Martin Jaroň: Pu-erh je ako kvalitné archívne víno

SLOVENSKÝ PACIENT sa vydal na cestu spoznávania čaju. V piatok podvečer, 29. novembra 2013, bol v priestoroch Café Luxor v centre Bratislavy na prednáške pre verejnosť, spojenej s ochutnávkou základných druhov čajov. Komunitne sme si zažili tajomný svet vôní a chutí, ktorými nás sprevádzal Martin Jaroň z Čajovne v podzemí. Spomeňme ešte, že kaviarnička má pre návštevníkov v ponuke aj horúcu sezónnu novinku – prírodné babičkine pečené čaje. Zaznamenali sme tu niektoré podnetné informácie.

„Čaj je vlastne druh rastliny – čajovník čínsky alebo asmánsky, spracovaný rôznymi spôsobmi. Vzniká tak biely čaj, zelený čaj, Oolong, čierny čaj a Pu-erh. V našej kultúre si ľudia väčšinou predstavia pod pojmom „čaj“ akýkoľvek vreckový čaj zaliaty vriacou vodou, s tým, že slúži napríklad proti bolesti hrdla, alebo zahreje. Pravý čaj má pritom v sebe určitý podtext, aj účinky na zdravie. O čajoch som nemal predtým, ako som prevzal s manželkou čajovňu, ani poňatia, učil som sa za pochodu. Existujú štúdie o tom, že najmä zelený čaj je zdravým nápojom. Číňania to potvrdzujú niekoľko tisícročí – dožívajú sa vyššieho veku, a nemajú také civilizačné choroby, ako my. Vlastnosti listu čaju majú zostať zachované. Je to aj o procese oxidácie. Čaj Pu-erh sa necháva zrieť, archivuje sa niekoľko rokov. Používa sa hlavne na detoxikáciu a chudnutie. Môžeme ho prirovnať ku kvalitným archívnym vínam. Čaj je tiež bohatý biologický materiál – vieme s ním hnojiť, kompostovať, urobiť z neho bioplyn. Je dobrým materiálom na výrobu dekorácie, mozaiky a iných umeleckých vecí. Ak chcete nájsť naozaj pravý, gurmánsky čaj, zájdite do čajovne. Podľa prístupu a komunikácie „čaj majstra“ spoznáte, ktorá čajovňa vám sadne. Čaj sa dá piť teplý, studený a ľadový. Na internete, alebo v knihách sú dostupné rôzne, overené receptúry na koláče, jedlá z čajov. Čaj sa pridáva aj do zmrzliny a kokteilov. Svet čajov je veľmi široký… Pre mňa je to remeslo. Keď chcem niečo ponúkať, musím to mať vypité, vžité, a dávať tam srdce“, uviedol na akcii pre portál čaj majster Martin.

 

 

Tip pre vás: Čajovňa v podzemí kedysi sídlila v romantickej chodbe v suteréne internátu Bernolák, v súčasnosti je v podzemí Zichyho paláca v historickom centre Bratislavy. Po strmých schodoch sa zostupuje do podzemia, do priestorov bývalého UW café. Príjemne podzemné posedenie pri čaji, kde čas má iný rozmer. Príďte sa vypnúť.


Pridaj komentár