Asi každý z nás má skúsenosť s občasnou vyrážkou, najmä v čase dospievania. Ak je vyrážok viac, a sú dlhodobejšie, môže to byť vážnejší problém. A nielen zdravotný.
Akné neovplyvňuje len pokožku. Dokáže zasiahnuť celý život, vo všetkých možných smeroch. Rodina a priatelia nemusia vždy porozumieť, ako akné ovplyvňuje sebavedomie a sebadôveru postihnutého človeka, a jeho všeobecný náhľad na život.
Akné je často považované za triviálny problém, a to najmä v porovnaní s inými chorobami. Je pravda, že samo o sebe nie je vážnou zdravotnou komplikáciou. Ale štúdia uverejnená v časopise British Journal of Dermatology odhalila, že pacienti, ktorí dlhodobo žijú s ťažkou formou akné, sa musia vyrovnávať so sociálnymi, psychickými a emocionálnymi dôsledkami na rovnakej úrovni, ako pacienti s chronickými zdravotnými problémami (napr. epilepsia, cukrovka, artritída). Je teda jasné, že emocionálne dôsledky akné by sme nemali brať na ľahkú váhu.
Depresia a úzkosť
Zahanbenie z pravidelných vyrážok môže byť také obrovské, že odštartuje depresiu. Niektorí ľudia s ťažkým akné sa dokonca pokúsili o samovraždu, nehovoriac o tom, že emocionálne jazvy môžu pretrvávať dlho potom, ako vyrážky vyblednú.
Boli vykonané mnohé štúdie, zamerané na skúmanie účinkov akné na kvalitu života. Depresia a úzkosť sa vyskytujú častejšie u pacientov s akné, ako je to u bežnej populácie. Zaujímavé pritom je, že závažnosť akné nie je rozhodujúcim faktorom depresie alebo úzkosti. Prekvapivo, dospelí častejšie než nedospelí pociťujú, že akné negatívne ovplyvňuje ich životy – bez ohľadu na to, aké „zlé“ je ich akné. Dôvodom môže byť to, že s ním žijú už dlhšie, a nevedia ho vyliečiť, alebo to, že pre dospelých predstavuje väčšiu sociálnu stigmu.
Sociálna utiahnutosť
V spoločnosti, ktorá kladie veľký dôraz na vzhľad, sa ľudia trpiaci akné často cítia nepríjemne alebo trápne. To, aké mýty prevládajú v spoločnosti o akné, môže u nich viesť k pocitom viny alebo hanby, ako keby boli nejakým spôsobom zaň zodpovední.
U niektorých ľudí akné ovplyvňuje ich každodenné rozhodnutia. Žena môže byť tak veľmi nesvoja zo svojho vzhľadu, že nebude pózovať na rodinných fotografiách. Dospievajúci chlapec môže odmietnuť pozvanie na spoločné kúpanie s priateľmi, pretože jeho akné na chrbte ho privádza do rozpakov. Niektorí majú problémy hľadieť druhému človeku do očí, zatiaľčo iní sa úplne vyhýbajú všetkým sociálnym situáciám.
Zvýšenie sebaúcty
Ak akné výrazne ovplyvňuje váš život, neodkladajte vyhľadanie pomoci. Liečba akné je útok na vyrážky na dvoch frontoch. Dermatológovia môžu predpísať rôzne lieky, obsahujúce retinoidy, antibiotiká a benzoyl peroxid, aby vyčistili pleť. Psychológovia zas pomáhajú pri vysporiadavaní sa s emocionálnymi účinkami kožných problémov. Existuje celý rad psychologických techník, ktoré sa dajú využiť, ako napríklad relaxácia, imaginatívne metódy, intenzívna psychoterapia, hypnóza či sebahypnóza.
V ideálnom prípade by mala liečba akné začať skôr, ako dôjde k ovplyvneniu, či zníženiu sebaúcty. Ak si však myslíte, že už depresiou trpíte, neváhajte vyhľadať psychologické poradenstvo. Nenahraditeľnou pomocou býva podpora empatického človeka, alebo skupiny ľudí, ktorí chápu, čím si prechádzate. Väčšinou takýto kontakt dokáže rozptýliť vaše pocity izolácie a beznádeje, také bežné u ľudí trpiacich akné.
Zdroje: http://acne.about.com/, http://www.webmd.com/, http://dermnetnz.org/ a http://www.livescience.com/
Ilustračné foto