Ak ste sa rozhodli aktívnejšie hýbať, nabrať svalovú hmotu, spevniť si telo, zvýšiť kondíciu, schudnúť alebo rehabilitovať, po zaváhaní zamierite zrejme do fitness centra. Začiatočníci v posilňovni väčšinou nevedia, ako na to, a hanbia sa opýtať.
Neznalosť cvičebných postupov a nesprávne vykonávanie cvikov môže viesť k neefektívnemu tréningu a k neuspokojivým výsledkom. Čo je však horšie, aj k zdravotným komplikáciám, či zraneniam. Oslovila som preto trénerku Alexandru Machanovú, v jednom z bratislavských fitnescentier. V oblasti fitness pôsobí už niekoľko rokov. Filozofiou malých krokov, prirodzeného fyzického pohybu a vedomého stravovania pomohla mnohým ľuďom s rôznym hendikepom.
Chyby pri sólovom cvičení… Popíšete niektoré?
Jedným zo základných pilierov správneho cvičenia je správne dýchanie a celkový postoj tela. To, že si prečítate pár časopisov o cvičení, vám nenahradí znalosť v praxi. S mojími klientmi sa pri prvých tréningoch učíme správne dýchať, zapájať správne partie tela. Až potom môžeme začať pravidelne trénovať. Zladiť cvičenie a dýchanie je náročnejšie, ako si myslíte.
Zahreje nás rozcvičenie… Ktoré cviky nevynechať?
Veľmi dôležité je rozohriatie a strečing pred každým cvičením. Uprednostňujem pár minút na kardio strojoch, potom prejsť každú časť tela zvlášť. Pri rozcvičovaní je potrebné dbať, aby sme prešli celé telo, a nešli cez bolesť. Pomalé naťahovacie cvičenia sú dobré na správnu prípravu pred tréningom, aj na predchádzanie úrazom, spôsobených nedostatočným rozcvičením.
Ľudia sa dávajú na Crossfit… Čím to je?
Crossfit chytil naozaj veľa ľudí. Myslím si, že jeden z dôvodov je, že používate viacmenej svoje telo, prípadne jednoručky, a nepachtíte sa na strojoch. Je to omnoho dynamickejšie cvičenie, ako cvičenie v posilňovni. Jednou z výhod je aj to, že je to cvičenie v skupine, a vyhľadávajú ho hlavne ľudia, čo majú v sebe prirodzenú súťaživosť.
Cvičenie s vlastnou váhou… Pre koho je ideálne?
Cvičenie s vlastnou váhou je ideálne pre všetkých. Je to cvičenie, kde musíte prekonať sami seba, žiadne stroje to za vás nespravia. Sú to výborné cvičenia – nielen na zlepšenie kondície, ale aj pre celkovú silu a stabilitu tela.
Ochorenia a slabé miesta klientov. Viete o nich?
Problémové partie sú hlavne chrbát a kolená. Pri týchto ťažkostiach je potrebné, zamerať sa na príčinu, a pracovať na jej odstránení. Posilňovanie chrbta a brušných svalov je celkovo veľmi dôležité, aby sme správne držali telo, a zbytočne nezaťažovali chrbát hrbením. Na rehabilitácii môžu pacienti cvičiť s ľahkými jednoručkami. Podľa toho, o rehabilitáciu čoho ide. Inak sú to skôr pomôcky, ako fitlopty, expandery, bosu a podobne.
Cvičenie po štyridsiatke. Motivujete k nemu ľudí?
Ja osobne budem mať onedlho 40… Cvičenie nie je o veku, ale o celkovom postoji v živote. V každom prípade, začať sa dá v akomkoľvek veku.
Svalovica, ak sme dlhšie necvičili. Čo vtedy zaberá?
Svalovica sa ozve pravdepodobne po každom tréningu. Je signálom, že sme posunuli ďalej naše možnosti. Vtedy najlepšie zaberá strečing. Svalovicu treba rozcvičiť, nie zostať bez pohybu. Lebo to robí tento stav ešte horším.
Osobný tréner… Prečo je dobré, vsadiť na trénera?
Aj keď si myslíte, že viete cvičiť, tréner vás správne usmerní v tréningovom pláne. Venuje sa aj dýchaniu pri cvičení, na čo mnohí zabúdajú. Vie upraviť stravu. A hlavne – máte nad sebou kouča, ktorý vás nenechá na vašej ceste za cieľom samého.
Ilustračná fotografia