Pol tisíca pacientov s rakovinou prostaty už podstúpilo na Slovensku liečbu permanentnou implantáciou rádioaktívnych zŕn (brachyterapiu prostaty).
Trojročná biochemická kontrola v celom súbore chorých potvrdzuje očakávanú vysokú úspešnosť tejto liečby (až 96,51 %).
Efektívna a bezpečná metóda brachyterapie prostaty si vyžaduje tím vyškolených odborníkov a špičkové vybavenie: najmä špeciálny ultrazvuk, plánovací software, kvalitnú počítačovú tomografiu a magnetickú rezonanciu.
Implantovanie zŕn priamo do prostaty pri celkovej anestézii.
Brachyterapiu prostaty u nás doposiaľ ako jediná nemocnica poskytuje Onkologický ústav sv. Alžbety. Liečba je dostupná pre pacientov z celého Slovenska, a plne ju uhrádza Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera i Union.
.>> Čítajte u nás: Rakovina prostaty – všetko, čo ste nechceli, ale musíte vedieť
„Samostatná brachyterapia rádioaktívnymi zrnami sa osvedčuje najmä pri ranných štádiách choroby. Pri pokročilejších tiež ako účinný doplnok vonkajšieho ožarovania. Namiesto klasického chirurgického zákroku alebo niekoľkotýždňového ožarovania dokáže pacientovi poskytnúť adekvátnu liečbu počas asi 3 hodiny trvajúceho zákroku“, vysvetľuje MUDr. Pavol Lukačko, primár Oddelenia brachyterapie Kliniky radiačnej onkológie Onkologického ústavu sv. Alžbety, a pokračuje:
„V súčasnosti sme spôsobilí liečiť brachyterapiou až okolo sto pacientov ročne. Slovenskí pacienti tak už nie sú odkázaní na liečbu v zahraničí. Až dve tretiny všetkých pacientov, ktorí podstúpili túto liečbu u nás, pochádzajú z regiónov mimo Bratislavy.“
MUDr. Pavol Lukačko.
Tím OÚSA vykonáva brachyterapiu od roku 2007. Najprv to bolo pod vedením kolegov z Belgicka, Francúzska a Nemecka. V súčasnosti sa v OÚSA školia v tejto metóde aj lekári zo zahraničia.
MUDr. Lukačko odporúča vyšetrenie prostaty najmä mužom po 40. roku života. Rakovinu prostaty v počiatočnom období, kedy je najlepšie liečiteľná, pritom chorý vôbec nemusí postrehnúť.
Ročne u nás pribúda vyše 1.500 novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prostaty. Na toto ochorenie tak pripadá takmer 9 % všetkých onkologických ochorení.
Rádioaktívne zrná pochádzajú z Nemecka. Dĺžka zrna je len niekoľko milimetrov (porovnanie s jednocentovou mincou).