Prikrmovanie kojencov: Ako správne začať

Mlieko nebude naveky stačiť nutričným nárokom vášho dieťatka. Kojenec priberá na váhe, a nároky jeho rastúceho tela sa neustále zvyšujú. Práve vtedy prichádza na rad zavádzanie príkrmov. Od tej chvíle sa vaše dieťa začne zoznamovať s rôznymi potravinami, ktoré sa stanú súčasťou jeho každodennej potravy.

Príkrmy sú nevyhnutné

Zavádzanie príkrmov nie je nič iné, ako postupný prechod dieťaťa z výhradne mliečnej stravy na stravu pevnú. Mlieko však bude aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou jedálnička, pretože obsahuje celý rad dôležitých živín. Je to vzrušujúca fáza pre vás, aj pre vaše dieťa, a tiež jedna z kľúčových.

Pre zdravý fyzický aj psychický vývoj dieťa potrebuje rôzne živiny. Zavádzanie príkrmov by nikdy nemalo prebehnúť rýchlo – je to postupný proces. Dieťa najskôr prechádza od tekutín na pyré, potom na drobné kúsky, a nakoniec na potravu, ktorú mu nakrájate na väčšie kúsky. Pripravte sa na to, že je okolo toho veľa neporiadku. No pocit zadosťučinenia, keď sa to prvýkrát podarí, stojí za to.

 

Vývoj a učenie dieťaťa

Prikrmovanie nie je len o tom, že dieťaťu naplníte bruško. V tejto fáze vývoja sú deti už veľmi bystré, a rýchlo sa učia. Čím viac chutí im doprajete, tým pravdepodobnejšie budú v dospelosti obľubovať viac jedál, čo je záruka vyváženej stravy.

Ďalším obohatením života dieťaťa bude, že si začne užívať nové pocity v ústach. Počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov sa naučí jesť z lyžičky, a nové konzistencie ho naučia hrýzť a prehĺtať, takže bude jesť čoraz väčšie kúsky. Tým si posilní svaly, ktoré bude neskôr potrebovať na rozprávanie.

Majte stále na pamäti, že zavádzanie príkrmov je založené na pokuse a omyle. Pre dieťa, ktoré bolo doteraz zvyknuté len na mlieko (či už materské, alebo umelé), je to veľká zmena, a preto to môže byť preň neľahké obdobie. Obrňte sa trpezlivosťou – vaše dieťa sa musí naučiť hrýzť. Hlavne sa netrápte, ak si bude pomalšie zvykať na niektorú potravinu.

 

Vaše prvé pokusy s lyžičkou

Dieťa posaďte vzpriamene – poležiačky nemôže dobre prehĺtať. Používajte malú plastovú lyžičku. Presvedčte sa, že pyré je dostatočne jemné, a lyžičku nenapĺňajte až po okraj. Dieťa spočiatku z lyžičky saje, pretože iný spôsob „dopravy“ potravy do žalúdka zatiaľ nepoznalo.

Pri teplých príkrmov nezabudnite skontrolovať teplotu. Sústa ponúkajte tak, aby na ne dieťa videlo. Ak jedlo odmieta, nenúťte ho, a nabudúce skúste niečo iné, alebo do jedla pridajte trochu dojčenského mlieka, a pokus zopakujte.

 

Citlivý prístup a komunikácia

Pri kŕmení buďte trpezlivá. Dieťaťu sa prihovárajte pokojným hlasom, povzbudzujte každé jeho úsilie. Nechajte ho, aby si samo určilo množstvo jedla, ktoré zje. Nútenie k väčším dávkam vedie k odmietaniu a vracaniu.

Okamih zoznámenia sa s prvou výživou je veľmi dôležitý – preto si vyberte vhodnú dobu, kedy dieťa nie je unavené, a vy sa nikam neponáhľate.

Zopár rád na záver:

– do jedla nepridávajte soľ, korenie, ani nič neslaďte,

– nenechávajte dieťa, aby zostalo s jedlom osamotené,

– raz zohrievanú porciu jedla mu už neponúkajte,

– ak sa v rodine objavila neznášanlivosť na niektoré druhy potravín, s prikrmovaním začnite až po dohode s detským lekárom.

 

Zdroj: www.klub-mamiciek.sk, redakčne spracované (jam)

Pridaj komentár