O test požiadalo až 70-tisíc ľudí

Pacientske občianske združenie Europacolon Slovensko bojuje proti ignorácii závažnosti onkologického ochorenia hrubého čreva a konečníka, pomáha pacientom a ich blízkym. Povedomie verejnosti o tomto ochorení na Slovensku aktívne burcuje Občianske združenie europacolon slovensko.

„Je nepochopiteľné, ako málo naše úrady i verejnosť znepokojuje fakt, že v úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka vedieme európske štatistiky. Každoročne na Slovensku pribudne približne 3-tisíc nových ochorení. To sú tri tisícky chorých, trpiacich ľudí, poznačených rodín, ktoré prežívajú dramatické chvíle, citovo i fi nančne náročné obdobie. A nemuselo to tak byť,“ hovorí Jana Pifflová Španková, prezidentka občianskeho združenia, a pokračuje: „Veď toto ochorenie sa dá včas a lacno diagnostikovať. Trápi nás, že plošné vyhľadávanie včasných štádií tohto ochorenia zatiaľ riadne nefunguje. Chceme, aby sa ľudia už nehanbili hovoriť pred lekárom a svojimi blízkymi o svojom vylučovaní a intímnych problémoch. Rozhodli sme sa prelomiť bariéru neinformovanosti a rozpakov. V súčasnosti naši dobrovoľníci realizujú Kampaň za váš život, ktorá je pilotným programom skríningu (plošnej kontroly najohrozenejšej skupiny) kolorektálneho karcinómu na základe ponuky a doručenia testu poštou až domov! Robia to takto všetky rozvinuté európske krajiny, len naše zdravotníctvo akosi otáľa. A my už nechceme ďalej čakať. Stratili sme priveľa svojich blízkych.“

POZNAJTE SVOJE MOŽNOSTI

Záujem o preventívne testy na skryté krvácanie do stolice ľudí nad 50 rokov sa stretol s nebývalým ohlasom. OZ europacolon slovensko ju z vyzbieraných fi nančných prostriedkov odštartovalo v marci – mesiaci osvety o kolorektálnom karcinóme. Očakávali, že za mesiac trvania kampane sa o testy prihlási maximálne 5 až 8-tisíc záujemcov. Na ich prekvapenie si tieto testy, ktoré môžu poukazovať na zvrhávajúci sa polyp v hrubom čreve, objednalo za mesiac až 70 000 záujemcov!!!

„Sme tým nadšení! Združenie sme zakladali s cieľom dosiahnuť, aby všetci vedeli o tejto možnosti prevencie a najmä, aby sa vedelo, že testy majú raz ročne zadarmo poskytnúť praktickí lekári všetkým občanom nad 50 rokov. Teraz sme už veľmi blízko, ľudia sa začali dožadovať preventívnych testov, ktoré síce doteraz boli dostupné, ale nikto na ne neupozorňoval! Musíme ľudí ešte usmerniť, aby si ich pýtali pravidelne aspoň raz za dva roky u svojho obvodného lekára,“ hovorí Jana Pifflová Španková, ktorá je spolu s Patrikom Hermanom zakladateľkou občianskeho združenia, a zároveň zdôrazňuje, že v rámci Kampane za váš život testy určite postupne dostane všetkých 70-tisíc záujemcov.

Len chcú všetkých požiadať o trpezlivosť. Ako občianske združenie nemajú k dispozícii veľké laboratóriá a môžu si dovoliť expedovať iba toľko testov, koľko stihnú denne vyšetriť. Ak by prišlo denne viac vzoriek stolice ako zvládnu vyšetriť, mnohé by sa znehodnotili a spoločné úsilie by bolo zbytočné. Testy odoslali 10 tisícom záujemcov, a vo voľnom čase balia na expedíciu ďalšie, prichádzajúce vzorky vyhodnocujú, odpisujú výsledky, balia poštu, lepia obálky… A všetci – lekári, sestričky, pacienti i rodinní príslušníci, dokonca i redaktori a moderátori z troch slovenských televízií to robia vo voľnom čase.

ZÍSKAJTE INFORMÁCIE

Mediálna tvár OZ europacolon slovensko Patrik Herman sa do osvetových aktivít proti rakovine hrubého čreva a konečníka zapojil po tom, čo mu otca vzala zákerná choroba.

„Naším základným cieľom je včas podchytiť čo najviac ľudí v rizikových skupinách, pretože takto majú väčšiu nádej na vyliečenie.” Pod hlavičkou europacolonu preto financujú a prevádzkujú bezplatnú infolinku s číslom 0800 800 183, na ktorej získate všetky dôležité informácie. A to nielen v rámci samotnej liečby, ale i prevencie.

„Túto linku dvíha sestrička s veľký srdcom, ktorá sa starala aj o môjho ocka, pani Klaudia Krížiková. Pracuje na zmeny na onkológii v OÚSA, preto je dôležité vedieť, že ak práve nedvíha telefón, možno sa stará o niektorého pacienta. Na našej webovej stránke v rubrike „Kontaktujte nás“ ponúkame odpovede na odborné otázky. Sprostredkováva ich riaditeľ Národného onkologického ústavu MUDr. Tomáš Šálek, dlhoročný primár interného oddelenia na onkológii, a zároveň zakladajúci člen predsedníctva europacolonu. Odbornými radami na webe europacolonu prispieva aj primár MUDr. Rudolf Hrčka z gastoenterologického oddelenia FNsP v Bratislave na Antolskej ulici, ktorý je čestným členom predsedníctva europacolonu, a zároveň vedie skríning. Nesmierne si vážime, že títo skvelí lekári sú ochotní pomáhať nám vo svojom voľnom čase, ktorého majú tak málo,“ hovorí Patrik Herman.

ZAPOJTE SA DO KLUBOV

V ďalšom roku činnosti by v občianskom združení chceli povzbudiť pravidelnú činnosť svojpomocných pacientskych klubov. Cieľom je spojiť novodiagnostikovaných pacientov s tými, ktorí sú v liečbe alebo v remisii, aby si mohli navzájom vymieňať informácie, skúsenosti a takto sa vzájomne podporovať. Na stretnutia a semináre chodia nielen pacienti, ale aj odborníci, onkológovia i onkopsychológovia. Tak tomu bolo aj na pacientskom seminári v minulom roku v apríli v hoteli Holiday Inn alebo nedávno na divadelnej lodi v Bratislave pri Sade Janka Kráľa. Toto ochorenie je chúlostivé, zasahuje do intímnej stránky života, a preto je veľmi dôležité popri liečbe mať aj spoločenské aktivity.

OZ europacolon slovensko chce pripraviť takéto akcie aj v iných regiónoch Slovenska, preto vyzývajú pacientov, aby sa prihlásili na mailovej adrese: europacolon@europacolon.sk alebo info@europacolon.sk. Už onedlho zorganizujú stretnutie pacientov v priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity pripravené so spolupracujúcim pacientskym združením Archangelos. Ďalšie stretnutia priateľov a nových členov europacolon slovensko by už mohli byť aj vo vašom meste…

europacolon slovensko
Cukrová 14 811 01 Bratislava
www.europacolon.sk
e mail: europacolon@europacolon.sk
Bezplatná infolinka: 0800 800 183

Pridaj komentár