Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Ischias neznamená bežné seknutie v chrbte. Ľudovo sa mu hovorí zápal sedacieho nervu. V skutočnosti je to bolestivý stav vyvolaný podráždením alebo stlačením sedacieho nervu. Táto bolesť vychádza z dolnej časti chrbta, vyžaruje však široko-ďaleko cez zadok, stehno až do nohy na jednej strane – podľa toho, či je zasiahnutý ľavý alebo prvý sedací nerv. Niektorí pacienti opisujú, ako bolesť putuje od chrbta nižšie. Ako zistíte, že máte ischias, a ako zmierniť nepríjemnú bolesť?
Viete, čím je špecifický sedací nerv?
Poznáte príznaky signalizujúce, že máte ischias?
Z akých príčin ischias vzniká a prečo?
Ako sa diagnostikuje a lieči ischias?
Čo pomáha proti bolesti sedacieho svalu?
Prečo je dôležitý pohyb aj pri ischiase?
Ischias – príznaky
Ischias je – zjednodušene povedané – bolesť sedacieho nervu. Môže ju sprevádzať necitlivosť a slabosť v týchto miestach. Príznaky môžete vnímať pozdĺž celej dráhy sedacieho nervu, teda od dolnej časti chrbta až po chodidlo.
Čo je to sedací nerv?
Sedací nerv je najväčší samostatný nerv v tele a je tvorený spojením piatich nervových koreňov v driekovej a v krížovej chrbtici. V tele sú dva sedacie nervy — pravý a ľavý nerv, každý zásobuje príslušnú dolnú končatinu. Za kolenom sa rozdeľujú na dve hlavné vetvy – tibiálny nerv a spoločný peroneálny nerv. Tibiálny nerv smeruje nadol a zásobuje zadnú časť nohy a chodidlo. Spoločný peroneálny nerv vedie do prednej časti nohy a chodidla.
Charakteristické príznaky ischiasu:
- Bolesť – pacienti opisujú ischias najčastejšie ako neustály pocit pálenia alebo vystreľujúcu bolesť. Začína v dolnej časti chrbta alebo zadku a vyžaruje do prednej alebo zadnej strany stehna, nohy a/alebo chodidiel.
- Necitlivosť – okrem samotnej bolesti vás môže prekvapiť necitlivosť v zadnej časti nohy, mravčenie alebo slabosť v nohe.
- Problémy sa týkajú len jednej strany – ischias zvyčajne postihuje len jednu nohu, podľa toho, ktorý (ľavý či pravý) nerv je zasiahnutý.
- Príznaky sa zhoršujú v niektorých polohách – symptómy ischiasu sú intenzívnejšie, keď sedíte, pokúšate sa postaviť, ohýbate chrbticu dopredu, ležíte. Silnejšiu bolesť cítite i pri kašli.
Bolestivé príznaky zmierni chôdza alebo teplý zábal na zadnú časť panvy. Pozor však: nie každá bolesť dolnej časti chrbta alebo nôh je ischias, preto pri neistote konzultujte svoj stav s odborníkmi.
Ischias – príčiny
Aké stavy sú príčinou bolesti sedacieho svalu?
Ischias nie je diagnóza sama osebe, ale je príznakom základného zdravotného stavu. Najčastejšie ho spôsobuje vysunutá platnička v bedrovej časti chrbtice (herniovaný bedrový disk), degeneratívne ochorenie dolnej chrbtice (lumbálna spinálna stenóza), platničiek, všeobecné degeneratívne zmeny na stavcoch alebo platničkách, posun stavca (spondylolistéza), svalový kŕč, zápal bedrových alebo panvových svalov a dysfunkcia sakroiliakálneho kĺbu.
Medzi zriedkavé príčiny ischiasu patria nádory a krvné zrazeniny v dolnej časti chrbtice.
Kto je náchylnejší na ischias
Ischias postihuje 10 % až 40 % populácie, najčastejšie vo veku okolo 40 rokov. Častejšie sa vyskytuje v určitých typoch povolaní – najmä v tých, ktoré používajú fyzicky namáhavé pozície (operátori strojov alebo vodiči nákladných áut). Najväčšie riziko poškodenia alebo podráždenia sedacieho svalu máte, ak často ohýbate chrbticu dopredu alebo do strán, prípadne často dvíhate ruky nad úroveň ramien.
Riziko poškodenia alebo dráždenia sedacieho nervu zvyšujú tiež:
- fajčenie,
- problémy duševného zdravia, napríklad depresia,
- vyšší vek,
- obezita a nadváha,
- genetická náchylnosť,
- nedostatok vitamínu B12,
- nedostatok kondície ako dôsledok sedavého, neaktívneho životného štýlu,
- zlá ergonómia pri práci.
Samotná prítomnosť týchto rizikových faktorov však neznamená, že sa u vás musí ischias skutočne rozvinúť. V kombinácii s ostatnými faktormi však zohrávajú dôležitú úlohu.
Kedy je ischias vážny
O vážnom stave hovoríme pri infekciách, nádoroch chrbtice alebo syndróme cauda equina. V týchto prípadoch si môžete všimnúť postupujúce neurologické príznaky, napríklad slabosť nôh a problémy s chôdzou, poruchu fungovania čriev či močového mechúra, sexuálnu dysfunkciu. Pri silných infekciách sa príznaky môžu výnimočne objaviť aj v oboch nohách, teda infikovaný je ľavý i pravý sedací nerv.
Tieto stavy, rovnako ako ischias, ktorý sa objaví po nehode alebo úraze, pridružená horúčka či strata chuti do jedla sú dôvodom na rýchle lekárske vyšetrenie.
Čo vás čaká u lekára?
Skôr, ako vám lekár začne ischias liečiť, potrebuje zistiť jeho príčinu. Na to je zacielená diagnostika. V rámci nej sa s vami lekár porozpráva, vyšetrí, v niektorých prípadoch sú vhodné zobrazovacie testy a diagnostika zo strany neurológa. V rámci fyzického vyšetrenia vás čaká kontrola miest, kde sa sústreďuje bolesť. Odborníci preveria vašu reakciu na pohyby nôh a niektoré podnety (jemné stláčanie prstov na nohách alebo lýtka). Pomocou jednoduchého testu, počas ktorého zdvihnete rovno nohu, zistia, či je sedací nerv mechanicky stlačený napríklad platničkou z chrbtice.
Okrem testu zdvihnutia vystretej nohy v ľahu a zdvíhania jednej nohy naraz s druhou môžete absolvovať aj test posediačky v predklone. Tieto testy môžu byť pozitívne pri mechanickom stlačení sedacieho nervu, pri zápale alebo chemickom podráždení nervu, nemusia spôsobiť bolesť.
Vďaka magnetickej rezonancii (MRI), prípadne CT lekár vidí nielen sedací nerv, ale aj okolité mäkké tkanivá a fazetové kĺbové puzdrá. Zobrazia sa aj prípadné nádory, zápal kĺbov či vysunuté platničky. Tak môže liečbu zacieliť priamo.
Ako sa lieči ischias?
Ak cítite bolesť nasvedčujúcu ischiasu, vyhľadajte lekára, aby vás vyšetril. Je to dôležité preto, že i v tomto prípade platí: čím skoršia liečba, tým lepšie výsledky. Neliečený ischias sa však veľmi ľahko prehupne do dlhodobej chronickej fázy alebo závažnejšieho priebehu.
Liečba ischiasu je zameraná na riešenie príčiny symptómov. Najdôležitejšie je teda nájsť dôvod, prečo k tomuto stavu došlo, a riešiť ho. Tlmenie bolesti je sekundárne.
Nechirurgické metódy liečby ischiasu
Liečba ischiasu zahŕňať nechirurgické aj chirurgické metódy. Lekári najskôr navrhnú nechirurgické metódy – ak nie je jednoznačný dôvod na operáciu.
Liečba prvej línie zahŕňa kombináciu fyzikálnej terapie, liekov, terapeutických injekcií a prípadne i alternatívnych terapií, ako sú chiropraxia, osteopatia či Dornova metóda. V rámci fyzioterapie najlepšie funguje posilňovanie spolu so strečingom a aeróbnymi cvikmi – samozrejme, pod vedením odborníka, inak si môžete problém zhoršiť a vážne ublížiť.
Dôležité je:
- posilniť chrbticu a svaly dolnej časti chrbta, brucha, zadku a bokov,
- zvýšiť pevnosť telesného jadra,
- natiahnuť pevné a nepružné svaly, ako sú hamstringy,
- podporiť výmenu tekutín a živín v tele ľahkými aeróbnymi cvičeniami – chôdza, plávanie alebo bazénová terapia.
Vyhýbajte sa dlhším obdobiam fyzickej nečinnosti alebo dlhodobému odpočinku na lôžku. Bez pohybu ischias nevyliečite. Samozrejme – správneho a s mierou.
Lieky proti bolesti
Na zmiernenie bolesti pri ischiase vám lekár odporučí lieky na predpis, použiť môžete aj voľne predajné lieky. Medzi tie najúčinnejšie patria nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén alebo naproxén), perorálne steroidy (prednizón), antikonvulzívne lieky (gabapentín), tricyklické antidepresíva (amitriptylín). Pri veľmi silných bolestiach lekári zvážia, či potrebujete predpísať na krátke užívanie opioidné analgetiká, ako sú tramadol alebo oxykodón.
Injekcie na liečbu ischiasu
Ďalším spôsobom, ako zmierniť bolesti, sú lumbálne terapeutické injekcie. Úľava od bolesti je dôležitá najmä preto, aby pacient mohol absolvovať fyzikálnu terapiu a tak napredovať v liečbe. Injekcie tiež slúžia na diagnostiku zdroja bolesti.
Chiropraktika a masáže
Chiropraktik je dobrým pomocníkom pri problémoch s herniovanými platničkami alebo spinálnou stenózou. Úľavu od bolesti poskytnú masáže hlbokých tkanív, ktoré zlepšujú krvný obeh, uvoľňujú stuhnuté svaly, a tiež endorfíny fungujúce ako prirodzené lieky proti bolesti.
Chirurgická liečba ischiasu
Operácia je najčastejšie potrebná vtedy, keď bolesť a slabosť nôh pretrvávajú alebo sa zhoršujú aj pri nechirurgickej liečbe. Hlavnou liečbou je v prípade stlačených nervových koreňov (syndróm cauda equina), pri nádoroch, nahromadení tekutiny a ťažkých zlomeninách v driekovej chrbtici. Lekári vám navrhnú operáciu aj pri obojstrannom ischiase či infekcii v panvovej oblasti, ktorá nereaguje na lieky.
Mikrodiscektómia
Mikrodiscektómia je malý chirurgický zákrok, účinný pri ischiase spôsobenom herniou bedrového disku („vyskočenou platničkou“). Chirurg pri tejto operácii vyberie malú časť platničky pod nervovým koreňom alebo kosti nad nervovým koreňom, prípadne oboje. Využíva minimálne invazívne techniky a dá sa vykonať s relatívne malým rezom a minimálnym poškodením tkaniva. Výskumy ukazujú, že až 86 % pacientov s ischiasom pocítilo po operácii mikrodiscektómiou úľavu od bolesti.
Existuje tiež mnoho ďalších chirurgických postupov, ktoré zmierňujú stlačenie alebo podráždenie nervových koreňov. Za všetky spomenieme laminektómiu, foraminotómiu a facetektómiu.
Operácia pri ischiase poskytuje zníženie bolesti a zlepšenie funkčného výsledku priemerne až na 1 rok, čo je lepšie ako nechirurgická liečba. Z dlhodobého hľadiska (4 až 10 rokov) sú však výsledky chirurgického a nechirurgického prístupu zvyčajne podobné.
Koľko trvá liečba ischiasu?
Väčšina ľudí s touto neblahou skúsenosťou cíti zlepšenie do 4 až 6 týždňov. Ak však máte aj závažné neurologické deficity, zotavenie bude trvať dlhšie. Približne tretina pacientov s ťažšou formou ischiasu má príznaky ešte niekoľko mesiacov až rok. V prípade závažného stlačenia sedacieho nervu budete potrebovať operáciu. Liečba je logicky dlhšia.
Ďalšie druhy ochorenia sedacieho nervu:
Pretrvávajúci ischias
Chronický ischias je pretrvávajúca bolesť sedacieho nervu, ktorá trvá viac ako 8 týždňov a nereaguje na samoliečbu. Opäť je dôležité zistiť príčinu a od nej závisí, či bude stačiť liečba nechirurgická, alebo je potrebná operácia.
Striedavý ischias
Striedavý ischias je bolesť sedacieho nervu, ktorá postihuje striedavo obe nohy. Tento typ ischiasu je zriedkavý a môže byť výsledkom degeneratívnych problémov v sakroiliakálnom kĺbe.
Obojstranný ischias
Obojstranný ischias sa vyskytuje v oboch nohách súčasne. Je to rovnako zriedkavý stav. Býva výsledkom degeneratívnych zmien na stavcoch alebo platničkách.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/sciatica
https://www.webmd.com/back-pain/what-is-sciatica
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435
https://www.spine-health.com/conditions/sciatica/what-you-need-know-about-sciatica
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507908/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28091818/