MZ SR: Počet dietetických potravín sa zvýšil

Bratislava 8. januára (TASR) – Januárová kategorizácia dietetických potravín zvýšila ich počet o vyše dve percentá, na trhu je ich tak pre pacientov k dispozícii 430. „Podiel dietetických potravín s doplatkom poistenca do jedného eura sa zvýšil z 52 na 53 percent a podiel potravín s doplatkom najviac do dvoch eur predstavuje až 65 percent zo všetkých potravín zaradených v zozname kategorizovaných dietetických potravín,“ uviedla šéfka liekovej politiky ministerstva zdravotníctva Michaela Cesnaková.
Do zoznamu boli napríklad zaradené hypoalergénne mliečne prípravky určené na diétny režim pri znižovaní rizika vzniku alergie na bielkovinu kravského mlieka. Sú určené na výživu dojčiat od narodenia, ak nemôžu byť dojčené. Novinkou je tiež antirefluxová mliečna výživa, určená pre dojčatá od narodenia, pokiaľ nemôžu byť dojčené so sklonom ku grckaniu.
Ako ďalej informovalo ministerstvo, do zoznamu tiež pribudla normokalorická nutrične kompletná tekutá výživa s príchuťou jablka a škorice určená pre pacientov s diabetom alebo hyperglykémiou na priame použitie ako nápoj. Možno tu nájsť i vysokokalorické a normokalorické nutrične kompletné tekuté výživy s vlákninou a bez vlákniny určené na diétny režim pri podvýžive súvisiacej s ochorením.

Pridaj komentár