, pohyb je pre zdravie nevyhnutný. Každý by si mal nájsť čas 3 hodiny týždenne na aktívny pohyb, pri ktorom sa poriadne vypotí – a nemyslím potenie na slniečku, pri opaľovaní. Pozrite sa na malé dieťa – ak nespí, tak behá, skáče, tancuje. Mali by sme si z neho zobrať príklad. Čím horšie jeme, menej cvičíme, a menej oddychujeme, tým si skracujeme život.
Dni v páľave. Ktoré potraviny, nápoje nás v lete osviežujú?
Z potravín je v lete výborný červený melón, nemal by sa však konzumovať studený a vo veľkom množstve. Z nápojov je to filtrovaná voda s citrónom.
Dezerty pre malých i veľkých… Ako v nich obmedziť cukor?
Cukor patrí na prvé miesto potravín, ktoré si treba výrazne v jedálničku strážiť a obmedzovať. Najlepšou formou cukru je ovocie, u žien sušené. Ako vhodná náhrada do koláčov a dezertov (za klasický cukor) je ryžový sirup – výborný kvalitou a prístupný aj cenovo.
„Otravinami“ zanesené telo. Prejavuje sa únavou, bolesťou?
Určite áno. Bežný človek má otravín vo svojej strave veľmi veľa, vďaka čomu si zanáša telo a zaťažuje svoje orgány. Najprv prichádzajú malé signály z nášho tela – vo forme únavy, či bolesti hlavy. Ak človek nepočúva, a ďalej telo zaťažuje nekvalitnou stravou, dostavia sa vážnejšie problémy, v podobe rôznych civilizačných chorôb.
Lekárnička na cestách… Čo uľahčí nášmu tráveniu?
Výborné na trávenie sú akékoľvek produkty z umeboshi sliviek – či už priamo slivky, alebo umetabletky, alebo umeocot zamiešaný vo vode. Takisto nášmu tráveniu dokáže výrazne pomôcť chlorela a zelený jačmeň.
Tip od SLOVENSKÉHO PACIENTA
Recept Petra Planietu
Tempeh natural v cestíčku
200 g Tempehu natural
2 pl Johsen Shoyu – sójovej omáčky
1 dcl sezamového oleja
1 pl kremžskej horčice
4 pl hladkej špaldovej múky
1/2 čl bylinkovej soli
1 čl Arrowrootu (maizeny)
1 dcl sýtenej minerálky alebo piva
štipka soli
Tempeh prekrojíme na polovicu – priečne, aj pozdĺžne. Plátky Tempehu varíme 10 minút v cca 2 dcl vody, so sójovou omáčkou.
Tempeh vyberieme z hrnca a necháme odkvapkať. Potom potrieme horčicou, a polovice opäť spojíme. Z minerálky (piva), múky, korenia, maizeny a soli urobíme cestíčko na obaľovanie. Obalíme v ňom Tempeh, ktorý následne vysmažíme do ružova, na oleji.
Správnu teplotu oleja zistíme, keď do oleja vložíme koniec paličky, a okolo nej sa začnú robiť bublinky. Iný spôsob – do oleja dáme koliesko mrkvy, a keď vypláva na povrch, môžeme do oleja vložiť obalený Tempeh. Mrkvu v oleji necháme aj počas smaženia, pretože zabraňuje prepaľovaniu.
Fotografie: online archív Elementov zdravia