Kožné ochorenia, nechty a vyrážky – témy, ktoré najviac čítate

Koža je orgán pokrývajúci celé ľudské telo. Náš „povrch“ je približne 1,5 až 2 m². Koža váži v priemere 3 kg, čo je 1/10 celkovej hmotnosti tela. Hrúbka sa pohybuje od 0,5 mm do 5 mm. Koža má veľa rôznych funkcií – ochrannú, termoregulačnú, senzorickú a imunitnú. Oslovili sme profesorku MUDr. Máriu Šimaljakovú (na fotografii), prednostku Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v bratislavskom Starom Meste. Pýtame sa jej na 10 popredných „kožných“ tém, vyhľadávaných na internete.

Pani profesorka, ktoré ochorenia v tele „vedia“ odhaliť nechty?

Nechty môžu byť choré ako také, môžu byť postihnuté a zmenené spolu s kožnou chorobou, a zmeny na nechtoch môžu byť aj prejavom interného ochorenia. Bledé nechty poukazujú na chudokrvnosť, žlto sfarbené na poškodenie obličiek. Fialové na poruchy prekrvenia. Klenuté nechty na ťažkosti so srdcovo-cievnym, resp. s dýchacím systémom.

Čo pomôže na ochabnuté viečka?

Existujú krémy, ktoré môžu pomôcť vstrebať opuchy. Tiež fotorejuvenácia laserom. Najistejšia je však chirurgická blefaroplastika.

Dať, alebo nedať si ošetriť kurie oko lekárom?

Ak si ho nevieme ošetriť sami, resp. u pedikéra, tak ho môže ošetriť aj lekár.

Popíšete nám, ako spoznáme alergické vyrážky?

Alergické vyrážky zväčša svrbia, dlhšie pretrvávajú. Vznikajú opakovane po tom istom podnete – kontakte s kovmi, chemikáliami, farbami, po liekoch, a aj po potravinách. Najlepším dôkazom alergie je vyšetrenie u lekára, a potvrdenie alergie, aby sa dalo v budúcnosti vyhnúť  kontaktu s látkou, po ktorej máme prejavy alergie.

Ktoré vyrážky spôsobujú baktérie a vírusy?

Na túto otázku sa nedá odpovedať všeobecne. Baktérie aj vírusy môžu podmieňovať vznik rôznych prejavov na koži  – od drobných červených vyrážok, cez hnisavé prejavy, pľuzgiere, až po veľké hnisavé ložiská.

Patria kortikoidy medzi bezpečné lieky?

Správne indikované, správne aplikované kortikosteroidy, a pod dohľadom lekára, sú bezpečnými liekmi.

Čo s tým, keď sa na koži opakovane prejavujú mykózy?

Opakované mykózy na koži sú veľmi zriedkavé. Najčastejšie sa opakujú na nohách, medzi prstami, prípadne na nechtoch nôh. Pokiaľ sa mykóza opakuje, nebola dostatočne preliečená, a neboli dodržiavané dezinfekčné opatrenia. Niekedy sa často opakujú vaginálne kandidózy. Príčinou býva najčastejšie porucha lokálnej imunity.

Viete z krvného obrazu vyčítať kožné/imunitné ochorenie?

Z krvného obrazu sa dajú vyčítať niektoré zmeny, ktoré by mohli viesť ku kožným ochoreniam, alebo by mohli ohraničene poukazovať na poruchu imunity. Na uvedené ochorenia sú špeciálne vyšetrenia.

Súvisí ekzém so psychikou pacienta?

Ekzém je svrbivé ochorenie, a pri veľkom rozsahu môže mať vplyv aj na psychiku pacienta.

Podľa čoho si máme vybrať opaľovací krém/olej?

Opaľovací krém by sme si mali vyberať podľa typu pokožky a podľa fototypu. Tiež si vyberáme príslušný ochranný faktor, a to podľa toho, do akej zemepisnej šírky ideme.

Ďakujem za rozhovor, a vážim si čas, ktorý ste nám venovali.

Pridaj komentár