Každý z nás už neraz absolvoval návštevu u lekára – či už kvôli zhoršenému zdravotnému stavu, alebo aby podstúpil určité vyšetrenia.
Pokrok vo farmaceutickom priemysle pritom priniesol dnešnému pacientovi možnosť, aby sa otestoval (na niektoré ochorenia) aj v pohodlí domova.
Potrebujem antibiotiká?
Zvýšená teplota, nádcha, bolesť hlavy a hrdla. Všetci to poznáme. Aj otázku, ktorá sa pred nami vynorí:
Mám ísť k lekárovi?
Ak vás trápi vírus, väčšinou ho stačí, ľudovo povedané, vyležať. Samozrejme, s pomocou liekov na zníženie teploty, či kvapiek do nosa. Ak ste však „chytili bacila“, treba k liečbe pridať antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár.
Či ide o bakteriálne, alebo vírusové ochorenie, to si pacient ťažko určí sám. Hlavne, ak nie je študovaný zdravotnícky pracovník. V súčasnosti už ale existuje možnosť, diagnostikovať sa doma. Táto možnosť sa nazýva CRP test, a za päť minút vám vie povedať, či budete potrebovať antibiotickú liečbu.
CRP je skratka pre C-reaktívny proteín, bielkovinu, ktorá sa tvorí vo zvýšenom množstve pri bakteriálnom zápale. Považuje sa za veľmi spoľahlivý ukazovateľ. Pri bakteriálnej infekcii hladina CRP stúpa počas niekoľkých hodín od vypuknutia infekcie. Hodnoty potom klesajú, po liečbe antibiotikami.
CRP test – ako sa správne otestovať
Priebeh testu je jednoduchý a pre pacienta ľahko vykonateľný. Stačí jeden vpich do prsta, pribalenou lancetou, ktorá sa používa napríklad pri meraní cholesterolu v krvi.
Kvapka krvi sa potom zmieša s priloženým roztokom, a kvapkadlom sa aplikuje na test. Ten po piatich minútach ukáže, či je vaša hladina CRP v norme, mierne zvýšená, alebo výrazne zvýšená.
Všetko, čo budete potrebovať na vykonanie testu, je priložené v balení. Jedno balenie obsahuje dva testy.
Môžem mať celiakiu?
O celiakii ste už určite počuli. Ide o imunitné ochorenie, pri ktorom telo pacienta netoleruje lepok, a vytvára naň protilátky, ktoré poškodzujú tráviaci trakt.
Príznaky celiakie môžu byť veľmi pestré, no najtypickejšie sú:
- hnačka,
- nadúvanie,
- strata na hmotnosti,
- anémia (slabosť),
- osteoporóza.
Domáci test na odhalenie celiakie
Celiatik test vám stanoví protilátky (v krvi) proti transglutamináze. Transglutamináza je enzým, ktorý sa viaže na lepok, a reaguje s ním. Produkty tohto procesu následne reagujú s imunitným systémom pacienta. U celiatikov sú v krvi prítomné protilátky transglutamináze, a práve na tie je celiatik test citlivý.
Otestovať sa pomocou celiatik testu, je ľahké. Opäť – všetko, čo budete potrebovať, je priamo pribalené v teste.
Testovanie obnáša vpich lancetou do prsta. Krv sa zriedi tlmivým roztokom a kvapne na testovaciu doštičku. Po 10 minútach si viete odčítať výsledok.
Týka sa Helicobacter pylori aj mňa?
Helicobacter pylori je baktéria, ktorá prežíva v žalúdku. Predpokladá sa, že touto infekciou je celosvetovo infikovaných 60 až 80 % ľudí.
Nie u každého jedinca sa ale Helicobacter pylori prejaví – niektorí ľudia nezažívajú žiadne ťažkosti. Iní pacienti však môžu pociťovať plynatosť, nafúknuté brucho alebo nevoľnosť.
Infekcia Helicobacterom je priamo spojovaná s chronickým postihnutím sliznice žalúdka. Nebezpečenstvo hrozí pri rozvinutí vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Bolo dokázané, že preliečenie tejto infekcie výrazne znižuje riziko návratu vredovej choroby (u väčšiny chorých). Helicobacter pylori sa dá veľmi úspešne liečiť antibiotikami.
Domáci test na Helicobacter Pylori
Testovanie na baktériu Helicobacter Pylori sa vykonáva odobratím vzorky krvi alebo stolice. Oba spôsoby sú veľmi jednoduché. Pri testovaní vzorky krvi, opäť stačí jej odber lancetou z prsta. Krv sa prenesie do jamky pre vzorku (na testovacej kazete), a potom už len počkáte na výsledok.
Ak ste si zaobstarali diagnostický test zo stolice, vzorka sa odoberá na toaletný papier, alebo do vhodnej nádoby. Tá by nemala byť kontaminovaná vodou z toalety. Zo stolice sa (priloženou sondou) odoberá na rôznych miestach, a následne sa riedi s roztokom v skúmavke (tiež je pribalená).
Vzorku potom opäť stačí aplikovať na testovaciu doštičku, a čakáte na výsledok. Testom viete zistiť, či ste Helicobacterom momentálne infikovaný, alebo či bola jeho liečba úspešná.
Nepodceňujte význam návštevy u lekára
Jednoduchosť, rýchlosť a kvalita testov na domáce použitie, je vysoká. Netreba ale zabúdať, že diagnostika ochorenia je komplexný proces, a aj napriek presnosti spomínaných testov, je vždy potrebná návšteva u lekára, ktorý bude mať pri určení choroby posledné slovo.
Vykonaním domáceho testu, mu ale môžete túto prácu uľahčiť.
Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského
Bibliografia:
MUDr. Tomislav Švestka, Infekce Helicobacter pylori, 2011, roč 8 (3): 123-126, Solen
MUDr. Veronika Suchá, Aktuálny pohľad na celiakiu, 2015, roč 12 (1): 22-28, Solen
www.adcc.sk, ADC číselník, Zdravotné pomôcky
PIL vyššie uvedených testov
Ilustračné fotografie