Počas Svetového dňa obličiek, ktorý sa konal druhý marcový štvrtok, stovky ľudí mali záujem o preventívne vyšetrenie obličiek. V niektorých dialyzačných strediskách si pacienti dokonca radi vystáli rad.
Tohtoročnou témou Svetového dňa obličiek bolo ich chronické zlyhanie, ktoré si ročne vyžiada takmer 3 milióny ľudských životov. O význame prevencie sa preto nechalo presvedčiť množstvo ľudí, ktorí si 13. marca, v dialyzačných centrách na celom Slovensku, nechali urobiť test zdarma, bez objednania. Minulý rok navštívilo počas podobnej akcie dialyzačné a nefrologické ambulancie takmer 1 300 ľudí a na podrobné vyšetrenie bolo odoslaných 251 z nich.
Každý piaty vyšetrený nemal výsledky v poriadku
Ľudia so zlyhávajúcimi obličkami tvoria až 90 % všetkých dialyzovaných pacientov. Takisto, ako na celom svete, aj na Slovensku každoročne stúpa počet obličkových ochorení o 8 %. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, ročne podstupuje liečbu nahrádzajúcu funkciu obličiek zhruba 1,4 milióna pacientov. Aj odborníkov preto tešil stúpajúci záujem o prevenciu.
Väčšina vyšetrených pacientov, ktorí boli minulý rok na preventívnej prehliadke v rámci Svetového dňa obličiek, a na základe výsledkov testov im lekári odporučili ďalšie vyšetrenia, mala iba mierne problémy, vyžadujúce krátke liečenie. U niektorých však náhodná preventívna prehliadka ukázala, natoľko závažné ťažkosti, že sa nevyhnutne muselo začať s okamžitou a dôslednou liečbou.
„Vlani sme čakali, že príde viac ľudí, ale že ich bude dvakrát toľko, to sme naozaj netušili. Museli sme posilniť zmeny a spoločne s ďalšími kolegami lekármi ordinovať celý deň. Takému veľkému záujmu o prevenciu sme však veľmi radi,“ povedal vedúci lekár dialyzačného strediska B. Braun Avitum Bratislava, MUDr. Ľubomír Polaščín. Kým minulý rok odborníci z dialyzačných centier odoslali na následné vyšetrenia asi pätinu vyšetrených, tento rok predbežné čísla ukazujú, že ich bude potrebovať až tretina ľudí.
Ústrednou témou tohto ročníka Svetového dňa obličiek bolo chronické zlyhávanie obličiek u seniorov. So starnutím organizmu totiž postupne klesá i činnosť obličiek. V roku 2012 pribudlo na Slovensku 202 nových dialyzovaných pacientov, 90 % z nich malo vyše 60 rokov. Starostlivosť o dialyzovaných seniorov si vyžaduje individuálny prístup, a vždy treba pozornosť zamerať na primárny spúšťač ťažkostí.
Dialýza zachraňuje
Pacienti s chronickým zlyhávaním obličiek sú závislí od dialýzy, ktorá nahrádza ich funkciu. Počas dialýzy sa spotrebuje asi 120 až 150 litrov špeciálnej, tzv. ultračistej vody, ktorá je vďaka osmóze zbavená všetkých nečistôt, chlóru, iónov, minerálov a mikroorganizmov, ktoré sa inak v prírodnej vode vyskytujú. To znamená, že za rok dialýzy pacient spotrebuje takmer celú cisternu vody.
Mnoho pacientov nemuselo na dialýze nikdy skončiť, keby sa o svoje obličky zaujímali skôr. Správna funkcia obličiek je pre zdravie človeka nepostrádateľná. Najlepšou prevenciou sú preto pravidelné preventívne prehliadky, ktoré všetky prípadné začínajúce ťažkosti bezpečne odhalia.
Preventívne vyšetrenie obličiek
Preventívne vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Robí sa meraním antropomotorických parametrov (hmotnosť, výška, BMI), zisťovaním rizikových faktorov (cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, fajčenie) a genetickej dispozície (odberom malého množstva krvi z prsta a malého množstva čerstvého moču). Vďaka moderným technológiám je výsledok možný na počkanie. Jedno vyšetrenie, vrátane odberu vzorky krvi a moču, trvá približne 10 minút. Vyšetrenia sa robia v nefrologických ambulanciách alebo dialyzačných strediskách. Za posledných päť rokov absolvovalo preventívnu prehliadku 75 % Slovákov.