Spánok je pre funkčnosť a zdravie nášho organizmu najdôležitejšia časť dňa – hoci ho (väčšinou) „vykonávame“ v noci… Unavený, nevyspatý človek nemôže mať dosť energie, aby podal akýkoľvek pracovný či iný výkon. Ak máte problémy so zaspávaním, alebo sa v noci stále budíte a ráno vstávate unavení, máme niekoľko dobrých rád, čo je lepšie, než tabletka na spanie:
Ležanie nepovinné
Čím viac času strávite ležaním v posteli, v márnej snahe zaspať, tým ťažšie sa spánok dostaví. Nech je pre vás spáľňa vytúženou odmenou po únavnom dni, a nie mučiarňou!
Zmena (zlo) zvykov
Veľmi podobný prípad ako „násilné“ zaspávanie: posteľ slúži len na spánok, prípadne intímne stretnutia medzi sexuálnymi partnermi. Ak nie ste unavení, alebo spánok neprichádza, preč z nej!
Nejedzte pred spaním
Mnohí ľudia sa sťažujú, že nedokážu zaspať s prázdnym žalúdkom. Áno, je to tak – prázdny žalúdok zaháňa spánok. Matky z chudobných krajín, ktoré môžu svojim deťom dopriať iba jedno jedlo denne, toto poznajú, a preto kŕmia svoje deti vždy len večer. Vy však nie ste celý deň o hlade. Najmenej dve hodiny pre odchodom na lôžko teda už nejedzte, a nikdy si nechoďte ľahnúť, ak cítite, že vaše brucho je stále plné!
Relaxačné techniky
Okrem banálneho rátania ovečiek, máme aj iné možnosti – napr. pomalé, hlboké dýchanie, meditáciu, meditačnú hudbu… Veľmi účinné je aj postupné napínanie a uvoľňovanie všetkých svalov – od prstov na nohách, cez lýtka, stehná, brucho, ruky, až po ramená. Cvičenie vykonávajte v leže na chrbte.
Behaviorálne terapia
Nič proti liekom na spanie. Mnohým naozaj pomáhajú. No kým sa vyberiete do lekárne, skúste aj terapiu. Psychoterapeut vám pomôže zmeniť negatívne asociácie a myšlienky, ktoré vám „nedajú“ spávať, a naučí vás, ako ich nahradíte pozitívnymi predstavami.
Zdroj: HealthBeat, Harvard Medical School