ZDRAVIE: Študentov onkovýchovy prekvapilo slabé povedomie o potrebe prevencie

Bratislava 18. júna (TASR) – Študenti Onkologickej výchovy z celého Slovenska sa dnes zišli na bratislavskom workshope, aby hovorili o problematike onkologických ochorení. Najviac sa pýtali na prevenciu. Prekvapila ich informácia, že zdravotné povedomie o ochrane zdravia a o potrebe prevencie nie je na Slovensku veľké. O skúsenosti s onkologickým ochorením sa prišla podeliť predovšetkým so študentkami jedna z pacientiek, ktorá bojovala s rakovinou prsníka.
„Rozprávala o tom, čo to ochorenie pre človeka znamená z hľadiska osobného, s čím všetkým sa stretávajú a upozornila aj na potrebu prevencie,“ povedala pre TASR Eva Kováčová z Ligy proti rakovine (LPR), ktorá workshop organizuje. Dodala, že o prevencii, o jej potrebe a o odbornejších veciach hovoril študentom špecializovaný lekár Vladimír Bella pôsobiaci aj na poradenskej Linke pomoci LPR.
„Dievčatá sa ho najčastejšie pýtali na prevenciu, prečo je potrebná, ako často, od akého veku, ako sa chrániť,“ doplnila s tým, že otázky sa potom rozšírili nielen na problematiku rakoviny prsníka, ale aj na problematiku iných onkologických ochorení.
Kováčová ďalej uviedla, že cieľom workshopu nebola iba snaha upozorniť na problematiku jedného z najčastejších onkologických ochorení u žien, ktorým je rakovina prsníka, ale tiež vyjadriť podporu ženám, ktoré s týmto ochorením bojujú. „A tiež zdôrazniť problematiku prevencie,“ dodala.
Projekt Onkologickej výchovy realizuje LPR od roku 1997 formou nepovinného predmetu alebo krúžku na základných a stredných školách po celom Slovensku. Žiaci a študenti sa zároveň pravidelne zúčastňujú vzdelávacích workshopov, prostredníctvom ktorých sa dozvedajú nové poznatky o prevencii, o liečbe onkologických ochorení či zdravom životnom štýle.
LPR sa dnes pripojí aj k Avon pochodu proti rakovine prsníka. Podľa Kováčovej ním chcú účastníci vyjadriť spolupatričnosť so ženami trpiacimi týmto ochorením. „Budeme mať biele tričká s ružovým kruhom, v ktorom je napísané ‚Ideme s vami‘. Chceme tým vyjadriť podporu všetkým,“ priblížila pre TASR.
Účastníci pochodu v minulosti vypúšťali balóny. Kováčová dúfa, že tak urobia aj tento rok. „Symbolizuje to akt prejavenia spolupatričnosti a je naozaj krásne vidieť, že ľudia sa v istý moment zomknú a aspoň v tomto momente si uvedomia, že zdravie je to najdôležitejšie, čo máme,“ uzavrela.
V stánku spoločnosti Avon budú pre účastníkov pochodu pripravené odborné i preventívne brožúrky Ligy proti rakovine ohľadne prevencie a starostlivosti o zdravie. Dostanú zároveň edukačné materiály priamo do tašiek, ktoré im budú odovzdané pri registrácii.

Pridaj komentár