Umelé slzy na suché oko – ako si správne vybrať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Bolesť, citlivosť na svetlo, svrbenie, podráždenie, začervenanie či zhoršenie videnia. Tieto príznaky sú dôsledkom neadekvátneho zvlhčovania očí slzami.

Oko ako zmyslový orgán potrebuje pre svoju aktivitu dostatočnú vlhkosť, najmä vzhľadom na vonkajšie prostredie, ktoré je skôr suché.

Nedostatočná tvorba sĺz spôsobuje syndróm, nazývaný „suché oko“.

Ide fenomén, ktorý vzniká v dôsledku rôznych negatívnych vplyvov, ako napr.:

  • neopodstatnená alebo príliš silná klimatizácia,
  • centrálne kúrenie,
  • zlá vlhkosť vzduchu,
  • aktivity, ktoré sú náročné pre zrak,
  • vyšší vek.

V ideálnom prípade pomáhajú pri vysporiadaní sa s týmito faktormi slzy, ktoré tvoria hranicu medzi okomvonkajším prostredím.

Prečo sú slzy pre oko dôležité?

Kontakt oka s vonkajším prostredím zabezpečujú slzy, ktoré sa starajú o dostatočnú vlhkosť a lubrikáciu („premastenie“) povrchu oka. Tento proces podporuje aj žmurkanie, ktoré privádza slzy k povrchu oka.

Slzy sú kombináciou vody, olejovej zložky a mucínov (špeciálne bielkoviny, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti a zabezpečujú hustotu sĺz). Pokiaľ dôjde k porušeniu pomeru zastúpenia jednotlivých druhov zložiek v slzách, slzy strácajú svoje potrebné vlastnosti, neudržia sa na oku, a nedostatočne ho lubrikujú.

Oko sa snaží tento stav kompenzovať, no potom tvorí priveľa sĺz. Keďže však tieto slzy majú nízku kvalitu, nedokážu kompenzovať nedostatok funkčných sĺz. Oko preto zostáva podráždené, prípadne sa môže rozvinúť aj zápal.

umelé slzy bez konzervačných látok
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo spôsobuje syndróm suchého oka?

  • nevhodné pracovné prostredie – kde je nadmerné znečistenie vzduchu, klimatizácia, suchý vzduch a podobne;
  • výrazné zmeny v organizme, spôsobené vekom, napríklad u žien menopauza – vo veku nad 50 rokov sa syndróm suchého oka predpokladá až u 30 % populácie;
  • pohlavie – ženy sú náchylnejšie, ako muži,
  • lieky na alergiu – znižujú zastúpenie vody a mucínov v slzách, a tým narúšajú správny pomer zložiek; ide napr. o loratadín, difenhydramín či cetirizín;
  • antikoncepcia a hormonálna liečba po menopauze – obe zmenšujú zastúpenie vodnej zložky v slzách;
  • lieky na vysoký krvný tlak zo skupiny beta-blokátorov (napríklad propranolol, atenolol) – aj ony znižujú zastúpenie vodnej zložky v slzách;
  • diuretiká (lieky na odvodnenie) – furosemid a hydrochlorotiazid;
  • choroby, znižujúce schopnosť organizmu tvoriť slzy – reumatoidná artritída alebo kolagénová vaskulárna choroba;
  • štrukturálne zmeny na viečkach – nedovoľujú ich zavretie;
  • chirurgické zákroky na oku – napr. laserová chirurgia;
  • zriedkavejšie príčiny – nedostatok vitamínu A, žltačka typu C, chemoterapia.

Aké možnosti liečby poznáme?

Pri akomkoľvek ochorení oka, je dôležité, aby sme poznali pôvodcu tohto stavu. Podľa príčiny potom uvážime, aká prevencia a liečba je najvhodnejšia.

Nikdy nie je na škodu, zájsť k lekárovi, ktorý zhodnotí, čo je príčinou suchého oka u vás. Ak vám totiž suché oko spôsobujú lieky, môže ich napríklad upraviť.

Môže sa však stať, že prospech z liekov, ktoré užívate, je vyšší, než nepohodlie, ktoré vám spôsobuje syndróm suchého oka.

V takom prípade nie je vhodné, aby ste lieky vysadili!

Ak je suché oko prejavom nedostatku „niečoho“ (napríklad vitamínu A), dopĺňame v tele chýbajúcu zložku. Na trhu sú napr. zvlhčujúce očné kvapky s obsahom vitamínu A.

Čo sú umelé slzy?

Umelé slzy sú v podstate očné kvapky, ktoré imitujú zloženie sĺz. Môžu byť hustejšienež ľudské slzy, vďaka čomu zostávajú dlhšie v kontakte s rohovkou, a tak ju chránia.

Umelé slzy sa využívajú pri zníženej tvorbe sĺz, ako aj pri zvýšenom vysychaní, predovšetkým v počiatočných štádiách suchého oka, keď vás tento problém obťažuje iba sporadicky, nie nepretržite.

umelé slzy bez konzervantov
Zdroj foto: Shutterstock.com

Ako si spomedzi umelých sĺz v lekárni vybrať?

Dôležité je, aby ste si pri výbere kvapiek nechali poradiť. Umelých sĺz je na trhu viacero druhov, preto sa vám môže stať, že vyskúšate viacero kvapiek, kým nájdete tie najvhodnejšie pre vás.

Základné pravidlo – pozrite sa na zloženie umelých sĺz

Základnou zložkou sú gélotvorné látky, napríklad hypromelóza, karmelóza, ktoré zvlhčujú povrch oka. Čím sú hustejšie, tým dlhšie zotrvajú na oku.

Na druhej strane, hustejšie kvapky spôsobujú rozmazanejšie videnie. Tie najhustejšie – gély – sú preto vhodné na noc, aby zvlhčovali oko, keď spíte, no neprekážali pri videní.

Dôležitou súčasťou sú aj konzervanty (najbežnejší je benzalkónium chlorid). Nachádzajú sa v kvapkách preto, že prípravky do oka musia byť sterilné (bez mikroorganizmov). Nevýhodou konzervantov je však poškodzovanie slzného filmu (či jeho nestabilita) a riziko zápalu, ak sa používajú príliš často.

Preto ak používate umelé slzy častejšie, než 6x denne, vyhnite sa kvapkám s konzervantmi. Na trhu už dostať aj umelé slzy bez nich, ktoré majú špeciálne uzávery – tie zabraňujú mikroorganizmom, aby sa dostali dovnútra fľaštičky. Môžu byť ale drahšie.

Ako správne používať umelé slzy?

Očné kvapky sa aplikujú do oka tak, že si stiahnete nadol spodné viečko a do priestoru, ktorý vznikne medzi okom a viečkom (spojivkový vak), kvapnete 1 kvapku.

Špičkou fľaštičky sa nesmiete dotknúť oka, pretože by mohlo dôjsť ku kontaminácii zvyšku balenia. Následne oči zavrite a pokrúžte nimi niekoľkokrát do strán (dole a hore), aby sa kvapka rozprestrela po celom povrchu oka. Krátko po aplikácii, si môžete aj mierne potlačiť nahor slzný kanálik (okraj viečka pri nose), aby sa ním kvapky nevyplavili okamžite von.

Pokiaľ nie je uvedené na obale inak, všetky očné kvapky sa môžu používať maximálne 1 mesiac (od otvorenia balenia). Po tejto lehote už nemusia byť sterilné, a môžete si nimi do oka zaniesť infekciu.

Ak ale používate kvapky iba sporadicky, neminiete za mesiac celé balenie. V takom prípade je lepšie investovať pár eur naviac do drahších kvapiek, ktoré môžete používať aj 3 mesiace.

V prípade, že používate kontaktné šošovky, mali ste si medzi kvapkaním a aplikáciou šošoviek na oči nechať minimálne 15 minútový odstup. Tento odstup dodržte aj v prípade aplikácie iných očných kvapiek či gélov, aby sa navzájom nevyplavili z oka.

oči umelé szly
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vyhnite sa kvapkám na začervenané oči

Dôležité je, aby ste sa pri syndróme suchého oka vyhli kvapkám na začervenané oči. Ich dlhodobé používanie (viac ako 7 10 dní) pôsobí paradoxne – začervenanie a opuch očí sa vám vráti pre ich nadužívanie, rovnako, ako je to u dlhodobého užívania nosových kvapiek.

Mám infekciu v oku

V prípade, že máte infekciu alebo zápal, nie sú základnou liečbou zvlhčujúce očné kvapky, hoci sa môžu používať ako prídavná liečba, ak vám suché oko spôsobuje ťažkosti. Je však potrebné, aby ste ich používali s odstupom 15 minút od ostatných očných kvapiek, aby sa navzájom nevyplavili z oka.

Ak máte infekciu alebo zápal, mali by ste zájsť k lekárovi. Infekcia alebo zápal sa prejavuje začervenaním, opuchom očí, svrbením či bolesťou. Ak ide o bakteriálnu infekciu, prítomný bude (pravdepodobne) aj hnis. Lekár vám vtedy predpíše antibiotické očné kvapky na infekciu, alebo protizápalové očné kvapky (s kortikoidmi či cyklosporínom).

Pri nehnisajúcom zápale (hnis spoznáte ako biely výtok v slzných kanálikoch) dostanete v lekárni (aj bez receptu) známe dezinfekčné kvapky s karbetopendecínium bromidom. Ak sa ale stav zhoršuje aj napriek používaniu kvapiek, alebo sa vôbec nezlepšuje, treba vyhľadať lekára.

Ak umelé slzy nestačia

V prípade, že vám kvapky s umelými slzami nepomáhajú, možno zvoliť čiastočné uzavretie slzného kanálika, či použitie špeciálnych šošoviek, ktoré zachytávajú vlhkosť.

Akékoľvek merania správnej činnosti slznej tekutiny či invazívne zákroky musí vykonať lekár.

V posledných rokoch boli zaznamenané pozitívne výsledky u pacientov, ktorí prijímajú omega-3 mastné kyseliny (vo forme rybieho oleja), čo zlepšuje vlastnosti sĺz.

kontaktné šošovky umelé slzy syndróm suchého oka
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nepodceňujte starostlivosť o svoje oči!

Syndróm suchého oka môže mať vážne príčiny a spôsobovať vážne problémy. Pozorne sledujte, kedy sa u vás symptómy prejavujú, kedy sa upokoja, a ktoré prejavy sú najčastejšie. Pomôžete tak lekárovi, aby ľahšie identifikoval, či nepríjemný pocit vo vašich očiach spôsobuje alergia, alebo nevhodné prostredie.

Aj keď vaše oči potrebujete, doprajte im pravidelnú prestávku od náročných činností, ako dlhé šoférovanie alebo sledovanie monitora. Ak máte pocit, že ste v prostredí, ktoré je pre očí náročné, častejšie žmurkajte. Pomocou žmurkania obnovíte slzný film a znížite vplyv prostredia na oči.

Dostatočný prísun tekutín je rovnako dôležitý, keďže nedostatočná hydratácia organizmu sa prejaví aj zníženou produkciou sĺz.

Autori sú farmaceuti

Literatúra:

SUCHOPAK J et al. Voľno predajné prípravky, 293 – 298, 2014

http://www.webmd.com/eye-health/eye-health-dry-eyes

http://www.allaboutvision.com/nutrition/fatty_acid_1.htm

1 odpovedí na “Umelé slzy na suché oko – ako si správne vybrať?

Pridaj komentár