(Zdroj foto: archív Ľ. Musilovej)
Takmer každý z nás sa už stretol s nejakým pacientom, ktorý počas liečby extrémne schudol.
Hlavne u ľudí s onkologickým ochorením to berieme ako samozrejmú vec – myslíme si, že to tak má byť.
Je však tento pohľad správny?
Naozaj to tak „musí“ byť?
Na túto tému sme sa porozprávali s MUDr. Ľubicou Musilovou, odborníčkou na enterálnu výživu (nielen) pre onkologických pacientov.
Pani doktorka, enterálnej výžive u onkologických pacientov sa venujete už viac ako 10 rokov. Ako ste sa dostali k tejto špecifickej oblasti liečby?
K tejto problematike som sa dostala vďaka môjmu pôsobeniu vo farmaceutických spoločnostiach, kde je enterálna výživa považovaná za prirodzenú súčasť liečby onkologického pacienta. Rôzni odborníci dnes chápu, že práve u onkologického pacienta existuje vysoké riziko nadmerného chudnutia a podvýživy, čo má potom negatívny vplyv aj na liečbu. U pacientov v pokročilom štádiu ochorenia sa toto hľadisko stáva dokonca zásadným.
Napriek tomu, že v posledných rokoch sa mnohé zlepšilo, v oblasti enterálnej výživy máme ešte stále nedostatky. Výživa u onkologicky chorého pacienta nie je v centre záujmu, stojí v pozadí liečebných postupov.
Aké výhody prináša enterálna výživa onkologickému pacientovi?
Je klinicky dokázané, že odborne podávaná enterálna výživa znižuje komplikácie liečby, zlepšuje odpoveď pacienta na liečbu, znižuje náklady na liečbu a skracuje dĺžku hospitalizácie. Ciele nutričnej podpory onkologického pacienta sú jasné – zabrániť chudnutiu a rozvoju malnutrície, čo sú pomerne časté javy pri nádorovom ochorení.
V praxi to znamená, že podávame tekuté prípravky, s optimálne vyváženým a presným zložením živín – cukry, tuky, bielkoviny, minerály, stopové prvky a vitamíny. Prípravky enterálnej výživy takto zabezpečia dostatočný kalorický príjem, čo môže mať priaznivý vplyv na priebeh ochorenia. V súčasnosti máme enterálnu výživu najmä vo forme tzv. sippingu, čo sú malé „drinky“ na popíjanie. Dôležitá správa – táto liečba je bez doplatku pacienta a je veľmi dobre dostupná.
Vy sa vo svojej praxi už dlhšie venujete výžive onkologických pacientov. Podľa vašich skúseností, s čím majú pacienti najväčšie problémy?
Onkologickí pacienti často ochorejú na banálne infekcie, ako napr. chrípka alebo zápal pľúc. Priebeh týchto ochorení býva veľmi dramatický, častokrát ide o holý život pacienta. Enterálna výživa slúži práve na to, aby sme posilnili zníženú imunitu pacienta, ktorá je výrazne oslabená prijímaním veľkého množstva syntetických prípravkov – chemoterapia, ožarovanie, syntetické imunostimulanty, antibiotiká.
Ako najúčinnejšie posilníme organizmus onkologického pacienta?
Predovšetkým to musíme urobiť prirodzenou cestou. K najprirodzenejším pomocníkom patria hlavne probiotiká – to sú živé mikroorganizmy, ktoré buď ako lieky, alebo ako potravinové doplnky udržiavajú mikrobiologickú rovnováhu v tráviacom trakte. Bolo uskutočnených viacero štúdií, ktorých cieľom bolo zhodnotenie preventívneho účinku probiotických kmeňov pri hnačke, ktorá vznikla z radiačnej liečby. Výsledky týchto štúdií potvrdzujú efekt probiotík v zmysle zníženia výskytu hnačiek a prejavov poškodenia slizníc.
Na trhu je dnes veľké množstvo probiotík, ktoré sú určené pre onkologického pacienta. Vy ste známou propagátorkou probiotík Vivomixx®. Prečo ste si vybrali práve tento produkt?
Vivomixx® je vysokoúčinný probiotický výživový doplnok, pre ktorý sme sa rozhodli pred 3 rokmi. Začali sme ho predávať na Slovensku, pretože má mnoho výhod. Nebojím sa dokonca povedať, že je výnimočný, keďže vo vysokej koncentrácii 450 miliárd a 112 miliárd baktérií, obsahuje veľmi špecifickú kombináciu 8 kmeňov baktérií. Pre predstavu – 450 miliárd prospešných baktérií v jednom vrecúšku sa vyrovná konzumácii 45 jogurtov! Navyše, Vivomixx® má vysoký počet klinických štúdií a publikácií vo svete, na základe čoho je odporúčaný viacerými odbornými spoločnosťami v Európe a USA.
Pri ktorých konkrétnych zdravotných problémoch sa Vivomixx® osvedčil?
Vivomixx® je účinný najmä v prevencii a liečbe hnačiek u pacientov po rádioterapii a chemoterapii, kde súbežne zabraňuje úbytku z hmotnosti. V súčasnosti však už máme veľmi dobré výsledky nielen pri onkologických pacientoch, ale aj u ľudí s črevnými problémami, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída, či kožnými a psychiatrickými ochoreniami, ba dokonca pri HIV infekciách.
Čo robí z Vivomixxu špičkový produkt?
Ako som spomínala, ide o naozaj špecifickú zmes baktérií. Vivomixx® vymyslel lekár-imunológ, špecialista na infekčné ochorenia, profesor Claudio De Simone, PhD. Vivomixx® je najviac klinicky skúšané probiotikum na svete – zaoberalo sa ním viac ako 60 humánnych klinických štúdií a celkovo viac ako 180 publikácií. Tzv. „De Simoneho formula“ je vysoko účinná. Výber najdôležitejších kmeňov je originálny, rovnako ako výrobný proces a presný pomer kmeňov. Vďaka svojej bezpečnosti a účinnosti je licencovaný produkt Vivomixx® distribuovaný do mnohých krajín po celom svete.
Má Vivomixx® nejaké vedľajšie účinky, prípadne kontraindikácie? Môžu Vivomixx® užívať aj deti?
Žiadne kontraindikácie probiotík nie sú známe. Čo sa týka nežiaducich účinkov, môže sa objaviť dočasné nadúvanie, čo je však prechodný jav, ktorý súvisí s prispôsobovaním črevnej flóry novým baktériám. U detí prispieva Vivomixx® k udržaniu vyváženého črevného ekosystému, a tým podporuje ich zdravý rast. Odporúčame ho však až od 3 rokov.
Kde si môžu pacienti kúpiť probiotikum Vivomixx®?
Vivomixx® je voľnopredajný liek, je dostupný v každej lekárni. Ak ho práve nemajú, objednajú ho pacientovi na požiadanie. Na základe našich skúseností, väčšina našich pacientov má už svoje vybrané lekárne, kde majú Vivomixx® v stálej zásobe. Výhodou je, že pacient si môže vybrať formu aj koncentráciu produktu – existuje Vivomixx® vo forme vrecúšok (v koncentrácii 450 miliárd), alebo vo forme kapsúl (v koncentrácii 112 miliárd). Vivomixx® je dodávaný a skladovaný v chladničke (4 – 8 °C), aby sa zabezpečila jeho maximálna účinnosť.
Kde získajú pacienti viac informácií o produkte?
Najviac informácií nájdu na stránkach www.vivomixx.eu/sk alebo www.pharmconsult.sk, prípadne na FB stránke www.facebook.com/vivomixx.sk. Okrem toho spolupracujeme s odbornou verejnosťou, kde lekári vedia poradiť pacientovi a odporučiť mu Vivomixx® podľa jeho základného ochorenia a zdravotného stavu.
Kto je MUDr. Ľubica Musilová?
- Žije a pracuje v Bratislave.
- Absolvovala štúdium medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine.
- Po skončení štúdia pracovala ako sekundárny lekár na Internom oddelení NsP v Handlovej.
- Od roku 1995 pracuje vo farmaceutickom priemysle.
- V rokoch 2011 – 2013 bola vo vedení Asociácie výrobcov klinickej výživy na Slovensku.
- Je spolumajiteľkou farmaceutickej a konzultačnej spoločnosti, zameranej na klinickú výživu pacientov.
- Je odbornou poradkyňou a členkou občianskeho združenia Slovenský pacient.
Tento článok bol uverejnený v ONKO magazíne číslo 2/2018. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho stiahnuť po kliknutí na obrázok.