Úspešný slovenský startup Ivana Štefunka a Lukáša Alnera, Diagnose.me, je celosvetová online rádiologická služba pre pacientov, ktorá združuje približne 100 svetových rádiológov.
Snímky MRI, CT alebo RTG zdiagnostikujú od 50 eur, a do 48 hodín. Okrem angličtiny, ruštiny, španielčiny, je webstránka Diagnose.me odteraz k dispozícii aj po slovensky.
To, čo poskytuje Diagnose.me, je jednoduchý prístup k špičkovým rádiológom. Pacienti z rôznych krajín môžu takto získať nezávislý lekársky posudok, a verifikovať si ním stanovenú diagnózu svojho prvého lekára.
Už nemusíte cestovať tisícky kilometrov, aby ste sa dostali k najlepším lekárom. Ani sa na odborníkov pýtať známych, či hľadať na webe dobré referencie.
„Môj spoločník, Ivan Štefunko, a ja, sme boli konfrontovaní s krutými diagnózami. V Ivanovom prípade jeho vlastnou – život meniacou, v mojom prípade diagnózou môjho malého syna. Frustrácie, ktorým sme čelili pri hľadaní odborníkov a uistenia sa v liečbe, nás inšpirovali pri založení tejto spoločnosti. V našom zozname rádiológov figurujú kapacity sveta, ako: Profesor Donald Resnick, ktorý je považovaný za odborníka v oblasti svalovo-kostrovej rádiológie, alebo Dr. Laurence Bellaiche, ktorá je hlavnou lekárkou Olympijského tímu Francúzska, či futbalistov z FC Arsenal Londýn, a mnoho ďalších,“ uviedol na júnovej konferencii v Bratislave Lukáš Alner, spoluzakladateľ Diagnose.me.
Lekári sú do tímu Diagnose.me vyberaní, a kontrolovaní Odbornou lekárskou komisiou, ktorá slúži ako poradný orgán, a je aj medicínskym garantom celého projektu.
Rádiológa bežne nevidíte
Tradične je to váš ošetrujúci lekár, kto určuje konečnú diagnózu, a následné lekárske ošetrenie. Takýto postup vás však necháva v neistote ohľadom jedného z najdôležitejších ľudí v celom procese – rádiológa, ktorý ako prvý skúma snímky, a referuje svoje zistenia vášmu lekárovi.
V súčasnosti je takmer každá diagnóza vnútorných orgánov podporovaná technikami digitálneho zobrazovania. Zlepšovaním technológií sa zvyšujú aj nároky na rádiológov pri analýze rastúceho počtu snímok.
Rovnako, ako v akejkoľvek inej lekárskej špecializácii, faktory, ako vek, skúsenosti, zručnosť a iné, určujú, či je prvá diagnóza rádiológa správna.
Ako to funguje?
Na Diagnose.me opíšete svoj zdravotný stav, aj o aký orgán vám „ide“.
Zvolíte si rádiológa, ktorý je tu predstavený, aj so spätnými väzbami od pacientov a jeho kolegov.
Keď nahráte vaše lekárske snímky (v digitalizovanej podobe), špecialisti napíšu správu, preloženú z angličtiny do zvoleného jazyka, a pošlú vám ju online.
Nezávislá kontrola snímkov vám pomôže nájsť, potvrdiť, alebo opraviť vašu diagnózu. Odborný názor budete mať k dispozícii prostredníctvom vášho bezpečného Diagnose.me účtu.
Vďaka špecializovaným lekárskym prekladateľom môžete získať správu vo viac ako 20-tich jazykoch. Kľúčom k diagnóze je správna interpretácia snímky – preto manažéri stavili na kvalitu lekárov. Ceny si určujú lekári a kliniky sami.
Druhý lekársky názor
Ide o odborný názor druhého lekára na tú istú diagnózu pacienta. Prispieva k väčšej istote a bezpečnosti pacienta, ale aj k adekvátnosti zvolenej liečby, či jej verifikácii.
Na Slovensku nie je legislatívne upravené právo pacienta na odborný názor druhého lekára.
Inak je to už v Českej republike, kde inštitút „second opinion“ zakotvili v zákone v roku 2012. Českí pacienti majú teda nárok, aby im bola – z verejného zdravotného poistenia – hradená konzultácia, a prípadne aj doplňujúce vyšetrenia u iného lekára rovnakej špecializácie.
Štatisticky bolo dokázané, že druhý pohľad na váš prípad je veľmi prospešný. Pomáha zabrániť riziku chybnej diagnózy, dokonca môže objaviť ochorenia v ich počiatočných fázach. V medicíne nie je všetko čierno-biele. Diagnóza môže mať vážne následky – ak sa nájde, či potvrdí neskoro.
Dnes existujú špecializované rádiologické pracoviská, kde diagnostikujú, povedzme, len pankreas.
Cez Diagnose.me je však pacient zainteresovaný do diagnostiky, je lekárovi partnerom, pozná alternatívy. A určite privíta, že si to nebude musieť odsedieť v čakárni.