Viete, čo je Nutri-Score? Ukáže, ktoré potraviny sú pre vás dobré

Určite viete, že zdravá strava by mala obsahovať množstvo živín a minimum pridaných látok. Viete však skutočne, ktoré potraviny si máte v obchode vybrať? Mnohé fakty z etikety jednoducho nevyčítame. Práve z tohto dôvodu vznikla iniciatíva Pro Nutri-Score Aliancie na podporu jednoduchého označovania výživovej hodnoty potravín systémom Nutri-Score. Do iniciatívy sa zapojilo aj občianske združenie SLOVENSKÝ PACIENT.

Čo je Nutri-Score?
Ako sa dozviete, či je výrobok pre vás dobrý alebo nie?
Kde všade sa Nutri-Score už používa?
Ako získať logo Nutri-Score?

Systém Nutri-Score vznikol z jednoduchého dôvodu: aby bežnému spotrebiteľovi umožnil lepšiu orientáciu v tom, čo si kupuje. Cieľom systému je poskytnúť objektívne a zrozumiteľné informácie o výživovej hodnote výrobkov. Vďaka nim si vieme vybrať potraviny, ktoré sú zdraviu prospešné – ako súčasť životosprávy alebo prevencie pred chronickými ochoreniami.

Prečo sa do aktivity zapojilo občianske združenie Slovenský pacient?

Podpora iniciatívy Pro Nutri-Score Aliancie zo strany združenia SLOVENSKÉHO PACIENTA vyplynula z viacerých dôvodov. V prvom rade, občianske združenie plne podporuje preventívne programy na ochranu zdravia. Označovanie potravinových výrobkov pomocou Nutri-Score je vynikajúci spôsob, ako pomôcť ľuďom správne si vybrať zdravé potraviny.

„Všetci vieme, že keď sa chceme zdravo stravovať, je dôležité, aby sme vedeli správne nakúpiť potraviny, dobre ich uvariť a zjesť v primeranom množstve. V tomto procese je označovanie potravín Nutri-Score mimoriadne dôležité, pretože je na úplnom začiatku. Pretože, keď si správne vyberieme potraviny, máme veľkú šancu, že sa budeme aj dobre stravovať,“ vysvetľuje Ing. arch. Radoslav Herda, predseda občianskeho združenia SLOVENSKÝ PACIENT, dôvod, prečo má Nutri-Score u nás veľký význam.

Od A po E

Ak chcete vedieť, či je potravina pre vás dobrá alebo nie, všímajte si logo Nutri-Score na prednej strane obalov. „Logo Nutri-Score poskytuje spotrebiteľovi pri nákupe čitateľné a ľahko zrozumiteľné informácie o celkovej výživovej kvalite výrobkov. Spotrebiteľ môže porovnávať výrobky a nasmerovať svoj výber na potraviny s priaznivou výživovou kvalitou a prispieť tak k zdravšiemu životnému štýlu,“ dodáva doc. PharmDr. Daniela Mináriková, PhD., MSc., expertka z Pro Nutri-Score Aliancie.

Nutri-Score je škála piatich písmen od A po E a farieb od sýtozelenej po tmavooranžovú. Výsledné skóre potraviny, ktoré označí jedno z písmen, sa vypočíta na základe vedeckého algoritmu. Tento algoritmus zohľadňuje obsah negatívnych nutričných faktorov, ktoré sú uvádzané práve v rámci povinných výživových údajov výrobku:

• energetická hodnota,
• obsah jednoduchých cukrov,
• obsah nasýtených alebo saturovaných tukov,
• obsah soli.

Zároveň zohľadňuje pozitívne prvky, ako sú vláknina, bielkoviny, ovocie, zelenina či vybrané orechy.

Ktoré potravinu sú naj?

„Potraviny, ktoré sa nachádzajú v zelenej časti spektra, by mali tvoriť podstatnú zložku našej stravy, pri potravinách na opačnom konci by sme si mali dávať pozor, konzumovať ich menej často a všimnúť si podrobnejšie, ktoré zložky obsahujú. Niekde to môže byť viac soli, inde zasa väčšie množstvo napríklad nasýtených mastných kyselín či jednoduchých sacharidov,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, špecialistka na diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie.

Takže najviac prospešných látok obsahujú potraviny so zvýrazneným skóre A, nasleduje B, vyhýbať by sme sa mali potravinám s označením D a E. C je na ceste uprostred. Ak po tejto potravine veľmi túžime, doprajme si ju, ale radšej s mierou.

V ktorých krajinách sa Nutri-Score už používa?

V Európskej únii odporúčajú využitie Nutri-Score na obaloch potravín vlády vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku, Holandsku, Belgicku, Luxembursku a mimo EÚ aj vláda vo Švajčiarsku. S dobrovoľným označovaním Nutri-Score sa môžu spotrebitelia už dnes stretnúť aj v ďalších krajinách Európskej únie (napríklad Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko).
Európska únia má v pláne zaviesť jednotný systém nutričného označovania potravín od roku 2023. Jeho cieľom je budovať návyky lepšej životosprávy a riešiť pandémiu obezity, ktorá zasiahla celý vyspelý svet.

Kto udeľuje Nutri-Score a ako logo získať?

Nutri-Score a spôsob jeho použitia sa aktuálne riadi pravidlami, ktoré sú špecifikované na stránkach Santé Publique France (obdoba nášho Úradu verejného zdravotníctva). Certifikát umožňujúci používať logo výrobcovia potravín získajú len po zaregistrovaní sa na stránke francúzskeho Úradu verejného zdravia. Je potrebné, aby predložili dokumenty o zložení produktov, pričom je možné zaregistrovať len celý produktový rad. Samotné označenie Nutri-Score je dobrovoľné, avšak, ako sme uvideli, v plánoch Európskej komisie je zaviesť zrozumiteľné označovanie potravín práve preto, že to môže viesť v dlhodobom horizonte k lepšiemu zdraviu Európanov.

Funguje Nutri-Score aj na Slovensku?

Systém Nutri-Score je dobrovoľný, ak sa producent potravín zaregistruje a doloží potrebné doklady (v anglickom jazyku), môže systém označovania Nutri-Score používať. Slovenskí spotrebitelia sa už môže stretnúť s Nutri-Score označením na potravinových výrobkoch niekoľkých spoločností.

„Pred dvomi rokmi som mal možnosť na konferencii spoznať francúzsky model označovania potravín a zároveň som ho mal možnosť vidieť na potravinách vo Francúzsku. Veľmi sa mi páčil a som rád, že uspel a že ho dnes môžeme podporiť aj na Slovensku. Je to pre mňa skvelý príklad ako si akademici a vedci spolu našli cestu k verejnosti a zostrojili nástroj, ktorý je aj pre laikov veľmi zrozumiteľný. Vďaka nemu vieme jednoducho a ľahko nakúpiť potraviny, ktoré nám nielenže nebudú škodiť, ale nám i pomôžu,“ spomína na prvý kontakt s Nutri-Score Radoslav Herda, predseda o. z. SLOVENSKÝ PACIENT.

Kto je členom Pro Nutri-Score Aliancie?

Pro Nutri-Score Aliancia, ktorá podporuje označovanie výživovej hodnoty na potravinách schémou Nutri-Score je neformálne slovenské združenie odborníkov na výživu, spotrebiteľských organizácií, producentov potravín a maloobchodu. Cieľom združenia je presadzovať optimalizáciu označovania potravín tak, aby bolo zrozumiteľné a ľahko identifikovateľné pre spotrebiteľov a zároveň spĺňalo požiadavky na vhodnú výživu. Takéto označenie je v súlade s požiadavkami Európskej komisie, odporúča ho aj Európska kancelária WHO.

Členovia Pro Nutri-Score Aliancie:
Slovenská obezitologická asociácia
Slovenská poľnohospodárska univerzita
Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva
SLOVENSKÝ PACIENT, o. z.
Slovenská asociácia pre výživu a prevenciu
Inštitút pre prevenciu a intervenciu
Spoločnosť ochrany spotrebiteľov: SOS
Slovenská vegánska spoločnosť
Kaufland
Danone
Nestlé
Dr. Oetker

Viac informácií získate na: www.nutriscoreslovakia.sk.

Pridaj komentár