1. Ako vzniká CMP (cievna mozgová príhoda)?
-
CMP je v 80 % prípadov spôsobená upchaním cievy v mozgu krvnou zrazeninou (trombom alebo embolom). Zvyšných 20 % prípadov tvorí opačný jav – cieva v mozgu sa pretrhne a krv prenikne buď do mozgového tkaniva, alebo do mozgovej blany.
2. Viete rozoznať prvé príznaky?
-
Príznaky mozgového infarktu sú rozmanité, k najčastejším patria:
− ochabnutie svalstva na jednej polovici tela, pokles kútika úst,
− porucha reči (zlá artikulácia, nezrozumiteľná reč, neschopnosť rozprávať),
− porucha zraku (dvojité videnie),
− bolesť hlavy, závrat, pocit na zvracanie,
− porucha citlivosti.
3. Viete, kam volať, ak máte prejavy CMP?
-
Odpovede a) i b) sú správne.
V žiadnom prípade sa neoplatí otáľať a predlžovať čas telefonovaním iným osobám – volajte rýchlu zdravotnícku pomoc. Každá minúta je dôležitá a môže rozhodnúť o vašej budúcnosti. Mozog pre svoju činnosť a život potrebuje kyslík, ktorý priteká krvou. Ak sa niektorá z ciev a cievok upchá, počas každej minúty bez kyslíka v mozgu umrú asi 2 milióny mozgových buniek. Každá minúta oneskorenia stanovenia diagnózy (a jej liečby) v skutočnosti znamená nižšiu šancu na plné uzdravenie. Samozrejme, je veľmi dôležité aj miesto v mozgu, v ktorom došlo k upchatiu, respektíve k prasknutiu cievy. Nedokrvené tkanivo odumiera. -
Odpovede a) i b) sú správne.
V žiadnom prípade sa neoplatí otáľať a predlžovať čas telefonovaním iným osobám – volajte rýchlu zdravotnícku pomoc. Každá minúta je dôležitá a môže rozhodnú o vašej budúcnosti. Mozog pre svoju činnosť a život potrebuje kyslík, ktorý priteká krvou. Ak sa niektorá z ciev a cievok upchá, počas každej minúty bez kyslíka v mozgu umrú asi 2 milióny mozgových buniek. Každá minúta oneskorenia stanovenia diagnózy (a jej liečby) v skutočnosti znamená nižšiu šancu na plné uzdravenie. Samozrejme, je veľmi dôležité aj miesto v mozgu, v ktorom došlo k upchatiu, respektíve k prasknutiu cievy. Nedokrvené tkanivo odumiera.
4. Čo vás čaká v nemocnici? (akútna liečba CMP)
-
Dnes je možná kvalitná akútna liečba, ktorá môže doslova zachrániť život každému, ale treba prísť včas. Na centrálnom príjme by ste mali byť uprednostnený/á, nemali by ste čakať, aby sa minimalizovali škody spôsobené upchatím cievy alebo krvácaním do mozgu. V prípade, že budete diagnostikovaný do 4,5 hodiny od vzniku stavu, je možné podanie akútnej liečby CMP. Čím skôr, tým lepšie. Akútna liečba zahŕňa dve možnosti:
* liečbu preparátom, ktorý rozpustí krvnú zrazeninu v cieve (rTPA – rekombinantný tkanivový plazmínogénový aktivátor), podáva sa vnútrožilovo,
* mechanické odstránenie krvnej zrazeniny z cievy (trombektómia), tento zákrok je možné urobiť až do 8 hodín po vzniku stavu, ale opäť platí: čím skôr, tým lepšie.
5. Následná liečba
-
Každý pacient po prekonaní náhlej CMP z nedokrvenia mozgu vyžaduje dlhodobú prevenciu opakovanej CMP. Tejto prevencii hovoríme sekundárna prevencia. Najčastejšie znamená užívanie liekov, ktoré zabraňujú vzniku a narastaniu nového trombu. Používa sa na to kyselina acetylsalicylová, jej kombinácia s dipyridamolom alebo clopidogrelom, alebo lieky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi, takzvané antikoagulanciá.
6. Ako dlho budete v nemocnici?
-
Pacient s diagnózou CMP zostáva v nemocnici niekoľko dní až týždňov. Počas prvých dní je zvyčajne umiestnený na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je dôležité, aby podstúpil viacero vyšetrení, v prvom rade a čo najskôr vyšetrenie počítačovým tomografom (CT), niekedy i vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI). Z krvi sa určuje množstvo laboratórnych parametrov. Ostatné vyšetrenia sú odvodené zo zistení týchto primárnych vyšetrení, teda sú individuálne. Pravidlom je ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev, ktoré je niekedy potrebné upresniť vyšetrením ciev s kontrastnou látkou (CT alebo MR angiografia). Zdravotnícky personál bude sledovať hodnoty tlaku krvi, s veľkou pravdepodobnosťou podstúpite echokardiografické vyšetrenie srdca. Dôležité je, aby ste komunikovali s personálom a informovali ho o vašom stave a potrebách.
7. Čo zahŕňa rehabilitácia?
-
Starostlivosť po CMP nezahŕňa len rehabilitáciu svalovej hmoty a schopnosti chodiť, nie je to ani cvičenie na posilnenie. Odlišuje sa prípad od prípadu, podľa presného rozsahu postihnutia, ale zvyčajne znamená celý dlhodobý proces, ktorý smeruje k návratu schopnosti hovoriť, samostatne sa pohybovať, jesť, ovládať svoje potreby. Teda rehabilitácia po CMP znamená prácu na tom, aby sa pacientovi vrátili všetky schopnosti, ktoré mal pred príhodou, alebo aspoň väčšina z nich. Včasná rehabilitácia pacientov po CMP zvyšuje šancu na hodnotný život.
8. Je rehabilitácia „povinná“?
-
Je dokázané, že rehabilitácia môže ovplyvniť rozsah celkového zlepšenia stavu podstatne výraznejšie ako najmodernejšie lieky. Takže odmietnutie rehabilitácie by bolo veľkou chybou. Rehabilitácia dokáže zrýchliť proces obnovy a zlepšiť výsledky liečby. Cielené špeciálne cvičenie, ušité na mieru vášho stavu, zlepšuje silu, koordináciu, výdrž, dodáva istotu a sebadôveru v pohyboch. Cvičenie výrazne pomáha v opätovnom získaní stratených schopností.
9. Čo je dôležité dodržiavať pri starostlivosti, ak ešte nie ste schopný/á sa o seba postarať?
-
Pri starostlivosti o pacienta s diagnózou CMP je veľmi dôležitá kvalitná starostlivosť aj po prepustení z nemocnice. Teba si uvedomiť, že ide o dlhodobú a náročnú starostlivosť. Po tomto stave môžete mať nielen problémy s pohybom, rečou, vylučovaním, príjmom stravy, ale aj problémy s kontrolou svojich emócií, skľúčenosť, depresiu, úzkosť, strach. K zlému psychickému stavu sa pridávajú aj problémy v zamestnaní, sociálne a rodinné problémy.
Pri prepustení z nemocnice dostanete odporúčania a recepty na všetko potrebné. Je pravdepodobné, že budete potrebovať starostlivosť v týchto oblastiach: hygiena, strava a príjem tekutín, polohovanie, rehabilitácia, alebo dochádzanie na ňu. Opatrovník by vás mal priebežne učiť samostatne zvládať úkony.
10. Ako budete prijímať potravu a tekutiny po CMP?
-
Jedným so sprievodných javov CMP môže byť porucha prehĺtania. Ak je to váš prípad, váš opatrovník musí byť opatrný pri kŕmení, lebo by ste mohli vdýchnuť potravu do pľúc. Výsledkom by mohol byť zápal pľúc, čo je v tomto prípade komplikácia. Preto kým problémy s prehĺtaním pretrvávajú, na kŕmenie volíme sondu. Niekedy sa priamo do žalúdka zavádza trvalá sonda – je zavedená priamo cez stenu žalúdka.
Ak ste schopný/á prijímať kašovitú alebo tuhú stravu, mali by ste pri jedle sedieť. Denne treba vypiť 2 litre tekutín. Váš jedálniček by malo tvoriť hlavne ovocie a zelenina, a samozrejme bielkoviny, sacharidy.
11. Ako treba pacienta polohovať?
-
Polohovanie je najdôležitejšie v akútnej fáze stavu, teda zvyčajne, kým ste ešte v nemocnici, avšak pri celkovej nehybnosti treba postihnutého polohovať pravidelne aj doma. Polohovanie pomáha zabrániť kŕčom, bolestiam, preležaninám, problémom s krvným a lymfatickým obehom, podporuje činnosť mozgu chorého a uvedomenie si reality. Pri polohovaní sú veľmi dobrými pomocníkmi vankúše, vatové venčeky, prestieradlá, drevené debničky a hrazdička pre uľahčenie pohybu.
12. Kto sa o vás postará doma? Na čo máte nárok?
-
Pomoc a podpora, ktorú dostanete, sa odvíja od vášho konkrétneho stavu a presnej diagnostiky. Pre väčšinu pacientov po CMP sú nutnosťou zdravotné pomôcky, ako napríklad barle, chodítko, ortopedická obuv. Zo sociálneho hľadiska môžete mať nárok na dopravu, prestavbu bytu na bezbariérový, aj nárok na opatrovateľku. V prípade trvalejšieho postihnutia vám vzniká nárok na hygienické potreby: plienky, vložky, urinál. Samozrejme, môžete požiadať o invalidný dôchodok podľa miery postihnutia, kúpeľnú liečbu. Takisto je možné, aby člen rodiny, ktorý sa o vás stará, dostával za opatrovanie príspevok.
13. Ako znížite riziko opakovania CMP?
-
Odpovede a) aj c) sú správne.
Ak ste boli fajčiarom, je dôležité, aby ste s tým skončili. Mali by ste obmedziť aj príjem alkoholu, na maximálne 1 pohár červeného vína denne. Zaobstarajte si domáci tlakomer, aby ste si sami vedeli pravidelne kontrolovať tlak. Dôsledne užívajte predpísané lieky. Nezabúdajte na pohyb. Aspoň polhodinka chôdze denne je nevyhnutná. Samozrejme, pri tom všetkom sú potrebné pravidelné kontroly u lekára a dodržiavanie liečby, inštrukcií a rád, ktoré vám dá. -
Odpovede a) aj c) sú správne.
Ak ste boli fajčiarom, je dôležité, aby ste s tým skončili. Mali by ste obmedziť aj príjem alkoholu, na maximálne 1 pohár červeného vína denne. Zaobstarajte si domáci tlakomer, aby ste si sami vedeli pravidelne kontrolovať tlak. Dôsledne užívajte predpísané lieky. Nezabúdajte na pohyb. Aspoň polhodinka chôdze denne je nevyhnutná. Samozrejme, pri tom všetkom sú potrebné pravidelné kontroly u lekára a dodržiavanie liečby, inštrukcií a rád, ktoré vám dá.
14. Ste pripravený/á na to, ako váš stav zmení finančný rozpočet rodiny?
-
V prvom rade je dôležité, aby ste s vašimi výsledkami oslovili úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Informujte sa vo vašej zdravotnej poisťovni, čo môžete dostať zdarma a v čom vám pomôžu. Ak ste pred príhodou boli zamestnaný/á, na základe PN budete dostávať podiel z platu. Maximálna doba pre vyplácanie dočasnej PN je 52 týždňov.