Kam nechodí slnko, tam pôsobí biolampa

Liečba svetlom v rôznych formách sprevádza ľudstvo od nepamäti. Už starí Gréci si boli vedomí jej veľkého významu pre ľudské zdravie, a preto budovali kúpele, ktoré využívali účinky slnečných lúčov, a to v každom dome.

Veľkým úspechom medicíny posledných rokov je využívanie účinkov polarizovaného svetla svetelnej terapie, ktorá priaznivo ovplyvňuje biologické pochody v ľudskom organizme. Polarizácia vyjadruje pohyb svetla v paralelných, súbežných rovinách. Toto svetlo pôsobí iba na choré, prípadne neaktívne bunky, a je nízko energetické. Stupeň polarizácie je 99 %.

 

O začiatkoch liečby novým, „vedeckým“ svetlom

Technológia pôsobenia polarizačnej liečebnej lampy vychádza z jedného z najvýznamnejších vedeckých objavov využitia svetla pre ľudské zdravie. Dán Finsen za tento objav získal Nobelovu cenu, a už od roku 1903 sa „jeho“ svetlo využíva na liečebné účely.

Liečebné využitie tzv. lineárne polarizovaného svetla bolo až donedávna doménou špecializovaných lekárskych ambulancií a niektorých kozmetických salónov. Dnes však môže vlastniť biolampu prakticky každý, kto sa pre ňu rozhodne.

 

Svetlo, ktoré regeneruje

Biolampa pôsobí priamo na membránu tkanivových buniek, vrátane bielych krviniek, ktoré sú rozhodujúcimi činiteľmi pri obrannej reakcii nášho imunitného systému. Lineárne polarizované svetlo posilňuje imunitný systém cestou regenerácie buniek. Poškodené bunky sa prebúdzajú a obnovujú, a zostávajú tak plne funkčné. Polarizačná lampa naštartuje samoliečebný potenciál ľudského organizmu. Jej svetlo navyše prenikne do hlbších štruktúr tkanív, a preto nepôsobí len ako zdroj povrchového tepla. Svetelná energia pri prieniku do tkaniva takto vyvoláva významné fotochemické zmeny.

 

Biolampa pomáha mnohým pacientom

Klinické testovanie biolampy dokázalo, že ošetrenie polarizovaným svetlom patrí k metódam s vysokým percentom úspešnosti. Používa sa najmä v dermatológii, na kožné ochorenia, a medzi najžiadanejšie patrí ošetrenie jaziev.

U čerstvých pooperačných alebo poúrazových jaziev sa účinok dostaví pomerne skoro – zjazvené tkanivo postupne bledne a zmäkčí sa. Aj u starých jaziev dosiahneme dobrý výsledok, no trvá to dlhšie, čo si vyžaduje trpezlivosť. Výrazný efekt sa ukáže pri liečbe:

– oparov,

– detských atopických ekzémoch,

– pliesní,

– preležanín,

– kožných alergií,

– herpesov.

V kozmetike sa využíva protizápalový a biostimulačný efekt polarizovaného svetla aj na:

– potlačenie prejavov akné a dermatitíd,

– „zneviditeľňovanie“ jaziev po akné,

– potlačenie nadmerného vypadávania vlasov.

 

Aj na zápaly, svaly a kĺby

Pri postihnutí pohybového aparátu využívame kombináciu analgetického a biostimulačného účinku polarizovaného svetla. Najčastejšie sa využíva pri akútnych a chronických zápaloch šliach a svalov. Lampa pomôže i tým, ktorí trpia bolesťami v oblasti krčnej chrbtice, artrózou, artritídou kĺbov, či sa trápia s pomliaždeninami, vykĺbeninami alebo zlomeninami.

Svetlo sa môže používať samostatne, ale i v kombinácii s liečivými masťami, gélmi (aplikujeme ich až po vypnutí lampy). Biolampa sa dobre uplatňuje aj pri uvoľňovaní svalových spaziem pred masážou.

 

Pre ženy tehotné, alebo so „ženskými problémami“

Pretože fytoterapia nemá žiadny negatívny vplyv na plod, po konzultácii s ošetrujúcim lekárom možno aplikovať biolampu aj v období tehotenstva. Pri gynekologických problémoch, v tehotenstve a pri pôrodoch sa využíva svetelná terapia v týchto špecifických prípadoch:

– zaceľuje povrchové poranenia v oblasti genitálií,

– posilňuje liečbu akútnych chronických zápalov rodidiel,

– pomáha pri lepšom hojení nástrihu pri pôrode,

– zaceľuje jazvy po cisárskom reze,

– upokojuje popraskané prsné bradavky (z kojenia),

­- na prevenciu strií.

 

Ústa, zuby, nosné dutiny

Terapeutické polarizované svetlo nám pomôže po návšteve u stomatológa, napr. po vytrhnutí zubov, alebo po inom operačnom i neoperačnom zákroku v našich ústach. Ďalšie využitie je pri liečbe chronických zápalov nosných dutín a nosnej sliznice. Efektívne je tiež preventívne pôsobenie proti otlakom (po amputáciách, novej protéze) alebo aftom.

 

Chirurgia

Biolampa prispieva k výraznému skráteniu liečby:

– pooperačných jaziev,

– zle sa hojacich rán a jaziev,

– poúrazových rán,

– rozsiahlych plošných popálenín,

– vredov.

 

Biolampa – dokonalejšia domáca lekárnička

Liečba svetlom zmierňuje kašeľ, zápaly horných dýchacích ciest a prínosových dutín, zápaly krčných mandlí a stredného ucha. Postará sa o zmiernenie bolestí, rozšírenie ciev, a tým aj lepšie prekrvovanie postihnutej oblasti. Časté je aj jej využitie pri reumatických bolestiach.

V športovej medicíne sa liečba polarizovaným svetlo osvedčuje pri rýchlejšej rekonvalescencii pohybového aparátu. Svetloliečba odporí odstránenie podliatín (tzv.modrín), zníži svalové napätie a zharmonizuje nervový systém.

No čo je možno najdôležitejšie: biolampa zníži celkovú spotrebu liekov u tých, ktorí ju majú doma, takpovediac poruke.

 

Zdroj: http://www.zdravotnickepomocky.sk, redakčné upravené (jam)

Pridaj komentár