ZDRAVIE: Zmeny v liekovej reforme zmiernili kritiku farmapriemyslu

Bratislava 5. októbra (TASR) – Novinky, ktoré prináša reforma liekovej politiky z diele ministerstva zdravotníctva, už nie sú po realizácii niektorých zmien pod takou silnou kritikou farmapriemyslu ako v čase jej schvaľovania. „Chceli sme zmeny a máme ich a veríme, že väčšina bude pozitívnych,“ povedal dnes riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) Štefan Mesároš. Myslí si, že zmeny sú aj výsledok toho, že sa ukázalo, že niektoré návrhy mohli mať rizikový dopad napríklad pre onkologických či diabetických pacientov. 
Reforma sa realizuje cez dva zákony, a to zákon o liekoch a zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, ktoré v súčasnosti čakajú na stanovisko prezidenta. Zmeny podľa farmafiriem nastali najmä v prípade druhého z nich. „Do určitej miery sa akceptovali pripomienky k transparentnosti procesu,“ priblížil s tým, že všetky rozhodnutia sa napríklad budú zverejňovať na webe. Poukázal tiež na zmenu pri stanovovaní úhrad nových inovatívnych liekov, či dopadu rozširovania indikácií na cenu lieku. Podľa jeho slov sa tiež zabezpečila rovnosť účastníkov konania v prípade podávania rozkladov.
Mesároš však problém stále vidí v zavedení prísnejšej cenotvorby liekov, ceny liekov by tak nemali presiahnuť úroveň druhej najnižšej ceny spomedzi krajín Európskej únie. Tento krok môže podľa farmaceutických firiem spôsobiť zvýšenie vývozu liekov zo Slovenska. Mesároš zároveň deklaroval, že výrobcovia liekov urobia všetko pre to, aby zabezpečili originálne, ako aj generické lieky pre slovenských pacientov. Poznamenal však, že nemôžu ručiť za špekulantov.
Nová legislatíva prísnejšie upravuje aj sponzoring zo strany farmapriemyslu. „Jednak to, kto ho môže poskytovať a za akým účelom, dôležitý je práve ten účel,“ uviedla výkonná riaditeľka SAFS Soňa Strachotová s tým, že sa bude môcť financovať iba vzdelávanie a vedecké aktivity, propagačné aktivity budú vylúčené. Treba si preto podľa nej s regulátormi vysvetliť, kde sa končí reklama a kde začína vzdelávanie či vedecká činnosť. Predpokladá tiež, že niektoré aktivity bude musieť začať financovať aj štát.
Asociácia poukázala, že ako reforma dopadne, ukáže čas. Jej členovia však veria, že platné znenia zákonov nakoniec budú na prospech pacientov.

Pridaj komentár