Bolesťami „krížov“ vraj pravidelne trpí štvrtina osôb vo veku 30 až 50 rokov. Bolesť chrbta môže mať rôzne príčiny, väčšinou je však zapríčinená nesprávnym držaním tela, prípadne akútnym zápalovým ochorením.
Jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta je porucha funkcie svalov. Svaly zabezpečujúce sedenie sa dlhodobým zaťažovaním a nesprávnym sedením skracujú. Naopak, svaly, ktoré majú na starosti dynamický pohyb, ochabujú. Medzi oboma skupinami svalov tak pomaly a nenápadne dochádza k nerovnováhe, čo môže mať za následok nesprávne postavenie jednotlivých častí pohybového aparátu voči sebe. Navyše, dlhodobým nesprávnym zaťažovaním medzistavcovej platničky môže dôjsť k jej poškodeniu (vysunutá platnička alebo zaseknutá chrbtica).
Náhlu bolesť v chrbtici teda nezaviní jedno rýchle otočenie hlavou alebo zdvihnutie ťažkého bremena. Bolesti sú výsledkom dlhodobého zanedbávania. Ale ako to už väčšinou býva, naše odhodlanie cvičiť trvá len dovtedy, pokým nás chrbát bolí. Len čo bolesť poľaví, skončí sa aj každodenné trénovanie rehabilitačných cvikov.
Bolesti chrbta nie sú iba zdravotný, ale aj socio-ekonomický problém. Sú jednou z najčastejších príčin hospitalizácií a práceneschopnosti. „Dlhodobá práceneschopnosť znižuje šancu návratu do práce, čo zhoršuje psychický stav pacienta a šancu na dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu. Navyše, vysoká spotreba liekov proti bolesti u týchto pacientov môže spôsobiť ďalšie poškodenie zdravia. Vhodné kombinácie týchto liekov s inými liečivami, napríklad vitamínmi zo skupiny B vo vysokých dávkach, umožňujú znížiť ich dávky a dobu podávania pri zachovaní účinnosti,“ tvrdí MUDr. Peter Makara, MPH, všeobecný praktický lekár a prezident
Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Najčastejšie príčiny bolesti v chrbtici sú neprimeraná a asymetrická záťaž, nadváha, nedostatok správneho pohybu. „Neustále jednostranné preťažovanie svalstva, pridlhé sedenie, nerovnomerné zaťažovanie a neopatrné pohyby alebo, naopak, úplný nedostatok pohybu postupne vedú k zmenám svalového „korzetu“ a chrbtice, ktoré sa jedného dňa prihlásia v podobe ‘seknutia‘,“ hovorí MUDr. Ivan Buran, PhD., neurológ a člen Slovenskej neurologickej spoločnosti.
Naučte sa sedieť
Vhodnou prevenciou problémov s chrbticou je správne sedenie. Hovorí sa, že človek tretinu svojho života prespí. Takmer určite potom ďalšiu tretinu presedí. Sedenie je pritom na rozdiel od ležania statickou záťažou, ktorej by sme sa v podstate mali vyhýbať. Ak sa mu predsa len nevyhneme, treba aspoň sedieť správne. Sklon operadla by nemal byť presne 90 stupňov, ale ideálne 100 – 110 stupňov. Chybu s kolmým sedením často robia šoféri a tým svoju chrbticu príliš zaťažujú. Chodidlá s predkolením by, naopak, mali byť v uhle 90 stupňov, podobne predkolenie so stehnami. Vhodný je tzv. chlapský sed so široko rozkročenými nohami. Ak ste v práci odsúdení na niekoľkohodinové sedenie, skúste si aspoň z času na čas sadnúť na fitloptu alebo PC vankúš. Takéto nestabilné sedenie umožňuje stimulovať tie svaly chrbtového korzetu, ktoré pri iných činnostiach dostatočne nezapájame. Podporuje predovšetkým hlboké chrbtové svaly a neustálou zmenou ťažiska na sedadle sme nútení meniť polohu tela. Dochádza tak k optimálnemu postaveniu nervovej, svalovej a kostrovej sústavy. Netreba zabúdať ani na sedenie za volantom, najmä pri dlhších cestách. Vtedy dbajte najmä na postavenie driekovej chrbtice, pretože pri nesprávne zohnutom chrbte je klinovito deformovaná medzistavcová platnička dlhodobo vystavená riziku poškodenia otrasmi a nárazmi. Polohu driekovej chrbtice zvoľte tak, aby sa opierala v mieste, kde sa najviac ohýba dopredu.
Predchádzanie bolesti
Pilates – za túto účinnú metódu cvičenia naša generácia vďačí mladíkovi menom Joseph H. Pilates, ktorý bol presvedčený, že nesprávne držanie tela a zlé dýchanie boli príčinou jeho chabého zdravia. Začal preto študovať anatómiu ľudského tela a pracoval na zlepšovaní svojej fyzickej sily. Vytvoril tak metódu cvičenia, ktorá telo posilňuje, vypína i vyvažuje.
Pri pravidelnom a dlhodobom vykonávaní má tento jedinečný mix mnoho nesporných výhod pre naše telo:
- – zapája a precvičuje všetky časti tela rovnomerne,
- – zlepšuje pohyblivosť kĺbov a pružnosť svalov,
- – zlepšuje chybné držanie tela,
- – zlepšuje celkovú ohybnosť tela,
- – pomáha predchádzať vzniku zranení a chronickej bolesti chrbta,
- – zlepšuje koordináciu a koncentráciu,
- – posilňuje nielen telo, ale príjemne osvieži aj myseľ.
Pilates je dnes považovaný nielen za populárne fitnes cvičenie, ale aj výborný doplnok tréningov vrcholových športovcov, či účinnú formu rehabilitácie.