Bratislava 8. marca (TASR) – Na budúci týždeň, ktorý patrí prevencii zeleného zákalu, si môžu nechať záujemcovia vyšetriť zrak. Glaukóm alebo zelený zákal, je ochorenie postihujúce zrakový nerv, ktoré sa v pokročilých štádiách končí slepotou.
Do celoslovenskej akcie pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu sa zapojila aj bratislavská Univerzitná nemocnica (UNB). Primárka Očnej kliniky UNB Erika Vodrážková hovorí, že presná príčina ochorenia nie je známa, a preto je veľmi dôležitá prevencia. „V strednej Európe trpia glaukómom asi dve percentá populácie. Dôležité je hovoriť aj o iných formách, nielen priamo o glaukóme alebo napríklad o očnej hypertenzii. Tam sa blížime k vyššiemu percentu – sedem až osem percent v populácii,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii Vodrážková, ktorá je aj prezidentkou Slovenskej glaukómovej spoločnosti.
V utorok (12.3.) od 8.00 do 13.00 h sa môžu prísť záujemcovia vyšetriť na očnú kliniku Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej alebo do glaukómovej ambulancie ružinovskej nemocnice v Bratislave. K dispozícii je v tento deň aj očné oddelenie Nemocnice sv. Michala. Na druhý deň v stredu (13.3.) bude na tento účel určená očná ambulancia ružinovskej nemocnice v rovnakom čase ako v utorok. Vyšetrenia budú prebiehať aj v Nitre, Leviciach, Galante, Banskej Bystrici, Martine, Košiciach či v Prešove. Zoznam všetkých ambulancií na Slovensku, ktoré sa zapoja do projektu, je prístupný na stránke www.glaukom-sk.org. Lekári budú pacientom merať vnútroočný tlak, vyšetrenie je rýchle a bezbolestné. Na presné stanovenie diagnózy sú potrebné ďalšie vyšetrenia, ako je vyšetrenie zorného poľa a laserové skenovacie vyšetrenia zachytávajúce štrukturálne zmeny na zrakovom nerve. Možnosť nechať si vyšetriť zrak využilo vlani na Slovensku vyše 1600 ľudí. V priemere každý desiaty mal rizikové hodnoty vnútroočného tlaku.
Aj keď presná príčina zeleného zákalu nie je známa, zbystriť treba najmä pri vyššom očnom tlaku. „Rizikovými faktormi glaukómu je vek nad 40 rokov a vyšší vnútroočný tlak, ten je stále považovaný za najzávažnejší. Častejší je výskyt u jedincov s krátkozrakosťou, u ľudí, ktorí majú glaukóm v rodine, a u ľudí, ktorí trpia cievnymi ochoreniami s tendenciou k vazospazmom,“ objasnila lekárka.
Vo vyspelých krajinách sveta je glaukóm druhou najčastejšou príčinou slepoty po vekom podmienenej degenerácii makuly. Zelený zákal je za 15 až 20 percentami oslepnutí v Európe. Celosvetovo je príčinou slepoty asi u 45 miliónov ľudí. Alarmujúce je, že približne polovica postihnutých ľudí nevie o svojom ochorení, pretože prichádza potichu. Pacienti sa o ňom dozvedia buď z náhodného očného vyšetrenia, alebo až v pokročilých štádiách ochorenia, keď nastúpia zmeny zrakového nervu a výpadky zraku v zornom poli. Strácajú schopnosť orientácie v priestore, horšie zvládajú bežné denné aktivity a často sa pridružia aj psychické zmeny – strata pocitu samostatnosti a nezávislosti. Glaukómom trpel aj slávny spevák Elvis Presley, maliar Vincent van Gogh či bádateľ Galileo Galilei.