Herečka, producentka a dvojnásobná mamina Michaela Čobejová pochádza z Trnavy. Vychovala ju herecká generácia Emila Horvátha, Štefana Kvietika a Dušana Jamricha. Poznáme ju aj ako Pavlínku z filmu …kone na betóne, zdravotnú sestričku z Ordinácie v ružovej záhrade, a tiež ako víťazku druhej série tanečnej šou Let’s Dance. Popri herectve neváha podporiť prostredníctvom svojej tváre malých i veľkých slovenských pacientov. Oslovila som ju.
Fotili ste sa pre projekt De la femme, ktorý pomáha ženám s rakovinou prsníka…
Áno, spomínam si, bol to projekt, z ktorého výťažok šiel na rekonštrukciu prsníka po ťažkej chorobe. To je ale maličkosť, ako môžem pomôcť. Väčšinou hovorím takýmto projektom áno. Rada pomôžem, pokiaľ je na to čas.
Na pediatrii v Prešove ste zanechali odtlačok ruky na jednom z obrazov. Prečo?
Charitatívna záležitosť jednej spoločnosti, išlo o rekonštrukciu časti oddelenia. Bola som tam, zavolali si ma, aby sa projekt spropagoval. Pre malých pacientov boli pripravené nové detské lôžkové izby so zariadením a nábytkom vyhovujúcim nárokom na JIS-ke.
Zúčastnili ste sa na akcii Spolu dokážeme pomôcť – pre chorého Paťka v nemocnici…
Áno, a bolo to osobné. Organizovala to lekárka, s ktorou sa roky poznám, som tvárou jej kliniky. Prispeli sme radi, stretla som sa aj s jeho rodičmi. Paťko mal niečo nedobré s metabolizmom. Cieľom bolo vyzbierať peniaze na drahú operáciu.
Ste aj veľvyslankyňou v humanitárnom projekte Children´s Safe Drinking Water…
Starší projekt, hneď po pôrode… Oslovili ma, aby som im pomohla s kampaňou. Jedna veľká firma vyčlenila časť peňazí, aby sa v Afrike dostali k filtračným zariadeniam, ktoré pomôžu k očisteniu vody. Pre mňa, a myslím si, že pre väčšinu ľudí, ktorí nedostatok vody nikdy nepocítili, je ťažké predstaviť si podmienky, v akých deti v rozvojových krajinách vyrastajú, a ako je pre nich pitná voda vzácna.
Vek je len číslo… Napriek tomu – poviete, ktoré estetické zákroky ste podstúpili?
Neviem názvy všetkých tých procedúr, sú na webe kliniky. Jasné, že lekárke dôverujem, je to citlivá záležitosť – akýkoľvek zásah do tváre. Nezverila by som tvár niekomu, koho nepoznám. Verím, že to, čo mi aplikuje, je v poriadku. V estetickej medicíne je to dôležité. Je to celosvetový trend, a aj štatistiky dokazujú, že ľudia, ktorí vyzerajú mladšie, a sú povedzme aj štíhli, sa skôr dostanú k práci. Snažia sa o seba viac starať, nielen ženy, ale aj muži. Herectvo je také, že záleží od typu, aký hráte, podľa toho, čo sa vám hodí. Napríklad Labuda starší urobil obrovskú kariéru tým, ako vyzerá.
V scénach Vdovy, maskérky minuli 9 litrov umelej krvi… Zvládate pohľad na krv?
V pohode. Keď som točila Ordináciu, tak som vedela aj pichať injekcie…
Údajne beháte, a videli sme, že tancujete. Akú rolu hrá vo vašom živote pohyb?
Behám skoro denne, na antuke, ako mi vyjde, minimálne trikrát do týždňa. Beh je ale náročný. Cítim, že ma začínajú bolieť kĺby, lýtka – normálne musím chodiť na masáže. Asi to súvisí s vekom. Veľa ľudí holduje behu práve preto, lebo je to jednoduchý šport – potrebujete len nejaké „šušťáky“ a tenisky, a môžete behávať v podstate hocikde, je to úplne jedno.
Pri behaní si prečistím hlavu, a nevyrušuje ma pritom veľa ľudí… Dôležité je aj dýchanie, ale behať treba pre radosť, určite nie prekonávať nejaké rekordy. Sú ľudia, ktorí behajú s trénerom, a majú techniku, ja behám bez, a smiešne – ako slepý krtko. Uvedomila som si to až vo Vdove, keď som sa tam videla. Možno by to chcelo nejakého trénera.
Tancu sa venujem sporadicky, ale vlastne stále. Neviem prečo sa mužom nechce ísť tancovať. Chvíľu mi trvalo, kým som si našla tanečného partnera, a tanec som využila aj v najnovšom predstavení. Zapájate tam aj iné partie tela, ako pri behu, a pre herca má byť ladnosť pohybov a rytmika v jeho výbave. Asi preto sa až teraz hýbem, lebo som dieťa rozhlasovej družiny, a celé detstvo som stála za mikrofónom, s papiermi. Mám veľký pohybový hendikep, ktorý dobieham na staré kolená…
Hrali ste trénerku v Divadle v podpalubí, v hre Malá domov… Kde vás ešte uvidíme?
Robím x vecí, v dabingu, pilotné projekty… Nedávno sme mali premiéru vtipnej autorskej hry Kam chodí Oscar Wilde na večeru. Účinkujeme v KC Dunaj a v Babylone, na striedačku, s tým predstavením sme také kočovné divadlo. Kedy hráme najbližšie, sa dozviete na facebookovej stránke Kam chodí Oscar Wilde na večeru a na sieti Ticektportal.
Ďakujem za ústretový rozhovor.
Fotografie: online archív Michaely Čobejovej