Mnohé ženy sa často vracajú z dovolenky pri mori skôr znechutené ako odpočinuté: mylne sa totiž domnievali, že svoj problém s celulitídou im stačí riešiť tesne pred vkĺznutím do plaviek. Nepočúvali odborníkov, ktorí upozorňujú, že na odstraňovaní celulitídy treba začať pracovať hneď po lete, aby sa nasledujúce leto cítili krajšie a sebavedomejšie. Nečudo, že im pomarančová koža na zadočku či stehnách pripomenula, ako ju zanedbávali. Kozmetický problém s pomarančovou kožou trápi asi 90 % žien. Stretávajú sa s ním už aj 15-ročné dievčatá, dokonca mladíci v puberte, keďže do potravy prenikajú hormóny. Celulitída sa objavuje predovšetkým v tehotenstve, postihuje však aj ženy v prechode. Hoci býva spájaná s obezitou, poznajú ju aj štíhle ženy. Oplatí sa s ňou bojovať, aj keď to občas pripomína donkichotský boj s veternými mlynmi.
Útok tukových buniek v tkanive
Celulitída je názov pre degeneratívne zmeny podkožného tukového väziva. Ide o nahromadenie tukových častíc v spojivovom tkanive. Ženské spojivové tkanivá sú uspôsobené k väčšej elasticite ako u mužov. Je to evidentne preto, aby sa koža mohla počas tehotenstva prispôsobovať rastúcemu brušku. Extrémnu pružnosť kolagénu a elastínu však využívajú tukové bunky. Hneď, ako je to možné, „votrú“ sa medzi elastínové vlákna, zväčšia svoj objem (niekedy až 60-krát), a o hladkej pokožke sa už nedá hovoriť. Nevzhľadné hrbolčeky a priehlbinky postihujú ženy každého veku, najmä v oblasti stehien, zadočku a bokov. V ťažších prípadoch sa zjavia aj na bruchu, zadných častiach ramien, na poprsí a tvári. Hrbolčeky však nesúvisia len s hmotnosťou. Tá je iba rizikovým faktorom, pričom nadváha celulitíde napomáha.
V akom štádiu sa nachádzate?
Celulitída súvisí predovšetkým s nedostatočnou činnosťou lymfatického systému a krvného obehu. Podkožné tukové bunky sa nafukujú a plnia, väčšinou škodlivými odpadovými látkami, ktoré by mal z tela odvádzať lymfatický systém. Ten však nie je schopný (aj kvôli nášmu sedavému životnému štýlu) vylúčiť z tela toxíny a nestrávené metabolity, zanášané do tela nesprávnou životosprávou. Tkanivo v takých prípadoch trpí nedostatočnou výživou (minerály, vitamíny), a dôsledkom sú zmeny podkožného tukového väziva.
Do akej miery sa vás týka problém s pomarančovou kožou, zistíte podľa štádií celulitídy. Ten najnižší stupeň vás nemusí znepokojovať. Kožu máte pri ňom na povrchu hladkú a priehlbinky sa objavia len vtedy, keď stlačíte kožu medzi prstami. Druhé štádium je viditeľné v sede či postojačky. Hrbolčeky sa objavia aj pri „zaťatí“ svalu. Poležiačky sa koža väčšinou vyhladí a nerovnosti nie sú badateľné. Znamená to, že pri ľahkej celulitíde ešte nevznikol zápal.
Tretí stupeň predstavuje strednú celulitídu, pri ktorej je pomarančová koža viditeľná, aj keď ležíte. V ohnisku celulitídy sa nahromadilo veľké množstvo tekutiny, niekedy sú oslabené aj krvné vlásočnice, koža je na pohmat chladnejšia a citlivejšia. Štvrté štádium už patrí do lekárskych ordinácií. Koža je na pohmat chladná, možno nahmatať tvrdé hrbolčeky, veľké asi jeden centimeter. Riziko zdravotných komplikácií je veľké. Nedopustite, aby vaša celulitída dosiahla až toto štádium, a v prípade potreby navštívte odborníka.
Pomáha aj červené víno
Vedecké štúdie preukázali, že primeraná konzumácia červeného vína oddiali starnutie pleti a znižuje efekt celulitídy. Ľudia, ktorí ho pijú pravidelne a striedmo, žijú dlhšie a sú odolnejší voči chorobám. Voľné radikály napádajú steny buniek, stenčujú sa kolagénové a elastínové vlákna, pleť je hrubšia, suchšia, vznikajú vrásky. Naše antioxidanty však vedia voľné radikály zneškodniť. Štúdie potvrdili, že voľné radikály odbúrava aj polyfenol, obsiahnutý v červenom víne. Nielenže zanecháva pleť hladkú a jemnú, no je aj výborným pomocníkom v boji proti celulitíde.