(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Močenie patrí k úplne prirodzeným každodenným činnostiam.
Kedysi panoval názor, že močom sa telo zbavuje nepotrebných a toxických látok, a teda že moč je škodlivý.
V súčasnosti sa však presadzuje protikladná teória – že moč je zlatistý zázrak, pomocou ktorého môžeme telo ozdraviť, či dokonca ním liečiť choroby.
Z histórie urinoterapie
Názory na liečbu močom – urinoterapiu, sa rôznia. Isté však je, že nejde o žiadnu novinku – prednosti moču poznali už pred tisíckami rokov.
Príkladom je indická kniha Damar Tantra, stará 5 000 rokov, v ktorej sa moč nazýva božským nektárom, zaháňajúcim choroby a starobu.
Podľa tejto starej knihy, pitie vlastného moču počas 1 mesiaca vylieči všetky choroby a očistí telo.
Veľkým prívržencom urinoterapie bol aj indický lekár a biológ Šastrí, ktorý celý svoj život obetoval štúdiu vlastností moču a jeho pôsobeniu na ľudský organizmus. Zistil, že pitie vlastného moču je prospešné pre udržanie zdravia.
Šastrí vyskúšal urinoterapiu na vlastnej koži a vyhlásil, že práve vďaka nej mu stačí jesť menej, ako ostatní, a pracovať viac. O to viac potom propagoval liečebnú metódu aj medzi ďalšími ľuďmi, často skeptickými voči tejto prírodnej metóde.
Urinoterapia – na kožu, aj na vnútorné použitie
Urinoterapia má svojich zástancov z radov lekárov aj dnes. Jedným z nich je anglický lekár J. W. Armstrong, ktorý vo svojej knihe „Živá voda“ popisuje úspešné vyliečenie aj takých ťažkých chorôb, ako tuberkulóza či rakovina. S pomocou moču Armstrong liečil chorých, a väčšinu z nich, vrátane svojej dcéry, úspešne vyliečil.
Urinoterapia funguje na vnútornej, i vonkajšej báze. Vnútorná znamená, že moč pijeme. Vlastný moč nemôže uškodiť, naopak, môže pomôcť.
Už pitie 2 decilitrov denne, je pre zdravie prospešné. Ak sa človek potrebuje celkovo očistiť, či vyliečiť z vážnej choroby, odporúča sa piť všetok moč, vylúčen počas dňa – avšak, musia byť dodržané isté podmienky.
Preto sa určuje celková ozdravná kúra, diéta i relaxácia/meditácia. Vynechať by ste mali príliš ťažké slané a korenené jedlá, a myslieť treba aj na dostatočný pitný režim.
Urinoterapia sa odporúča pri:
- tráviacich ťažkostiach,
- črevných ochoreniach,
- dlhodobej únave,
- kožných chorobách.
Na vonkajšie účely sa používa najmä pri:
- zle hojacich sa ranách,
- infekciách,
- zápaloch kože,
- ekzémoch.
Pomocou moču sa možno zbaviť aj akné.
Tieto praktiky tiež nie sú žiadna novinka – ide o ľudovú múdrosť. Veď aj naši starí rodičia radili, aby sme si ranu potreli vlastným močom.
Vedeli, že tak zabránime infekcii či zápalu, pokiaľ nie je možné ošetrenie dezinfekčným prostriedkom z domácej lekárničky.
Náš moč je najlepší dezinfekčný prostriedok, ktorý ponúka naše vlastné telo.
Na ošetrenie rán či obklady, sa odporúča odstáty moč – podľa starých Indov, až 36-hodinový.
Vo všeobecnosti platí, že čím je moč starší, tým je kvalitnejší, lebo obsahuje menej škodlivého amoniaku.
Záver
Ak sa urinoterapie bojíte, poraďte sa so svojím lekárom. Zatiaľ sa však nepotvrdilo, že by urinoterapia spôsobovala komplikácie, či poškodila zdravie človeka.
Liečba močom sa môže použiť ako doplnková liečebná metóda. Často pomôže v situáciách, keď bežné medicínske praktiky zlyhávajú.
Stačí sa len zbaviť predsudkov, že moč je niečo nechutné či odporné.
Z čoho sa skladá moč
Denné množstvo moču vychádza asi na 1,5 litra a obsahuje 95% vody. Najdôležitejšou, vo vode rozpustnou zložkou, je urea, produkt premeny bielkovín.
S močom sa vylučuje aj kyselina močová a kreatinín. Moč obsahuje soli, napr. kalciovú.
V moči boli zistený tiež fosfáty a rôzne množstvá organických kyselín.
Žltkastú farbu moču spôsobuje hlavne urobilinogén, produkt rozpadu hemoglobínu, a urochróm, produkt premeny bielkovín a hemoglobínu.
Prameň: www.liekinfo.sk.