Brokolica: Superpotravina proti rakovine

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Zlúčenina v brokolici – glukorafan sa enzýmom myrozinázou v našom tele premení na jeho metabolit, ktorý sa nazýva sulforafan. Táto látka patrí medzi izotiokyanáty, a je zodpovedná za mnohé, zdraviu prospešné vlastnosti brokolice.

Známe je, že sulforafan má antidiabetické a antimikrobiálne účinky. Zabíja tiež rakovinové kmeňové bunky, čím postihuje „srdce“ nádoru malignity. Okrem iných pozitívnych vlastností, zlepšuje náš krvný tlak a funkciu obličiek.

Výhody plynúce z brokolice sú k dispozícii aj v kapustovitej zelenine, ktorá obsahuje izotiokyanát: v ružičkovom keli, karfiole, kapuste, rukole, žeruche a chrene.

Dokonalý ochranný štít proti rakovine

Sulforafan je zlúčenina síry. Tým, že zabíja kmeňové rakovinové bunky, spomaľuje rast nádoru. Niektorí vedci sa domnievajú, že eliminácia nádorových kmeňových buniek môže byť kľúčom ku kontrole rakoviny.

To je niečo, čo súčasná chemoterapia ešte nedokáže, ale potraviny áno!

Štúdie uskutočnené v polovici 1990 ukázali, že glukorafan – predchodca sulforafanu – nachádzajúci sa v brokolici, zvyšuje činnosť bunkových enzýmov, ktoré nás chránia pred molekulárnym poškodením karcinogénnymi (rakovinotvornými) látkami.

Ďalej sa zistilo, že sulforafan normalizuje metyláciu DNA. Ide o proces, pri ktorom sa pridá k časti molekuly DNA metylová skupina (jeden atóm uhlíka, pripojený k trom atómom vodíka). DNA metylácia je zásadnou súčasťou normálnej funkcie buniek: umožňuje bunkám „spomenúť si, čo sú, a odkiaľ pochádzajú“, a je tiež dôležitá pri regulácii génovej expresie (výraznosti). Abnormálna metylácia DNA zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji takmer všetkých typov rakoviny.

Sulforafan zapína tie správne gény

Navyše, sulforafan z brokolice aktivuje viac ako 200 rôznych génov. Ukazuje sa, že brokolica obsahuje potrebné zložky na „zapnutie“ génov, ktoré bránia vzniku rakoviny, a „vypína“ tie, ktoré pomáhajú pri jej rozširovaní. Nemusíme ani skonzumovať nákladiak naložený brokolicou, aby sme mohli využívať jej výhody.

Vedci zistili, že len štyri porcie brokolice týždenne už chránia muža pred rakovinou prostaty. Pričom jedna porcia brokolice je okolo 150200 g, takže nie celý kilogram.

Počas uskutočnenej štúdie výskumníci zhromažďovali vzorky tkaniva a zistili, že u mužov, ktorí jedli brokolicu, nastali stovky prospešných zmien v génoch, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v boji proti rakovine.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Sulforafan zabraňuje nielen vzniku rakoviny prostaty

Iní výskumníci sa zamerali na štúdium účinku sulforafanu na rakovinu prsníka. Zistili, že v laboratórnych podmienkach bráni rastu ľudských prsných rakovinových buniek tým, že narúša činnosť proteínov – mikrotubulov, ktoré podporujú bunkové delenie vo vnútri nádorových buniek.

Je zaujímavé, že niektoré lieky proti rakovine tiež účinkujú týmto spôsobom. Avšak, v prospech brokolice hovorí fakt, že nevyvoláva žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytujú pri užívaní syntetických liekov.

Predchádzajúci výskum tiež preukázal, že sulforafan môže dokonca prinútiť rakovinové bunky hrubého čreva, aby „spáchali bunkovú samovraždu“. Sulforafan svoje kúzlo účinku doplňuje ďalšou schopnosťou – posilňuje činnosť detoxikačných enzýmov, ktoré zabraňujú pôsobeniu látok, podporujúcich vznik rakoviny.

Zaujímavým aspektom stratégie chemoprevencie je, že takmer nikdy nie je orgánovo špecifická. Skôr chemoprevencia vytvára všeobecný rakovinový ochranný štít, ktorý blokuje niekoľko krokov (alebo kaskádu krokov), spoločne sa podieľajúcich na tvorbe rakoviny. Takto si vedci vysvetľujú, prečo je brokolica schopná pôsobiť na rôzne typy rakoviny.

Klíčky – ešte silnejšia alternatíva

Malé množstvo čerstvých klíčkov brokolice obsahuje toľko ochrany proti rakovine, ako väčšie množstvo zrelej zeleniny. Podľa vedcov z Johns Hopkins University, v 5 g klíčkov je také isté množstvo glukorafanu, ako sa nachádza v 150 g zrelej brokolici. Skutočne – rozborom sa zistilo, že 3 dni staré výhonky brokolice (alebo karfiolu) obsahujú od 10 do 100-krát viac glukorafanu, než sa nachádza v rovnakom množstve dospelých rastlín!

Takže, ak hľadáme lacnú superpotravinu, sú to klíčky. Výhodou je, že ich konzumujeme v surovom stave. A tu je ďalších 5 dôvodov, prečo zaradiť do pravidelnej diéty klíčky.

1. Tým, že obsahujú až 100-krát viac enzýmov, ako surové ovocie a zelenina, naše telo získava viac vitamínov, minerálov, aminokyselín a esenciálnych tukov z potravín.

2. Lepšia kvalita bielkovín, väčší obsah vlákniny.

3. Obsah vitamínov a esenciálnych mastných kyselín sa v priebehu klíčenia dramaticky zvyšuje. Napríklad, v závislosti od druhu klíčku, obsah živín sa môže zvýšiť až o 30-násobok pôvodnej hodnoty v priebehu niekoľkých dní klíčenia. Slnečnicové semená a hrachové klíčky sa nachádzajú na začiatku zoznamu všetkých semien, ktoré môžeme nechať naklíčiť. Zvyčajne sú asi 30-krát výživnejšie ako biozelenina, ktorú dopestujeme v našej záhrade.

4. Minerály, ako je vápnik a horčík, sa počas klíčenia naviažu na bielkoviny, čím sa stávajú pre telo lepšie využiteľné.

5. Klíčky môžeme ľahko pestovať vo svojej vlastnej kuchyni, takže presne vieme, čo jeme. A pretože sú veľmi lacné, cena neposkytuje žiadne ospravedlnenie, prečo by sme si ich nemohli dovoliť.

brokolica pestovanie, obsahuje sulforafan
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako ich pestovať?

Brokolicové klíčky vyzerajú a chutia podobne ako lucernové, a doma sa ľahko dopestujú aj pri obmedzenom priestore. Dôležité je, aby sme používali organické semená.

Z kila semien pravdepodobne vypestujeme viac ako 10 kg výhonkov, a zo spomínaného prepočtu výskumníkov to môže znamenať toľko fytochemikálií chrániacich pred rakovinou, ako sa nachádza v 100 kg brokolice!

Ak nemáme špeciálnu nádobu na klíčenie semien, postupujeme nasledovne:

Na jeden deň zalejeme v pohári 5 g semien brokolice, pričom ich dvakrát počas dňa prepláchneme. Potom ich necháme doklíčiť vo vlhkej miske, a denne ich raz až dvakrát preplachujeme, aby sme zabránili rastu plesní. Konzumujeme ich vtedy, keď sú klíčky dlhé 3 až 5 milimetrov.

Žerucha

Na posýpanie šalátov a jedál, najmä v zime, je veľmi dobrá žerucha. Postup na jej vypestovanie je nasledujúci: semeno žeruchy siatej sa na jeden až dva dni rozvrství na buničitú vatu vo vlhkej miske, a každý deň sa pridá čerstvá voda. Keď sa na vate zazelenie „lúčka“ (asi za 3 až 4 dni) a každá rastlinka má hore po dvoch lístkoch, denne striháme po jednej polievkovej lyžičke pre dospelú osobu, deťom po jednej kávovej lyžičke.

RECEPTY: PIKANTNÉ REZANCE S BROKOLICOU

75 g širokých točených špaldových celozrnných rezancov, morskú soľ, 400 g brokolice, 10 g čerstvého zázvoru, 3 PL olivového/repkového oleja, 2 strúčiky cesnaku, pol citróna, kurkuma, čierne a kejenské korenie.

V neosolenej vode uvaríme rezance (podľa návodu). Brokolicu roztrháme na malé ružičky a stonku nakrájame na tenké plátky. Po dvoch minútach brokolicu pridáme k rezancom, a spolu ich ešte päť minút varíme.

Do veľkej panvice dáme zohriať olej, pridáme roztlačený cesnak, nastrúhaný zázvor, rezance s brokolicou. Okoreníme, osolíme, zmiešame a krátko podusíme. Nakoniec pokvapkáme citrónovou šťavou. Podávame so zeleninovým šalátom.

brokolica, sulforafan
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

VARENÁ BROKOLICA S JOGURTOM

1 kg brokolice, 250 ml bieleho jogurtu, citrónová šťava z väčšieho citróna, 2 KL horčice, 2 strúčiky cesnaku, morská soľ, kurkuma, čierne korenie petržlenová vňať.

V malom množstve neosolenej vody varíme dochrumkava brokolicu tak, aby si zachovala zelená farbu, a aby nezožltla. Vyberieme ju, necháme odkvapkať, a na tanieri rozdelíme na štyri porcie.

Do jogurtu primiešame horčicu, citrónovú šťavu, roztlačený cesnak, nasekanú petržlenovú vňať, 6 – 8 PL brokolicového vývaru. Osolíme, okoreníme, dobre rozmiešame, potom polejeme vrch brokolice.

Ďalšie recepty nájdete v knihe Katarína Horáková: Oddelená strava pre zdravie.

Tento článok vyšiel v jednom z čísel časopisu Onko od spoločnosti Medmedia.

Pridaj komentár