UNLP Košice eviduje nárast hospitalizovaných pre kliešťovú encefalitídu

Toho času je na Klinike infektológie a cestovnej medicíny (KICM) hospitalizovaných 24 pacientov, ďalší štyria sú sledovaní ambulantne, čiže s podozrením na toto vírusové ochorenie.

Treba povedať, že tento počet ešte nemusí byť definitívny, vzhľadom na to, že inkubačná doba ochorenia stále plynie. Zatiaľ 3 pacienti boli prepustení do domácej liečby. Košickí infektológovia nezaznamenali komplikovaný priebeh ochorenia u žiadneho z pacientov.

Čas od nákazy, po objavenie sa prvých príznakov, je priemerne 7 – 14 dní. Toto vírusové ochorenie prebieha obyčajne v dvoch vlnách. Prvá vyzerá ako ľahká chrípka, vrátane nechutenstva i črevných ťažkostí, no priebeh sa po 3 – 4 dňoch zmierni. Nastáva bezpríznaková fáza, ktorá môže trvať až 20 dní. Potom však prudko nastúpi druhá vlna, podstatná fáza choroby – vysoká teplota, úporné bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť, stuhnutie šije a ďalšie príznaky, charakteristické pre postihnutie centrálneho nervového systému.

Jednou z najzávažnejších komplikácií je zápalové infekčné ochorenie blanitých obalov mozgu. Môže mať trvalé následky, ako obrna, chronické bolesti hlavy, či poruchy koncentrácie. 

KICM ročne eviduje v priemere 6 prípadov kliešťovej encefalitídy. Takýto hromadný výskyt kliešťovej encefalitídy klinika nezaznamenala za posledných 5 rokov.

Kliešťová encefalitída sa častejšie vyskytuje v ohniskách, v závislosti od regiónu. Vírusom sa človek môže nakaziť nielen po prisatí infikovaného kliešťa, ale aj pri konzumácii nepasterizovaného kozieho, kravského i ovčieho mlieka a výrobkov z nich, ak bolo vírusom nakazené zviera.

Proti encefalitíde prenášanej kliešťami existuje očkovanie. Ak sa vykoná správne, predstavuje veľmi spoľahlivú ochranu. Očkovanie sa skladá z 3 dávok (podľa príslušnej schémy), na obnovenie účinkov očkovania potom stačí, keď je každé 3 roky podaná už iba 1 dávka.

O vhodnosti vakcinácie sa treba informovať u svojho praktického lekára.

Zdroj: UN L. Pasteura Košice

Ilustračná fotografia (shutterstock.com)

Pridaj komentár