Kto by nepoznal slávne Oscarové snímky, ako Rainman, Philadelphia, alebo Čistá duša?
Viete, čo majú tieto filmy spoločné? A prečo si získali takú pozornosť divákov kín, ale aj odbornej verejnosti?
Nepochybne je to preto, ako v nich režiséri dokázali stvárniť životy zdravotne a inak hendikepovaných ľudí. Veď si len spomeňme, že všetky hlavné postavy spomínaných filmov sú vlastne pacienti.
O podobný prelom, no najmä o priblíženie závažných zdravotno-sociálnych tém, sa usilujú aj súčasní dokumentaristi.
Najväčší ľudsko-právny festival na svete zavíta aj na Slovensko
Festival Jeden svet, ktorý bude v dňoch 26. novembra až 1. decembra hostiť hlavné mesto Bratislava, ponúka 66 filmov z posledného obdobia. Filmy budú premietať v menších bratislavských kinách Dom QUO VADIS, Mladosť, Lumiére a KC Dunaj.
Americký, dva belgické, novozélandský, rakúsky i český snímok, prinášajú rôznorodú paletu z oblasti zdravia. Hovorí sa v nich o násilnom odoberaní orgánov čínskym väzňom, obetiach znásilnení v Afrike, vplyve elektromagnetických vĺn na ľudské telo, či o “nenápadnej” bielej droge – cukre.
Ponúkame vám krátke popisy a trailery zo šiestich vybraných filmov.
Tažko uveriteľné/Hard To Believe
Réžia: Ken Stone, USA, 2015, 56 min., anglicky (slovenské titulky)
Masové vraždy „väzňov svedomia“ v Číne, na predaj ich orgánov pre zahraničných pacientov! Autorovo sedemročné vyšetrovanie jedného z najhorších zdravotníckych zločinov našich čias, predkladá otázku: Ako je možné, že to zaujíma len taký malý počet ľudí?!
Zverstvá obludných rozmerov nám defilujú pred očami vďaka osobným príbehom, doplneným o priznania lekárov. Záhada naďalej zostáva: „Prečo tento zločin ešte stále nebol zastavený?!
“Dôležitá, nadčasová a hlboko znepokojujúca výpoveď o jednom z najväčších porušovaní ľudských práv v týchto časoch,” hovorí Dr. Arthur Caplan, PhD., zakladajúci riaditeľ divízie zdravotnej etiky Division of Medical Ethics, NYU.
„Škandál, ktorý špiní meno transplantáciám orgánov. Dôrazne odporúčam – pozrite si šokujúcu pravdu o tom, ako jedna krajina premenila dar dávania života na svojvoľné bratie života,“ dodáva Adnan Sharif, konzultant v oblasti porúch ľadvín, medicíny ľadvín, University Hospitals Birmingham NHS Foundation Trust.
Pondelok 30. 11.
Dom QUO VADIS, Hurbanovo nám. 1, Bratislava
20:30 – Ťažko uveriteľné
Nedeľa 29. 11.
Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám 17, Bratislava
15:00 – Ťažko uveriteľné
Trailer k filmu:
Muž, ktorý uzdravuje ženy/L’Homme qui repare les femmes
Réžia: Thierry Michel, Belgicko, 2015, 112 min., francúzsky, anglicky, swahilsky (slovenské titulky, anglické titulky).
Držiteľ Sacharovovej ceny z roku 2014, doktor Denis Mukwege, je medzinárodne uznávaný ako muž, ktorý uzdravil tisícky obetí znásilnenia počas dvadsaťročného konfliktu na východe Demokratickej republiky Kongo. Napriek mimoriadne úrodnej pôde, patrí táto krajina medzi najchudobnejšie na svete.
Lekárova neutíchajúca snaha ukončiť zverstvá a odsúdiť beztrestnosť páchateľov, nie je vítaná. Koncom roka 2012 sa stal terčom ďalšieho útoku, a iba zázrakom prežil. Denis Mukwege, lekár s nevídaným životným osudom, žije teraz pod hrozbu smrti izolovane od sveta, vo svojej nemocnici v Bukavu, pod ochranou členov mierových jednotiek OSN.
Ale vo svojom boji už nie je sám. Ženy, ktorým prinavrátil telesnú integritu a dôstojnosť, stoja za ním, a trvajú na spravodlivosti…
Štvrtok 26. 11.
Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám 17, Bratislava
18:30 – Muž, ktorý uzdravuje ženy
Sobota 28. 11.
20:30 – Muž, ktorý uzdravuje ženy
Trailer k filmu:
Hip Hop-erácia/Hip Hop-eration
Réžia: Bryn Evans, Nový Zéland, 2014, 93 min., anglicky (české titulky)
Môže sa súbor seniorov a senioriek, ktorého vekový priemer sa blíži deväťdesiatke, pričom skoro všetci jeho členovia majú umelý kĺb, úspešne zúčastniť hip-hopovej tanečnej súťaže? Film sleduje fascinujúcu cestu novozélandských nadšencov, ktorí to so svojím vystúpením chcú dotiahnuť až do Las Vegas.
Životný elán a nadhľad dôchodcom rozhodne nechýba. Vďaka pozitívnemu prístupu, sa im darí prekonávať i zdanlivo neriešiteľné prekážky. Chcú dokázať, že vek je len číslo a že s humorom ide všetko ľahšie.
Oporou a blízkou priateľkou je im mladá manažérka a trénerka Billie, pre ktorú sú prekážky iba ďalšou výzvou. Ako sama hovorí: “Pôjdete (do Las Vegas) všetci, aj keby to malo byť v urne!”
Piatok 27. 11.
Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám 17, Bratislava
20:00 – Hip Hop-erácia
Sobota 28. 11.
Kino Lumière K1, Špitálska 4, Bratislava
14:30 – Hip Hop-erácia
Trailer k filmu:
Cukr blog/Sugar Blues
Réžia: Andrea Culková, Česká republika, 2014, 79 min., anglicky, česky (české titulky, anglické titulky)
Je možné uvažovať o cukre, ako o droge? Režisérka Andrea Culková o tom nepochybuje. Svoju závislosť si uvedomila v tehotenstve, keď jej lekári diagnostikovali cukrovku. Jej snaha nájsť v obchodoch potraviny bez pridaného rafinovaného cukru, sa stala hnacím motorom pre vznik dokumentu.
Režisérka päť rokov pátra po súvislostiach, na rôznych miestach sveta mapuje rozpínavosť cukrového priemyslu, i alternatívne spôsoby stravovania. Odkrýva neuveriteľné súvislosti medzi chorobami, poruchami správania a nadmernou konzumáciou cukru. Nakoľko je “sladký život” motorom našej civilizácie?
Sobota 28. 11.
KC DUNAJ, Nedbalova 3, Bratislava
16:00 – Cukr blog
Pondelok 30. 11.
KC DUNAJ, Nedbalova 3, Bratislava
20:00 – Cukr blog
Trailer k filmu:
LoveMEATender/LoveMEATender
Réžia: Manu Coeman, Belgicko, 2011, 63 min., francúzsky, anglicky (slovenské titulky)
Film sa zamýšľa nad miestom mäsa v našich životoch a nad ohromným nárastom jeho konzumácie: Ako je možné, že sa mäso stalo súčasťou každodenného jedálnička? V roku 2050 bude na svete žiť asi 9 miliárd ľudí, a zaobstarať pre nás všetkých mäso, bude vyžadovať 30 miliárd kusov dobytka. Je rozumné, myslieť si, že človek môže jesť mäso každý deň?
Naša planéta už platí daň za nadmernú produkciu – v podobe vyčerpania prírodných zdrojov, znečistenia a globálneho otepľovania. Dopadov na ľudské telo je mnoho – obezita, rôzne druhy rakoviny, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, odolnosť (rezistencia) voči antibiotikám. Najviac sa to dotýka zvierat, ktoré sme degradovali na úroveň strojov. LoveMEATender približuje úžasnú osobnosť – bretónskeho farmára André Pochona. Hudbu zložil spevák Kris Dane špeciálne pre tento film.
Piatok 27. 11.
Dom QUO VADIS, Hurbanovo nám. 1, Bratislava
17:30 – LoveMEATender
Nedeľa 29. 11.
KC DUNAJ, Nedbalova 3, Bratislava
17:00 – LoveMEATender
Trailer k filmu:
Neviditeľné vlny/Was Wir Nicht Sehen
Réžia: Anna Katharina Wohlgenannt, Rakúsko, 2014, 78 min., nemecky, anglicky, francúzsky (české titulky)
Vízia sveta, prepojeného virtuálnou sieťou, planéty pokrytej bezdrôtovým signálom, je vzrušujúcou hudbou blízkej budúcnosti, a niekde už aj realitou. Futuristické snívanie o “úplnom pokrytí” bezdrôtovým signálom, však pre ľudí trpiacich precitlivenosťou na elektromagnetické vlny predstavuje nočnú moru. Sú nútení žiť vo vynútenom exile, na úteku pred modernou technológiou, ktorá im spôsobuje neznesiteľné fyzické problémy. Ich osudy sa prelínajú s príbehom umelkyne, ktorá loví neviditeľné vlny a pretvára ich do zvukových diel. Čo sa stane, keď bezdrôtový prístup k internetu pokryje celú planétu?
Štvrtok 26. 11.
KC DUNAJ, Nedbalova 3, Bratislava
18:30 – Neviditeľné vlny
Nedeľa 29. 11.
Kino Lumière K2, Špitálska 4, Bratislava
16:45 – Neviditeľné vlny
Trailer k filmu:
Redakčne pripravili: Radoslav Herda, Ján Mútala
Fotografia: Plagát Jeden Svet
Videá: youtube.com