Lekárnička na cesty: Aké lieky si (ne) môžem vziať do zahraničia?

Obdobie leta je pre mnohých Slovákov aj obdobím dovoleniek. Snáď každý z nás sa pri dlhšom pobyte mimo domova zásobí liekmi, ktoré pravidelne užíva, alebo ktoré chce mať – pre každý prípad – pri sebe.

Takouto predvídavosťou sa môžeme vyhnúť problémom pri zháňaní liekov v akútnych prípadoch, napr. pri ceste do zahraničia.

Na liek – ako špecifický tovar – však platia špecifické pravidlá. Tie by sme mali ovládať, aby sme sa vyvarovali nepríjemnostiam.

Aké množstvo liekov môže vyviezť jedna osoba

V rámci Európskej únie (EÚ) síce platí „voľný“ pohyb osôb, služieb, tovaru a kapitálu medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ*, avšak pri liekoch platia určité výnimky. Mali by sme ich preto ovládať.

Občan (fyzická osoba) si pre osobnú potrebu môže so sebou do zahraničia vziať potrebné množstvo svojich liekov. Rozumie sa tým množstvo, ktoré človek využije na vlastnú spotrebu počas pobytu v zahraničí.

Zjednodušene môžeme povedať, že ak cestujeme na dovolenku na 2 týždne a denne berieme 1 tabletu, nemali by sme mať so sebou viac ako 14 tabliet, ktoré nutne potrebujeme na dodržiavanie vlastného liečebného plánu.

lekárnička na cesty: aké lieky si (ne) môžem zobrať do zahraničia pokladničný blok

Vezmite si doklad, ktorý preukáže legálnosť vašich liekov

Môžete sa stretnúť s tým, že od vás budú (napríklad na letisku) požadovať dokladovanie vašich liekov. V takomto prípade je platným dokladom, potvrdzujúcim legálnosť lieku, pokladničný blok z lekárne.

Čo ak užívam omamné a psychotropné látky, ako morfín, či kodeín?

Špeciálnu kategóriu tvoria lieky s obsahom omamnýchpsychotropných látok, ktorých zoznam môžete nájsť v prílohe zákona č. 139/1998 Z. z.: Zákon o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch. Ide napríklad o lieky proti silnej bolesti, ako sú lieky s obsahom morfínu, fentanylu či metadónu.

Doktor Peter Wirth z Trenčína, farmaceut samosprávneho kraja, hovorí, že: „farmaceut samosprávneho kraja (zo zákona) vydáva osvedčenie o predpísaní omamnej a psychotropnej látky, ktoré si fyzická osoba berie so sebou do zahraničia. Platnosť tohto osvedčenia je 30 dní, a platí len do krajín Schengenskej dohody.“

Pokiaľ si nie ste istý, či si konkrétny liek môžete so sebou vziať, obráťte sa na vášho lekárnika, alebo farmaceuta vášho samosprávneho kraja (zoznam nájdete tu: http://goo.gl/cItctO).

Lekárnička na cesty: Aké lieky si (ne) môžem zobrať do zahraničia kaktus

Cestujem mimo Schengen

Ďalším špecifikom je cestovanie mimo Shenghenský priestor. V takomto prípade sa odporúča, aby si každý naštudoval informácie o obmedzeniach v oblasti liekov v konkrétnej krajine.

Ako kvalitný zdroj informácií využite veľvyslanectvo alebo stránky ministerstiev (väčšinou tieto informácie nájdete na stránkach ministerstva zdravotníctva alebo cestovného ruchu).

Napríklad, zoznam liekov, ktoré podliehajú kontrole v Spojených arabských emirátoch, nájdete na stránke: http://www.uaeinteract.com/travel/drug.asp.

Podľa odporúčaní zástupcov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), môžete získať informácie aj na úrade colnej správy.

Vždy majte potvrdenie o pôvode liekov

Či už cestujete v rámci Shengenského priestoru, alebo mimo neho, odporúča sa, aby ste si vždy s liekmi zobrali aj doklad o ich legálnosti. Vyhnete sa tak možnému problému, že budete musieť lieky odovzdať polícii alebo colnej správe, a ostaneme bez nich. Ako sme povedali, potvrdením o legálnosti lieku je pokladničný doklad z lekárne.

aké lieky si (ne) môžem zobrať do zahraničia lekárnička

Aké lieky by som si mal určite vziať?

Rozhodne si so sebou zoberte lieky, ktoré užívate pravidelne. Vezmite si ich v dostatočnom množstve, aby vám pokryli dávku, ktorú potrebujete počas celého pobytu.

Z voľnopredajných liekov sa odporúčajú lieky na zníženie teplotytlmenie bolesti (napríklad s obsahom paracetamolu a ibuprofenu), rovnako užitočné môžu byť lieky na hnačku (napríklad živočíšne uhlie), vitamíny, prípravky (alebo lieky) na alergiu, či poštípanie hmyzom. Takisto rôzne pastilky na cmúľanie (ak vás bolí hrdlo), masť na herpes, či špeciálne lieky pre deti (rôzne druhy sirupov).

Lieky s obsahom spomínaných účinných látok, si bez problémov zaobstaráte v lekárni. Množstvo týchto liekov by malo byť adekvátne vašej zahraničnej ceste.

S takouto základnou výbavou, resp. s potvrdeniami, že si môžete vziať lieky na predpis do zahraničia, budete pripravení na prípadné zdravotné nepríjemnosti, ktoré by vás počas cesty mohli postretnúť.

*(http://eur-lex.europa.eu/summary/chapter/justice_freedom_security.html?root_default=SUM_1_CODED%3D23,SUM_2_CODED%3D2301&locale=en).

Autor je farmaceut

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár