ČO ROBIŤ, KEĎ: má dieťa črevnú chrípku. Ako mu pomôcť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Priniesol si váš drobec zo škôlky črevnú chrípku? Ide o veľmi časté a nepríjemné ochorenie, pri ktorom môže opakovane vracať a mať hnačku. Musíte ihneď vyhľadať lekársku pomoc? Kedy potrebuje infúziu?

V článku sa dozviete:

Čo je črevná chrípka?
Ako sa nakazíte?
Aké sú príznaky ochorenia?
Kedy sa prejaví?
Musíte hneď vyhľadať lekársku pomoc?
Ako spoznať, že je dieťa dehydrované?
Musí držať diétu?
Už bolo zdravé a znova sa črevná chrípka vracia. Prečo?
Aká je prevencia črevnej chrípky?

Čo spôsobuje črevnú chrípku?

Akútna gastroenteritída alebo črevná či žalúdočná chrípka, ako sa táto choroba ľudovo nazýva, je zápalové ochorenie žalúdka a čriev, ktoré môžu vyvolať plesne i parazity, ale prevažujú vírusy a baktérie. Z vírusov sú častými provokatérmi rotavírusy, adenovírusy a norovírusy. Z baktérií dominujú baktérie rodu Salmonella, tiež Escherichia coliCampylobacter jejuni. Touto „chrípkou“ sa deti môžu nakaziť celoročne a postihuje všetky vekové skupiny, ale najväčšiu tvoria drobci vo veku 1 až 5 rokov. A práve pri tých najmenších by ste mali byť najopatrnejšími, pri črevnej chrípke ich totiž najviac ohrozuje nebezpečná dehydratácia.

Stačí, že si neumyjú ruky

Črevnou chrípkou sa váš syn alebo vaša dcéra môžu ľahko nakaziť. Napríklad po krátkom kontakte so spolužiakom v škôlke, u ktorého sa ochorenie ešte nemusí prejavovať, no už mu v tele kolujú napríklad rotavírusy. Ochorieť môžu aj po manipulácii s infikovanými predmetmi. Vtedy stačí, že si deti olížu rúčky alebo vložia do úst kontaminovanú hračku, a galiba je na svete. Častým zdrojom problémov býva i pokazené jedlo.

Prejavy črevnej chrípky:

  • bolesť brucha, hlavne v oblasti pupka,
  • kŕče v bruchu,
  • hnačka,
  • vracanie,
  • nevoľnosť,
  • nechutenstvo,
  • meteorizmus, čiže plynatosť,
  • zimnica,
  • horúčka,
  • slabosť,
  • bolesť svalov a končatín.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy črevná chrípka prepukne?

Najčastejšie o 1 až 3 dni od nakazenia sa. Typický je rýchly nástup ochorenia, doslova z hodiny na hodinu. Pokojne sa môže stať, že ráno je drobec ešte fit a na poludnie vám už vo veľkom vracia. To, ako dlho bude nakoniec chorý, však závisí od príčiny problémov. Ak sú spúšťačom napríklad norovírusy, nepríjemné prejavy zvyčajne odznejú o 12 – 72 hodín, pri rotavírusoch býva dieťaťu zle aj 5 dní.

Nie súčasne!

Táto diagnóza má veľa príznakov, no nemusia sa prejaviť všetky naraz. Dieťa môže najprv len vracať, mať horúčku a riedka stolica ho prekvapí až na druhý deň. Môže, ale nemusí.

Príznaky podobné zápalu slepého čreva

Pri črevnej chrípke môže vaše dieťa poriadne bolieť brucho. Až tak, že sa vyberiete na urgentný príjem, pretože sa môžete obávať, či to nie je zápal slepého čreva. Obe diagnózy majú totiž podobné príznaky.

Zápal slepého čreva je ľudový názov. Oficiálne ide o zápal červovitého prívesku slepého čreva – apendixu. Kedysi sa považoval za bezvýznamný, no časom sa zistilo, že je dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému.

Ako ich odlíšiť?

Pre laika je to náročnejšie, pretože aj pri zápale slepého čreva môže dieťa vracať, mať hnačku, horúčku a taktiež ho môže bolieť brucho. Najprv väčšinou nad pupkom alebo v strede brucha, čo je typické aj pre črevnú chrípku. Pri zápale slepého čreva sa však bolesť po čase presunie na pravú stranu podbrušia a stupňuje sa. Až tak, že dieťa nevydrží stáť vo vzpriamenej polohe a nevládze ani chodiť. Toto sú typické prejavy ochorenia, no zapálený apendix je nevyspytateľný. Niekedy dáva o sebe vedieť menej výraznými príznakmi, len zvýšenou teplotou alebo miernou bolesťou. A aby toho nebolo málo, podobne sa zvykne manifestovať aj plynatosť, čiže meteorizmus. Jedinou domácou pomôckou na odlíšenie týchto problémov je, že stav dieťaťa s črevnou chrípkou alebo meteorizmom sa väčšinou na ďalší deň zlepší, kým pri „slepáku“ nie. Naopak, jeho stav sa obvykle ešte zhorší. Vtedy nečakajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Ak by naozaj išlo o zapálené slepé črevo, bez včasnej liečby by sa časom mohlo doslova roztrhnúť a infikovaný obsah by sa vylial do brušnej dutiny, čo je už život ohrozujúci stav.

Pozor!
Bežnú črevnú infekciu od zápalu slepého čreva objektívne odlíšia hlavne krvné testy a ultrazvukové vyšetrenie.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Starostlivosť o dieťa po prepuknutí črevnej chrípky

Ak dieťa prvýkrát zvracalo alebo malo hnačku, nemusíte sa s ním hneď vybrať k lekárovi alebo lekárke. Už aj preto, že po dvoch alebo troch vracaniach či hnačkách vyšetrenie krvi ešte nemusí preukázať nebezpečnú dehydratáciu.

Na začiatku ochorenia dieťa radšej uložte do postele, nech oddychuje. Najlepšie by bolo, ak by čo najviac spalo, aby sa jeho organizmus rýchlejšie regeneroval. Keď ho bolí bruško, malo by ležať na boku. Pri bolestiach na ľavej strane pomôže poloha na ľavom boku a naopak. Má horúčky? Znižujte ich liekmi proti horúčke. Pri vracaní mu podávajte čapíky, pri hnačke zasa sirupy alebo tablety. Ak sa však stav dieťaťa nezlepšuje, mal by ho určite vidieť pediater alebo pediatrička.

Po vracaní počkajte

Deti vracajú pri chorobách častejšie ako dospelí. Pôsobí to síce hrozivo, no nekomplikované vracanie v prípade detí väčšinou rýchlo ustúpi. Viete však tomu pomôcť aj vy – tým, že dodržíte pár pravidiel. Prvým pravidlom je dieťa upokojiť a zariadiť, aby nevdýchlo zvratky. Pri vracaní ho preto uložte do sedu s miernym predklonom alebo nech leží, no vždy na boku! Hodinu aj dve po vracaní mu nedávajte žiadne tekutiny ani jedlo. Až potom mu môžete po lyžičkách ponúknuť nesýtenú minerálnu vodu, ale lepší je slabý čierny čaj osladený hroznovým cukrom. Nevhodná je čistá voda, na podráždený žalúdok je ťažká, mohla by preto vyprovokovať ďalšie vracanie. Hoci ste počuli, že pri črevnej chrípke pomáhajú kolové nápoje, deti by ich nemali popíjať. Obsahujú priveľa cukrov a fosforečnanov, ktoré môžu ešte zhoršiť priebeh ochorenia. Svojvoľne im nepodávajte ani lieky proti vracaniu, mohli by ste tým prekryť príznaky závažnejšieho ochorenia.

Pomoc pri hnačkách

Hnačka je objemná a riedka stolica, ktorá môže dieťa potrápiť niekoľkokrát denne. Problém je, že pri nej stráca veľký objem tekutín, preto ho tiež ohrozuje nebezpečná dehydratácia. Aby ste jej predišli, mali by ste ho pozorne sledovať a zapisovať si, koľko stolíc malo v priebehu dňa, či sa nezmenila ich farba a konzistencia. Zaznamenávajte si aj to, koľkokrát močilo a koľko tekutín vypilo. Ak dieťa nevracia, po každej stolici by ste mu mali dať vypiť malé množstvo tekutiny. Ideálne sú nesýtené minerálne vody, ale aj rehydratačné roztoky. A nemajte strach. Väčšina hnačiek má vírusový pôvod, tie zvyknú ustúpiť spontánne. Aj keď dieťaťu chcete maximálne pomôcť, bez lekárskeho odobrenia mu nepodávajte lieky proti hnačke. Väčšina z nich totiž spomaľuje činnosť čriev a zastavuje hnačku. Aj ňou sa však telo zbavuje vírusov, baktérií či iných toxínov. Preto pri výrazných vodnatých stoliciach siahnite skôr po prípravkoch, ktoré neovplyvňujú očistnú funkciu čriev, iba bránia nadmernému vylučovaniu vody cez zapálenú sliznicu v hrubom čreve. Pri hnačkách mu nasaďte aj probiotiká, obsahujú prospešné baktérie, ktoré môžu skrátiť trvanie a závažnosť hnačky. Pri týchto problémoch si však v lekárni pýtajte najmä prípravky s obsahom Saccharomyces boulardii a Lactobacillus reuteri.

Nebezpečná dehydratácia

Dieťa, ktoré vám doma opakovane hnačkuje či vracia, ohrozujú veľké straty tekutín. Ak ich neviete dostatočne nahradiť, pretože v sebe nič neudrží, môže to skončiť nebezpečnou dehydratáciou. Preto dieťa s črevnou chrípkou neustále sledujte. Pri nedostatku tekutín býva najprv podráždené, uplakané, neskôr až apatické a bez záujmu o okolie. Koža je na začiatku dehydratácie najprv bledá, po čase až mramorovaná, oči sú vpadnuté s výraznými kruhmi okolo nich. Všímajte si aj močenie. Ak dieťa nemočí alebo u maličkého bábätka sú plienky suché dlhšie ako obyčajne, môže to naznačovať zníženú tvorbu moču pre nedostatok tekutín. To už je však vážnejší stav, pri ktorom musíte vyhľadať lekársku pomoc.

Naša rada
Ľahkú dehydratáciu môžete zvládnuť aj doma, stredná až závažná dehydratácia už patrí do rúk lekárskeho personálu.

To, ako je dieťa dehydrované, prezradia tieto príznaky:

Skončí na infúziách?

Liečba črevnej chrípky závisí od jej príčiny. Ak za problémy vášho syna či dcérky môžu baktérie, zrejme dostanú antibiotiká. V prípade vírusového pôvodu môžete ako rodič len zmierňovať príznaky ochorenia, no po ústupe ťažkostí dbajte hlavne na dostatočný príjem tekutín. Pri stredne ťažkej až ťažkej dehydratácii je už zvyčajne potrebná infúzna liečba. Väčšine detí sa uľaví už po jednej infúzii, do ktorej v prípade potreby môžu dostať aj liek proti vracaniu.

črevná chrípka u detí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Potrebuje diétu

Aspoň na týždeň mu nasaďte stravu s obmedzením tukov a cukrov. Väčším deťom postupne ponúkajte najprv ľahko stráviteľné pokrmy, napríklad piškóty, staršie biele pečivo, sucháre, tiež banány, jablkovú alebo zeleninovú výživu. Vhodné je aj chudé mäso, mrkva, zemiaky a ryža varené vo vode. Slabý čierny čaj dieťaťu slaďte hroznovým cukrom, a kým nebude úplne zdravé, nepodávajte mu klasické mlieko. Vhodnejšie sú bezlaktózové produkty alebo jogurty.

U menších detí pokračujte s dojčením alebo podávaním umelého mlieka so zníženým obsahom laktózy.

Už bol v poriadku, no znovu vracia a hnačkuje

Prekonalo vaše dieťa pred mesiacom gastroenteritídu a znova takto ochorelo? Nie je to nič výnimočné. Protilátky proti tomuto ochoreniu neostávajú v tele dlho prítomné. Ak ho teda po krátkom čase znovu trápi črevná chrípka, zvykne to znamenať aj to, že pred mesiacom sa mohlo nakaziť baktériami alebo rotavírusmi a teraz mu črevnú chrípku zrejme spustil iný typ vírusov. Tie navyše ľahko mutujú, preto sa táto choroba môže u vášho dieťaťa zopakovať aj po veľmi krátkom čase.

Opäť ho rozbolelo brucho

Táto bolesť po ústupe vracania a hnačkovania môže mať 2 príčiny:

1. Dysmikróbia

Najčastejšie sa rozvinie dôsledkom narušenej črevnej mikroflóry. Prejaviť sa môže nielen bolesťou brucha, ale aj plynatosťou, nechutenstvom či zápchou.

Dávajte mu probiotiká

Pri týchto problémoch mu nasaďte probiotiká a na pár dní mu nepodávajte klasické mlieko a mliečne výrobky. Produkcia tráviacich enzýmov, najmä laktázy štiepiacej mliečny cukor, totiž ešte nemusí byť v poriadku. Ak by ste mu mliečny nápoj ponúkli priskoro, mohli by ste tým črevný trakt znovu podráždiť. Ak však mlieko zbožňuje a napriek všetkému sa ho dožaduje, po črevnej chrípke klasické mlieko na pár dní nahraďte bezlaktózovým. Neuškodia mu ani jogurty či jogurtové mlieka.

črevná chrípka u detí
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

2. Bolesť brucha zo zväčšených lymfatických uzlín

To je ďalší dôvod častých bolestí brucha po črevnej chrípke. Aj v bruchu sú totiž lymfatické uzliny, ktoré sa správajú podobne ako uzliny napríklad na krku. Tiež sa pri infekcii, ktorá prebieha v ich blízkosti, neraz zväčšia a bolia. Niekedy aj silno, hlavne u chudších detí. Tento problém zvyčajne potvrdí ultrazvukové vyšetrenie.

Spontánne zmizne

Dieťaťu podávajte lieky proti bolesti a v podstate musíte len čakať, kým sa uzliny spontánne nezmenšia a prestanú tlačiť na okolité tkanivo. Bolesť zvykne v priebehu týždňa či dvoch ustúpiť.

Ako sa nenakaziť črevnou chrípkou?

  • Najlepšou ochranou pred infekciou je časté umývanie rúk, najmä pred konzumáciou jedál či nápojov.
  • Ak vo vašom okolí alebo vašom domove zúri črevná chrípka, často dezinfikujte tvrdé plochy, ktorých sa bežne dotýkate. Najmä kľučky na dverách, kuchynskú dosku, umývadlo či vodovodné batérie v kúpeľni. Dezinfekčným prostriedkom pravidelne pretrite aj toaletu.
  • Umývajte aj potraviny, pri ktorých je to možné, a jedlá dôkladne tepelne upravujte.
  • Chorému dieťaťu vyčleňte príbor, tanier, ale aj uterák. Aj takýmto spôsobom môžete ostatných členov domácnosti ochrániť pred nákazou.
  • Keď má dieťa žalúdočnú chrípku, ostaňte s ním doma, hoci mu je lepšie, nech oddychuje. Vyhnite sa verejným miestam a nechoďte medzi ľudí.
  • Prevenciou tohto ochorenia je aj očkovanie proti rotavírusom.
  • Pomôcť môže aj užívanie prípravkov na podporu imunity. Ak bude dieťa v dobrej kondícii, ľahšie odolá útokom pôvodcov črevnej chrípky.

 

Zdroje:

čerpané z knihy: Ako neprísť o dieťa od Viliama Dobiáša a Branislava Podhoranského

www.pediatridetom.sk

https://www.wikiskripta.eu/w/Adenoviry

www.lekarenvkocke.sk/novinky/243-gastroenteritida-u-deti

www.detiadorast.sk

www.vasalekaren.sk

moja prax

Pridaj komentár