Cestovné poistenie: Do zahraničia bez poistenia? Nie je to dobrý nápad.

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Chystáte sa na dovolenku v exotickej krajine?

Alebo navštívite aj viac ako jednu krajinu?

Minimálne 6 týždňov predtým by ste sa mali porozprávať so svojím lekárom, ako sa na takúto náročnú cestu pripraviť.

Nielen podľa krajiny, ktorú chcete navštíviť, ale aj podľa zdravotného stavu, vám lekár navrhne preventívne opatrenia.

Hygiena a kvalita potravín je na prvom mieste

V krajinách Európskej únie nám zvyčajne nehrozia žiadne „špeciálne“ ochorenia, ktoré by sme nepoznali aj na Slovensku, ale v každom prípade by sme mali dbať o hygienu a bezpečnosť, keď sa chystáme niečo zjesť.

Potraviny pripravované priamo na trhoch, alebo surové domáce špeciality, sú síce lákavé, ale pre telo znamenajú hrozbu. Nikdy neviete, čo v skutočnosti obsahujú, preto radšej uprednostnite o čosi drahšie, ale overené reštaurácie.

Základné pravidlo stravovania v cudzine: Vždy radšej varené, ako surové jedlo.

Problémy s trávením a cestovná nevoľnosť

Pri cestách do zahraničia sa najčastejšie stretávame s tráviacimi problémami. Na vine nemusí byť vždy len jedlo či voda, ale aj samotná preprava.

Nevoľnosti sa nám pritrafia na dlhšej plavbe loďou, pri turbulenciách v lietadle, no u mnohých aj pri cestovaní autom alebo autobusom, dokonca vlakom, hoci ten asi najmenej kolíše.

Veľmi opatrné by mali byť tehotné ženy. Nerozvážnym výberom destinácie a cestovania si môžu spôsobiť zbytočné tehotenské komplikácie a ohroziť aj plod!

Ak ste tehotná, v žiadnom prípade neochutnávajte surové špeciality!

krátkodobé-cestovné-poistenie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako si môžeme pomôcť?

Dobrým pomocníkom pri nevoľnostiach je škoricový alebo zázvorový čaj. Do príručnej batožiny si pribaľte aj bazalkový olej, mätový vonný olej, alebo olej z citrónovej trávy – všetky vám pomôžu prekonať nevoľnosť. Stačí si privoňať a problémy by mali prestať.

Dovolenkári často trpia aj cestovateľskou hnačkou, ktorú vyvolávajú baktérie alebo vírusy, menej často parazity. Hnačka zvyčajne prejde do 35 dní. Pokiaľ ide o psychickú záležitosť, tak väčšinou aj skôr.

Čo robiť, ak vás prepadne cestovateľská hnačka?

 • Už pred cestou si kúpte lieky proti hnačke (Imodium, Carbosorb), bez ohľadu na to, či vás „tradične“ preháňa, alebo nie. Užívajte probiotiká. Lekári niekedy odporúčajú aj prípravky na dezinfekciu čriev.
 • Ak začnete hnačkovať, nahrádzajte stratu tekutín. Najlepšia je voda, ryžový alebo mrkvový odvar, prípadne čaj.
 • Jedzte ryžu, banány, dusenú mrkvu, nemastné polievky, biele pečivo. Vyhýbajte sa smaženým, pečeným, tučným, korenistým a ťažkým jedlám.
 • Pite pravú jablkovú šťavu.
 • Deťom a oslabeným osobám podajte rehydratačný roztok.
Cestovné-poistenie-do-zahraničia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Typické exotické ochorenia

Pri návštevách mnohých krajín lekári odporúčajú očkovanie. Základom je vakcína proti žltačke typu A a B. Avšak ani po zaočkovaní zbytočne neriskujte. Žltačka typu B sa môže preniesť aj pri tetovaní alebo piercingu. Nechcite takýto talizman z dovolenky.

V Slovákmi najnavštevovanom dovolenkovom regióne – v Stredomorí (Egypt, Turecko, Tunisko, Grécko, Kréta, Malta, Cyprus a pod.), sú frekventované meningokokovépneumokokové infekcie. Ale aj proti týmto infekciám existuje očkovanie.

V posledných rokoch vzrástol počet ochorení, prenášaných hmyzom. Sú to rôzne typy horúčkových chorôb – stredomorská horúčka, západonílska horúčka, krymsko-konžská horúčka a ďalšie. Bez repelentu sa na dovolenku nevyberajte, pretože očkovanie proti týmto ochoreniam neexistuje.

V menej rozvinutých krajinách hrozí brušný týfus. Pri cestovaní do Ázie zvážte očkovanie proti japonskej encefalitíde. Chráňte sa repelentom, aj tu „domáci“ hmyz prenáša rôzne ochorenia.

Bez cestovného poistenia nechoďte nikam

Ak si chcete užiť pohodovú dovolenku, bez stresu a čiernych myšlienok na to najhoršie, vyberte si pre seba a svoju rodinu ideálne cestovné poistenie. Odchádzať z dovolenky predčasne, okradnutí, zranení, nešťastní, to naozaj nestojí za šetrenie.

Existujú rôzne formy cestovného poistenia – podľa dĺžky cesty, jej účelu, krajiny vycestovania. Ak idete do Thajska, Vietnamu či Indonézie, oplatí sa špeciálne poistenie ZP Union. Viac sa dočítate tu: https://www.union.sk/cestovne-poistenie-exoticke-krajiny.

Zdravotná poisťovňa UNION pripravila pre svojich poistencov špeciálne benefity. Výber je pomerne široký. Cestovné poistenie do zahraničia zahŕňa napríklad:

 • liečbu akútneho ochorenia,
 • ošetrenie úrazu – dokonca neobmedzené krytie liečebných nákladov v cudzine,
 • spôsobenie škody tretej strane,
 • stratu batožiny.

Vybrať si môžete aj ďalšie pripoistenia. Dohodnite si napríklad krytie asistenčných služieb v prípade poruchy vozidla, poistenie domáceho miláčika, či poistenie domácnosti na čas, ktorý strávite v zahraničí.

celoročné-Cestovné-poistenie-porovnanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vyberte si krajinu, Union vám povie cenu

ZP Union ušila na mieru cestovné poistenie pre jednotlivé krajiny. Stačí zadať cieľ cestytermín, v ktorom odchádzate. Takto ľahko zistíte cenu cestovného poistenia pre cieľovú krajinu. Kliknite na odkaz: https://www.union.sk/cestovne-poistenie-online.

Výhodné poistenie – zdravotné i cestovné v jednom

Zdravotná poisťovňa Union ako jediná zdravotná poisťovňa na Slovensku poskytuje zdravotné i komerčné cestovné poistenie. Poistenci ZP Union majú na cestovné poistenie zľavu až 50 %. Čo konkrétne budete mať poistené?

Cestovné poistenie do zahraničia automaticky zahŕňa:

 • akútne ochorenie,
 • úraz,
 • telefonickú asistenciu – ak sa ocitnete v akejkoľvek ťažkej situácii,
 • úmrtie (poistenie liečebných nákladov v zahraničí).

Čo si ešte môžete poistiť:

 • batožinu až do limitu 4 000 eur (veci osobnej potreby) – pre prípad poškodenia alebo zničenia v dôsledku živelnej udalosti, straty alebo krádeže počas prepravy,
 • cestovný doklad až do limitu 500 eur (na preukázanie totožnosti) – pre prípad jeho straty alebo krádeže (poistenie batožiny),
 • oneskorené dodanie vašej batožiny leteckou spoločnosťou (neskôr ako 24-hodín od príletu) – až do limitu 300 eur,
 • škodu na zdraví, alebo na živote, ktorú ste spôsobili neúmyselným konaním tretej osobe – až do limitu 300 000 eur,
 • škodu na majetku – až do limitu 150 000 eur,
 • úraz – až do limitu 25 000 eur, ktorý vám spôsobil trvalú ujmu na zdraví (úrazové poistenie),
 • smrť v dôsledku úrazu – do limitu 15 000 eur (úrazové poistenie),
 • ochorenie, úraz, hospitalizáciu, smrť – až do limitu 1 000 eur na jednu osobu, ak to boli skutočné dôvody na stornovanie cestovného lístka, zájazdu, ubytovania, objednanej služby,
 • akútnu chorobu alebo úraz domáceho miláčika – do limitu 1 000 eur,
 • hnuteľný majetok – až do limitu 20 000, ak je vo vlastníctve členov vašej domácnosti (poistenie dovolenkovej domácnosti),
 • nehodu alebo poruchu motorového vozidla, ktorým cestujete do zahraničia – ak k nej došlo počas doby trvania poistenia (poistenie asistenčných služieb pre motorové vozidlo).

Okrem krátkodobého cestovného poistenia, Union zdravotná poisťovňa ponúka aj celoročné cestovné poistenie. Viac sa dozviete tu: https://www.union.sk/obcania-celorocne-cestovne-poistenie.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, člen výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Pridaj komentár