Gravírovací stroj prinesie prácu mnohým ľuďom

Dňa 23. februára 2011 Združenie sclerosis multiplex Nádej slávnostne spustilo výrobu na gravírovacom stroji. Za podpory farmateutickej firmy TEVA, Nadácie Intenda – Nadačný fond Slovak Telekom, zamestnaneckého grantového programu spoločnosti Siemens s. r. o. a z vlastných zdrojov získaných prostredníctvom 2% z daní zakúpilo Združenie sclerosis multiplex Nádej gravírovací stroj pre potreby chránenej dielne Scarabeus. Na podujatie boli pozvaní samotní donori, podporovatelia, pacienti s dg. G35 – členovia ZSMN, odborní lekári a pracovníci chránenej dielne Scarabeus.

„Zakúpením gravírovacieho stroja bolo zavŕšené celkové zameranie výroby v dielni pre pracovníkov s týmto chronickým nevyliečiteľným ochorením, ovplyvňujúcim centrálny nervový systém, mozog a miechu človeka. Pre neustálu nevysvetliteľnú únavu, ako aj časté ťažkosti s jemnou motorikou či neustálym intenzívnym močením a inými typickými prejavmi ochorenia, je práca na gravírovacom stroji ako stvorená pre pacientov s dg. G35.“ uviedla Jaroslava Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej.

„Nie je jednoduché nájsť také zameranie výroby, ktoré bude aj v dnešnej kritickej ekonomickej situácii svojimi výrobkami zaujímavé pre zákazníkov. Zároveň nebude priťažujúce pre osoby, ktoré sú na chránených pracovných pozáciách zamestnaní. Preto sme sa rozhodli pre gravírovací stroj, ktorý svojou jednoduchou obsluhou a zaujímavými výrobkami spĺňa naše požiadavky.“ pokračuje p. Valčeková. „Gravírovacím strojom vieme vyčariť prekrásne výrobky či už na hotové produky (retiazky, náramky, prívesky…), alebo aj originálne výrobky – podobizňa z fotografie na štítok, menovka na dvere či domy, orientačné tabule, vizitky, gravírovanie na sklo, vianočné alebo aj iné pohľadnice vygravírované priestorovo… Výrobky sa spracúvajú špeciálnym grafickým programom v počítači a následne sa odosielajú do gravírky.“

ZSMN sa rozhodlo podať pomocnú ruku pacientom a vytvoriť pre nich ďalšie pracovné miesta, aby aj samotní pacienti ešte pocítili, že sú pre túto spoločnosť dôležití a potrební, aby sa ich život neodohrával len medzi štyrmi stenami skromného príbytku, aby ich životná úroveň aspoň o čosi poskočila a nebola len v rovine invalidných dôchodkov. Vytvoriť čo i len jedno pracovné miesto je v súčasnej kritickej ekonomickej situácii veľmi náročné. ZSMN vytvorí vďaka zakúpenému gravírovaciemu prístroju 2 nové chránené pracoviská.

ZSMN verí, že cesta, ktorou sa vybrali, je tá pravá a donesie ten očakávaný úspech a kladný výsledok. Pozvaní účastníci slávnostného spustenia výroby si odniesli z tejto udalosti darček v podobe vygravírovaného pohára a vygravírovaného svietnika.

ZSMN je pacientske občianske združenie, ktoré vzniklo z radov samotných pacientov z dôvodu podpory a pomoci osobám s touto diagnózou ako aj ich rodinným príbuzným a priateľom. Za krátky čas svojej existencie sa dokázalo postarať o zrušenie vekového limitu pri schvaľovaní imunomodulačnej liečby, sprevádzkovalo prvú a zatiaľ jedinú chránenú dielňu na Slovensku – Scarabeus špeciálne pre pacientov s diagnózou G35. Je pravidelným organizátorom veľkej celoslovenskej akcie na podporu a pripomenutie si zákerného ochorenia SM pod názvom Krok s SM – Deň Nádeje. V roku 2009 za účasti popredných politikov, ako aj lekárov a pacietnov vyhlásilo Slovenský národný deň scelrosis multiplex. Je pravidelným účastníkom vyhlasovania titulu Rekordman roka za úspešne vykonané rekordy ako napríklad: Najdlhšia živá reťaz vytvorená z pacientov obkolesenou zdravými osobami ako symbol, že sú tu pripravení kedykoľvek pomôcť, vytvorením živej slnečnice na Hlavnom námestí, najväčším počtom pacietnov športujúcich na jendom mieste. Najbližší cieľ, ktorý si dali na splnenie je zriadenie Domu pomoci – vytvorením denného stacionára pre trvale odkázaných pacientov na nepretržitú starostlivosť.

Pridaj komentár