Karcinóm prostaty je ukážkovým spojením dvoch slov, o ktorých by sa mnohí z nás radšej vôbec nebavili. Ignorovaním však problém nezmizne.
Čo teda potrebujete vedieť?
Diagnostika
Vyšetrenie na karcinóm prostaty má niekoľko krokov.
Začína sa rozhovorom s pacientom, z ktorého lekár získa základné údaje o celkovom zdravotnom stave, rodinnej anamnéze a prípadných príznakoch ochorenia.
Nasleduje vyšetrenie prostaty pohmatom – cez konečník. Takto možno posúdiť zmeny veľkosti, konzistencie, symetrie a povrchu prostaty. (Stále je šanca, že pacient má nezhubne zväčšenú prostatu.)
Vyšetrenie cez konečník treba pokladať za subjektívne – interpretácia týchto nálezov je ovplyvnená predovšetkým skúsenosťou vyšetrujúceho lekára. Každý „podozrivý“ nález je indikáciou k biopsii prostaty, a to aj bez ohľadu na hodnotu prostatického špecifického antigénu.
Nasleduje vyšetrenie krvi, na stanovenie prostatického špecifického antigénu (PSA).
Použitie testu na PSA znamená najväčší pokrok v diagnostike karcinómu prostaty, najmä jeho včasných štádií. Tento antigén produkujú v malom množstve aj bunky prostaty, ale vo zvýšenej miere predovšetkým nádorové bunky.
Normálne hodnoty PSA spravidla sú 0 – 4 ng/ml. Čím je karcinóm prostaty v pokročilejšom štádiu, tým sú hodnoty PSA v krvi vyššie.
Nevýhodou tohto testu je skutočnosť, že hodnoty PSA nie sú výlučne zvýšené iba pri rakovine prostaty. Zvýšenie môže spôsobiť aj zápal prostaty, môže nastať po masáži prostaty, alebo pri nezhubnom zväčšení prostaty.
Preto sa zaviedli podrobnejšie testy, ktoré bližšie špecifikujú antigén (stanovenie voľnej a viazanej frakcie PSA, jeho denzity, velocity). Zohľadňuje sa aj vek pacienta (čím starší muž, tým sa predpokladajú o niečo vyššie hodnoty PSA; môžu byť spôsobené nezhubným zväčšením prostaty, alebo nenádorovými zmenami tkaniva prostaty).
Všetky tieto testy by mali znížiť počet biopsií prostaty s negatívnym výsledkom.
Biopsia sa dá vydržať
Biopsia nie je výkon príjemný, ale ani priveľmi bolestivý. Ide o odobratie malej vzorky tkaniva, ktorá sa posudzuje pod mikroskopom.
Bioptická ihla sa zavádza do prostaty cez konečník, pod ultrazvukovou kontrolou. Podľa súčasnej normy by sa malo odobrať 12 vzoriek, i keď počet optimálnych vzoriek nie je doteraz definitívne stanovený.
Vyšetrenie sa robí ambulantne. Ak pacient užíva lieky na riedenie krvi, musí ich 5 dní pred odberom vynechať.
Po biopsii sa preventívne užívajú antibiotiká (prvá dávka 1 – 2 hodiny pred biopsiou). Výkon sa môže urobiť s lokálnym znecitlivením.
Vážnejšie komplikácie po biopsii sú zriedkavé. Niekedy sa pozoruje krv v moči, alebo v ejakuláte, prechodné krvácanie z konečníka, alebo zadržiavanie moču.
Tieto príznaky ustúpia spontánne, a nevyžadujú osobitnú liečbu. Naopak, zvýšená teplota po biopsii je prejavom zápalu, a vyžaduje liečbu antibiotikami.
Výsledok biopsie býva známy do týždňa. Biopsia je definitívne potvrdenie, alebo zamietnutie diagnózy. (Pozitívne výsledky predchádzajúcich vyšetrení ešte nemusia znamenať karcinóm prostaty.)
Zisťovanie závažnosti ochorenia
Ak sa diagnóza karcinómu prostaty potvrdila, treba zistiť, v akom štádiu je ochorenie, a či je nádor ohraničený iba na prostatu, alebo rozšírený aj do iných častí tela.
Ak je rakovina rozšírená, najčastejšie to býva do kostí. Nasleduje teda niekoľko ďalších vyšetrení, na zistenie rozsahu choroby:
- rádionuklidová scintigrafia kostí (vyšetrenie nemá vedľajšie účinky – radiačná záťaž je veľmi nízka; nerobí sa u pacientov s dobre alebo stredne ohraničeným nádorom, a s hodnotou PSA nižšou, ako 20 ng/ml),
- počítačová tomografia,
- magnetická rezonancia,
- vyšetrenie lymfatických uzlín.
O tom, ktoré vyšetrenie je naozaj potrebné, a ktoré nie, rozhoduje lekár – podľa štádia ochorenia.
Liečba rakoviny prostaty
Liečba závisí od rozsahu a rizika rozširovania ochorenia. Niektorí pacienti budú vyžadovať bezprostrednú liečbu, iní až po čase, keď sa ukáže, že je potrebná.
Do úvahy sa berie histologický nález z biopsie, podľa ktorého sa dá predpokladať rýchlosť rastu a rozširovanie nádoru. Zohľadňuje sa aj:
- hodnota PSA,
- vek pacienta,
- jeho celkový zdravotný stav,
- jeho postoj k liečbe.
1. Aktívne sledovanie
Znamená, že pacient iba chodí na pravidelné kontroly. K samotnej liečbe sa pristúpi až vtedy, keď sa stav začne zhoršovať.
Lekár s pacientom zvyčajne uvažujú takto: liečba nie je potrebná, ak je nádor presne ohraničený iba v prostate, nie je agresívny, pacient je vo vysokom veku, a nádor mu nerobí problémy, alebo má iné, závažnejšie ochorenie, ktoré je v tom čase prioritou.
V tomto štádiu je dôležité, aby pacient bol v kontrolách skutočne dôsledný, a dostavil sa na ne každé 3 mesiace, alebo najneskôr každých 6 mesiacov. Aktívne sledovanie má svoje výhody, aj nevýhody.
Výhody:
- vylúčenie liečby, ktorá môže byť nepotrebná,
- vylúčenie vedľajších účinkov liečby,
- udržanie normálnej aktivity a normálnej kvality života,
- zníženie ekonomických nákladov na liečbu,
- časom sa môžu objaviť nové možnosti liečby.
Nevýhody:
- môže sa znížiť šanca na vyliečenie, nádor sa môže rozšíriť mimo prostaty,
- pacient sa stane úzkostlivejším, pretože žije s neliečeným karcinómom,
- potreba opakovaných vyšetrení a biopsií prostaty,
- neistý prirodzený priebeh dlhodobo neliečeného karcinómu prostaty.
2. Chirurgická liečba – radikálna prostatektómia
Týmto zákrokom sa odstráni celá prostata, aj so semennými mechúrikmi a panvovými lymfatickými uzlinami. Ide o zákrok, ktorý sa robí už dlho, a postupom času sa operačná technika výrazne skvalitnila.
Operácia môže prebiehať otvorenou operačnou technikou, laparoskopicky, alebo roboticky asistovanou laparoskopickou technikou. Onkologické a funkčné výsledky týchto operácií sú rovnaké.
Radikálna prostatektómia sa robí u pacientov s ohraničeným nádorom v žľaze, ktorý sa dá kompletne chirurgicky odstrániť, ale aj u pacientov s pokročilejšou rakovinou, alebo s vysokým rizikom progresie ochorenia. Po zákroku nasleduje (v niektorých prípadoch) ešte rádioterapia alebo hormonálna liečba, a asi 10 dní po zákroku má pacient zavedenú cievku z močového mechúra.
V prípadoch, keď je nádor obmedzený na prostatu, radikálna prostatektómia je najúčinnejšou a jedinou formou liečby karcinómu prostaty, ktorá pacienta vylieči.
Úprava erektilnej funkcie závisí od zachovania kavernózneho nervu, od veku pacienta a stavu predoperačnej erektilnej funkcie. Ak sa po zákroku vyskytne prechodná inkontinencia moču, spravidla sa upraví do 3 mesiacov.
Výhody:
- dlhodobo overená liečba karcinómu prostaty,
- môže úplne vyliečiť lokalizovaný karcinóm prostaty,
- možno použiť viaceré operačné techniky.
Nevýhody:
- nelieči prípadné vzdialené metastázy,
- vysoké riziko erektilnej dysfunkcie,
- inkontinencia moču (obvykle trvajúca krátko po operácii),
- u málo skúsených chirurgov, horšie výsledky liečby.
3. 3d konformálna rádioterapia (3dcrt)
Táto novšia technika rádioterapie umožňuje presnejšie usmernenie vyšších nádorových dávok, a zároveň aj šetrí konečník a močový mechúr a ďalšie tkaníva v okolí prostaty.
Radiácia sa pritom prebieha zvonku (ak je radiačný zdroj umiestnený vnútri, ide o brachyterapiu, viď nižšie). Používa sa namiesto chirurgickej liečby, alebo po nej (ako doplnková liečba), ak v mieste prostaty ešte zostali nádorové bunky. Často sa kombinuje s hormonálnou liečbou. Rádioterapia zvyčajne trvá 6 týždňov.
K vedľajším účinkom patria:
- ťažkosti so stolicou,
- častejšie nutkanie na stolicu alebo močenie,
- prímes krvi v stolici,
- poruchy sexuálnej funkcie.
(Vedľajšie účinky sú obvykle prechodné, a časom sa upravia).
Výhody:
- riziko inkontinencie moču je nízke,
- udrží sa erektilná funkcia, aj keď nie dlhodobo,
- môže liečiť aj nádorové bunky, ktoré sa nachádzajú mimo prostaty,
- nemá chirurgické komplikácie, napr. krvácanie.
Nevýhody:
- neumožňuje presné zistenie, o aký karcinóm prostaty ide (ako je to možné po chirurgickom odstránení prostaty),
- problémy s močením a vyprázdňovaním stolice (zvyčajne krátko trvajúce),
- riziko, aj keď malé, s pretrvávaním ťažkostí pri vyprázdňovaní stolice,
- riziko erektilnej dysfunkcie (platí: čím dlhšia rádioterapia, tým vyššie riziko).
4. Brachyterapia
Je iný spôsob liečby žiarením. Ide o techniku, pri ktorej sa rádioaktívny zdroj umiestňuje do prostatického tkaniva.
Táto forma je najvhodnejšia pre pacientov s nízkorizikovým karcinómom prostaty a priemerne veľkou prostatou. Liečba vyžaduje iba jedno – dvojdňovú hospitalizáciu. Návrat do normálnej život je však rýchly.
Výhody:
- krátkotrvajúca liečba, s rýchlou rehabilitáciou,
- u pacientov s nízkorizikovým karcinómom sú výsledky podobné, ako po chirurgickej liečbe,
- riziko inkontinencie moču je nízke,
- erektilná funkcia sa navráti v krátkom čase.
Nevýhody:
- riziko zadržiavania moču bezprostredne po liečbe,
- dysfunkčné močenie (trvajúce asi 1 rok),
- riziko erektilnej dysfunkcie sa časom zvyšuje,
- viac vedľajších účinkov (v porovnaní s externou rádioterapiou).
Ilustračné fotografie