Akné je jedným z najčastejších ochorení kože, a objavuje sa najmä v puberte. Ak máte dvadsať, tridsať či viac rokov, a neviete si spomenúť, kedy ste mali naposledy čistú pleť (hoci ste investovali veľa energie do starostlivosti o ňu), je čas sa zamyslieť, či chyba nie je niekde hlbšie. O takúto skúsenosť sa s nami podelila aj Hanka z Nitry (30).
Kedy ste sa prvýkrát stretli s akné?
„Moje prvé stretnutie s akné prišlo v puberte. Išlo však len o miernu formu, ktorá čoskoro ustúpila. V druhom ročníku na vysokej škole ma však nepríjemne prekvapili bolestivé podkožné vyrážky. Jednu sa mi podarilo vykynožiť, a už sa objavila druhá. Postupne ich bolo viac a viac. Bežná kozmetika, dostupná v drogériách a na to určená, nezaberala, a pretože ani ošetrenia u kozmetičky nepomohli, prišla na rad návšteva kožnej lekárky. Keď na moju pleť nemali takmer žiaden vplyv ani ňou predpísané a v lekárni zarábané prípravky, spýtala sa ma, či nemám v tele nejaký zápal. Výsledky z krvi, ani vyšetrenie u zubára to nepotvrdilo. Takto som sa trápila asi dva roky, a vyrážky som maskovala Aknecolorom. Musím priznať, že som mala zo stavu mojej pleti poriadne komplexy.“
Ako sa tieto komplexy prejavovali?
„Skrývala som sa, uzatvárala do seba. V škole to so mnou išlo dolu vodou – o vzťahoch s chlapcami ani nehovorím. Prepadla som depresii; bola som nešťastná z toho, že sa akné nikdy nezbavím, a ak aj áno, moja pleť zostane poškodená, keďže zanechávalo po sebe červené fliačiky.“
Boj s akné ste však nakoniec vybojovali… Čo sa stalo?
„Po dvoch rokoch trápenia nastali u mňa zdravotné ťažkosti iného druhu – problémy s činnosťou štítnej žľazy. Ukázalo sa, že hormonálna nerovnováha v mojom tele ovplyvňovala aj pleť, takže po nastavení liečby pomaličky ustupovalo aj akné. Veľmi sa mi uľavilo, a jediné čo ma ešte trápilo, boli červené fliačiky. Tie sa mi podarilo čiastočne potlačiť poctivou liečbou štítnej žľazy a ošetrovaním peelingom s obsahom kyseliny salicylovej. Trvalo to dva roky. Dnes sa hrdím čistou pleťou, hoci sa sem tam malá nedokonalosť ešte objaví. Z vlastnej skúsenosti viem, ako veľmi dokáže toto ochorenie ovplyvniť psychiku mladého človeka, a preto by som chcela povzbudiť každého, kto s ním bojuje, aby sa nevzdával. Príčin môže byť viacero. Za všetky spomeniem moju skúsenosť z blízkeho okolia, keď spúšťačom nepríjemných vyrážok boli zanesené krčné mandle. Problém sa vyriešil niekoľko týždňov po ich vybratí.“