Keďže zima sa nám zdá byť skúpa na slnko, často podceňujeme riziká, ktoré prináša pre naše oči.
Chrániť si zrak pred UV žiarením v lete, už mnohí pokladáme za samozrejmosť. No na špecifiká zimných mesiacov akosi zabúdame.
Na čo si dávať pozor v zime?
Predovšetkým – UV žiarenie v zime nevymizne, hoci je slnka menej. Ultrafialové lúče totiž prenikajú nielen priamo zo slnka, ale ich významná časť sa odráža aj od zemského povrchu. Slnečné okuliare by sme preto mali nosiť aj v zime, keď je jasná obloha. Najmä v lyžiarskych strediskách by mali byť samozrejmosťou.
UV žiarenie však nie je jediným rizikom. Pridružujú sa k nemu aj suchý vzduch a studený vietor, ktoré môžu zrak poškodiť.
Najčastejšími závažnými poruchami, ktoré sa vyvíjajú postupne, z roka na rok, sú katarakta (šedý zákal), degenerácia makuly (poškodenie žltej škvrny), prípadne rakovina kože okolo očí (pretože túto oblasť často zabúdame dobre pokryť ochranným krémom). Mnohé vážne poškodenia zraku, ktoré sa objavujú v staršom veku, sú dôsledkom dlhodobého škodlivého pôsobenia UV žiarenia. Aj preto je veľmi dôležité, chodiť na pravidelné očné prehliadky, aby sa škoda zachytila ešte v skorom štádiu.
„V zime a v lete sme vystavení väčšej expozícii slnečného žiarenia, ako je to na jeseň, alebo na jar. V zásade platí, že v zime by sme sa mali riadiť rovnakými pravidlami o ochrane zraku, ktoré platia v lete. Navyše, ľudia, ktorých trápia suché oči, by v zime mali častejšie používať napr. očné gély,“ hovorí oftalmológ, MUDr. Jozef Čmelo, PhD., MPH.
Suchý vzduch a zvlhčovanie
V zimných mesiacoch trávime viac času vo vykúrených miestnostiach. To naše oči vysušuje. U ľudí, ktorí zvyknú pociťovať podráždenie očí, alergie alebo suché oči, sa tieto príznaky v zime prejavujú intenzívnejšie. Môže to viesť nielen k syndrómu suchého oka, ale aj k spomínaným závažným ochoreniam.
Riešením je používanie zvlhčovačov vzduchu. Ak si nemôžete zadovážiť takéto zariadenie, vyskúšajte aspoň „domáci“ trik – na radiátory ukladajte mokré uteráky. Napokon, ide aj o praktický spôsob, ako v zime rýchlejšie sušiť vypratú bielizeň…
Ľudia, ktorí používajú kontaktné šošovky, by si ich v zime mali častejšie zvlhčovať špeciálnymi umelými slzami.
UV žiarenie a okuliare
Proti škodlivému pôsobeniu UV lúčov sa treba chrániť celoročne, nielen v lete. Na slnečných okuliaroch sa preto nevyplatí šetriť, a pri ich kúpe si overujeme, koľko percent UV žiarenia dokážu zachytiť.
Dobré okuliare by mali zachytiť 99 – 100 % UV žiarenia. V ideálnom prípade by mali byť aj naše dioptrické okuliare vybavené UV filtrom.
Rizikové zamestnania
Každá bunka na sietnici má určitú celkovú kapacitu, koľko znesie svetla. Keď sa dané množstvo v živote človeka presiahne, bunka sa trvale poškodí. Čiže, ak niekto pracuje v podmienkach, kde je zrak trvalo namáhaný nadmierou svetla – napríklad inštruktori lyžovania, pracovníci obsluhy vlekov, ľudia pracujúci vo vysokých nadmorských výškach, alebo v lete ľudia, ktorí sa viac zdržiavajú pri vode – treba uvažovať o primeraných slnečných okuliaroch. Rozdeľujeme ich na 4 alebo 5 typov. Bežne stačia okuliare typu 2 – 3; napríklad na turistiku vysoko v horách sú vhodné trojky, a vo Vysokých Tatrách, či v Alpách aj štvorky.
Chrániť zrak – ale musíme aj vidieť…
Pri výbere okuliarov inak postupuje alpinista, a inak bežný lyžiar. Nevyberajme si za každú cenu najsilnejší typ okuliarov – čím menej svetla totiž prepustia, tým menej aj uvidíme. Ak si na vrchole zjazdovky nasadíme okuliare typu 5, uvidíme dobre, no keď časť zjazdovky prekryje tieň, akoby sme boli v tme. A to môže byť pre lyžiara veľmi nebezpečné.
Pokiaľ ide o používanie slnečných okuliarov večer, výskumy ukazujú, že akékoľvek slnečné okuliare zhoršujú nočné videnie. Testy tiež preukázali, že okuliare so žltými sklami, ktoré zvyknú používať poľovníci, piloti alebo lyžiari, môžu zohrať istý význam v hmle a v hustom daždi, nie však v tme.
„V prírode sa totiž krátke vlnové dĺžky rozptyľujú v hmle a v atmosferickej vlhkosti. Tým stúpa kontrast pre dlhovlnné objekty oproti krátkovlnnému pozadiu. Predpokladá sa, že absorpcia krátkovlnného spektra žltými filtrami zvyšuje kontrast a zdanlivý jas. Prílišné vystavenie sa UV lúčom môže vyvolať akútnu reakciu – fotokeratitídu (snežnú slepotu).
Riziko poškodenia zraku je také isté, ako v lete, len sa k tomu pridáva pôsobenie chladu a silného vetra. Zdravému človeku to však v našich zemepisných podmienkach nespôsobuje problémy. Netreba sa teda hneď hnať do optiky. Iný prípad však je, ak daný človek už má nejaké z vyššie spomínaných poškodení oka, užíva lieky zvyšujúce fotosenzitivitu (napríklad niektoré antireumatiká), alebo je svetloplachý. Vtedy je zvýšená opatrnosť namieste,“ uvádza oftalmológ MUDr. Čmelo.
Studený vietor a lyžovanie
Chladný a silnejší vietor vyvoláva slzenie, a teda zvýšené vysušovanie očí. Chrániť sa pred vetrom je teda dôležité nielen kvôli prechladnutiu, ale pre riziko poškodenia zraku. Preto neváhajme, a už pri miernom vetre si chráňme tvár kapucňou, alebo čiapkou so šiltom.
Náruživí lyžiari a milovníci zimnej krajinky by mali nosiť špeciálne športové okuliare, alebo lyžiarske okuliare s polykarbonátovými sklami a bočnicami. Hlavne „svištiacich“ lyžiarov a snowboardistov ochránia aj pred prípadnými zraneniami, napr. od halúzok.
„Prechladnuté“ oči a fotosenzitivita
„Ak nemáte syndróm suchého oka, poškodenie zreničky, alebo nejakú inú očnú chybu, stačí sa chrániť bežnými prostriedkami – kvalitnými slnečnými okuliarmi, klobúkom, prípadne očným gélom alebo kvapkami, ak vám vietor tzv. „vyfúka“ oči. No ľudia, ktorí užívajú určité lieky, by mali viac dbať o svoj zrak. Niektoré lieky totiž zvyšujú fotosenzitivitu. Preto by sa títo ľudia nemali dlho zdržiavať na slnku,“ hovorí MUDr. Čmelo.
Očné krémy nielen pre ženy
Používanie očných krémov je pre nejednu ženu samozrejmosťou. V zime by si tento zvyk mali osvojiť aj muži. Veľa očných krémov má protivráskový účinok, ktorému sa iste potešíme, no z oftalmologického hľadiska je pre nás dôležitejšia výživná funkcia očných krémov.
Vo všeobecnosti stačí malá kvapka očného gélu do oka a následné rozžmurkanie. Niektoré gély obsahujú výživné látky (napríklad kyselinu hyalurónovú), a preto sa dajú použiť aj na okolie oka. Samozrejme, ochrana očí by nemala prísť na rad až vo chvíli, keď už stojíme na zjazdovke.
Vetrom „vyfúkané“ oči potrebujú dostatok vitamínu B a C. Ak si chceme znížiť riziko niektorých očných ochorení, nespoliehajme sa na „záchranné“ kvapky a gély, ale voľme stravu bohatú na antioxidanty – vitamín B, C, kyselinu listovú.
Fotokeratitída
Nazývaná tiež snežná (alebo biela) slepota, vzniká intenzívnym pôsobením UV žiarenia, ktoré poškodzuje povrchové bunky oka. Ak je slzný film nejako poškodený, stačí aj menej slnečného žiarenia, aby sa povrch oka podráždil. Je to podobné tomu, keď si človek poškriabe povrch kože šmirgľom. Tým, že rohovka je najcitlivejší orgán oka, stačí poškodenie pár povrchových buniek, a nastane nesmierne bolestivý očný zápal – keratitis photoelectrica (resp. nivalis, ak je spôsobený zo snehu).
Jedinou pomocou je – nečakať! Bolesť sa nezmierni – treba ísť na pohotovosť, kde dajú pacientovi dočasnú anestéziu, aby sa mu uľavilo. Používajú sa očné lubrikanty, a v prípade rizika infekcie aj antibiotikum. Vtedy sú už menej vhodné očné masti alebo gély, lebo môžu spomaliť hojenie.
Okrem slnečného žiarenia môže zápal spôsobiť aj silné umelé svetlo, napríklad zo zvárania.
Ako si vybrať slnečné okuliare
Slnečné okuliare by mali pohodlne „sedieť“ na nose, a netlačiť za ušami. Dôležitá je šírka bočného rámu. Na jednej strane – široký bočný rám výhodne blokuje slnečné žiarenie, no na druhej – môže značne obmedzovať zorné pole, napríklad u šoférov.
Môžeme si vybrať slnečné okuliare so sklenenými alebo plastickými šošovkami. Sklenené šošovky sú ťažšie, a ľahšie sa rozbijú, ale sú odolnejšie proti poškriabaniu, a blokujú aj infračervené žiarenie. Plastické šošovky sú oproti nim ľahšie, odolnejšie voči rozbitiu, ale väčšinou „nevychytávajú“ infračervené žiarenie, a skôr sa poškriabu.
Okuliare pre deti
Slnečné okuliare pre deti by mali mať označenie „impact resistant“ – odolné proti nárazu. Zakrivenie a hrúbka šošoviek by mali byť rovnomerné a rovnaké na pravej i ľavej strane. Je to veľmi dôležité, hlavne pre deti.
Na to si urobíme jednoduchý test: postavíme sa pod neónové svetlo, napríklad v obchode. Okuliare chytíme do ruky, a pozorujeme odrazené fialové svetlo. Potom pomaly pohýbeme okuliarmi do bokov, a pozorujeme, ako sa mení odrazený lúč. Ak je rovný, ide o bezchybné okuliare.
Dôležitý je filter UV žiarenia. Pri výbere z módnych typov slnečných okuliarov treba zvážiť, na aký účel ich kupujeme. Ak ich bude používať častý návštevník hôr, nemali by im chýbať bočnice, ktoré odrážajú všetky nepriame lúče (dopadajúce v šikmých uhloch).
Na ilustráciu: čerstvý sneh odráža 60 – 80 %, piesok na pláži 15 %, voda 5 % slnečného žiarenia. Ideálne zafarbenie skiel by malo byť také, že ak sa pozrieme v danom prostredí do zrkadla, nemali by sme v ňom vidieť svoje oči.
Tvar okuliarov by mal zodpovedať tiež veľkosti a zakriveniu tváre. Príliš malá vzdialenosť medzi očami a sklami môže kumulovať infračervené žiarenie, ktoré potom spôsobuje prehriate okolia očí.
Rôzne ochorenia – rôzne okuliare
Ľudia s nedostatočnou pigmentáciou (albinizmus) by mali mať aspoň dvoje slnečných okuliarov – jedny na bežné používanie, najlepšie s graduovaným tónovaním (hore tmavé, dole bledé), a druhé polaroidné, s vysokou absorpciou v podmienkach zvýšeného slnečného žiarenia.
Pacienti s glaukómom (so zeleným zákalom) by sa mali vyvarovať oranžovo-červeným filtrom. Mali by používať hnedo-zelené filtre (alebo tzv.“neutral gray“, „neutrálne sivé“).
Pre ľudí so zápalom spojoviek sú najvhodnejšie graduované šošovky okuliarov.
Pacienti po operácii-extrakcii šošovky by mali nosiť (pri zvýšenom slnečnom žiarení) slnečné okuliare s kompletnou absorpciou UV a IR (infračerveného) žiarenia.
Redakčne spracované (jam)