Britský vedec pracuje na teste, podľa ktorého sa bude dať určiť Parkinsonova choroba aj cez telefón. Test by mal byť dostupný do dvoch rokov.
Parkinsonova choroba je vážne a chronické ochorenie centrálnej nervovej sústavy, ktorým podľa odhadov trpí vyše 6 miliónov ľudí na svete, z toho 10 – 15-tisíc na Slovensku. Liečba tohto ochorenia je symptomatická – to znamená, že sa riešia a zmierňujú príznaky choroby, ale zatiaľ neexistuje liek, ktorý by ju vyliečil. Chorobu spôsobuje nedostatok dopamínu – látky vznikajúcej v strednom mozgu. Prvé klinicky významné príznaky Parkinsonovej choroby sa zvyčajne prejavia až vtedy, keď má pacient veľmi významný nedostatok dopamínu – a aj to je jeden z dôvodov, prečo vedci dodnes nevedia zistiť, čo presne toto ochorenie vyvoláva.
Prečo niekomu začne tak výrazne klesať hladina dopamínu?
Keď nevieme, ako choroba vzniká, ťažko sa na ňu hľadá liek, a tak viaceré pokusy nájsť liek na toto ochorenie zlyhali. Súčasná moderná liečba sa teda snaží pacientovi chýbajúci dopamín doplniť – a to prostredníctvom rôznych molekúl napodobňujúcich „pravý“ dopamín, v rôznych formách (tabletky, náplasti). Zároveň lekár rieši aktuálne ťažkosti, ktorými pacienti trpia – problémy s trávením, krvný tlak, zmeny nálady a mnoho iných nepríjemných príznakov. Keďže ide o nevyliečiteľné ochorenie, vedci sa snažia nájsť spôsob, akým by sa dala táto choroba zistiť v čo najskoršom štádiu. Na diagnostikovanie Parkinsonovej choroby sa v súčasnosti používajú pomerne náročné (a teda aj drahé), komplexné neurologické vyšetrenia, ktoré sa navyše robia až v prípade, že u pacienta vznikne podozrenie na toto ochorenie.
Povedzte áááááá
Oxfordský vedec, matematik Max Little sa však zamyslel nad tým, ako by sa Parkinsonova choroba dala zistiť v skoršom štádiu, neinvazívne, rýchlo, bez nutnosti ísť k špecialistovi a najmä – lacno. Aj nízka cena totiž rozhoduje o tom, či je vyšetrenie dostupné všade a pre každého. Odborník na aplikovanú matematiku sa spojil s ďalšími vedcami a prišli na to, že príznaky Parkinsonovej choroby (tras,slabosť, stuhnutosť) sa prejavujú aj v hlase, či presnejšie na hlasivkách chorého. Až 90 % ľudí trpiacich Parkinsonovou chorobou má nejakú hlasovú poruchu: tichší hlas, problém vydať alebo vysloviť niektoré zvuky, dýchavičnejšiu reč než zdravá populácia.
Práve tento fakt matematik zužitkoval v teste, ktorý vyvíja v americkom technologickom inštitúte MIT. Cieľom jeho výskumu je nazbierať štatisticky významnú vzorku „zdravých“ a „parkinsonických“ hlasov, ktoré podľa presných kritérií vyhodnocuje počítač. V nedávnom rozhovore pre BBC vedec uviedol, že prvé testy ukázali 86 % presnosť určenia Parkinsonovej choroby a jej štádia. Po doladení ďalších údajov sa medzičasom presnosť testu zvýšila na 99 %.
Žiaľ, „slovenské hlasy“ zatiaľ vedci nezbierajú. Ak však máte priateľov alebo blízkych s Parkinsonovou chorobou v niektorej z týchto deviatich krajín, dajte im do pozornosti webovú stránku www.parkinsonvoice.org, kde nájdu bližšie informácie k testu: Francúzsko, Španielsko, Veľká Británia, Kanada, USA, Nový Zéland, Brazília, Argentína, Mexiko.