Akné v rukách pacienta a lekára

Čas je veľký kúzelník, a hrá v prospech ľudí s akné! Hoci sa toto ochorenie nelieči ľahko, ak sú pacienti v terapii disciplinovaní a trpezliví, čistá a pekná pleť nemusí byť pre nich nesplniteľným snom.

 

Prečo mám akné?

Akné vyvoláva zvýšená tvorba mazu v ústí mazových žliaz kože, druhým dôvodom je sklon k rohovateniu buniek vo vývodoch týchto žliaz. V póre kože tak vznikne akási zátka, a pod ňou sa nahromadí maz, čím sa vytvorí prostredie, ktoré je ideálne pre baktérie a kvasinky.

Keď stena mazovej žliazky (kvôli nahromadenému mazu) praskne, zápal sa šíri do okolia. Podľa intenzity zápalu, a schopnosti organizmu reagovať na infekciu, vznikajú na týchto miestach drobné pupenčeky, až veľké hnisavé hrbolce. Podľa odborníkov, takmer 100 % mladistvých a 10 % dospelých v určitom období svojho života trpí akné. Prečo však niekto má problémy s uhrovitosťou, a iný nie?

Od tínedžerov k dospelým

Vznik akné podmieňujú viaceré faktory. V období dospievania dochádza (následkom hormonálnych zmien) k rozvoju plne aktívnych mazových žliaz. Tvorbu mazu však ovplyvňujú nielen hormóny, ale aj nervový systém, zvýšená citlivosť kože, a niekto tento dermatologický problém zdedil po rodičoch.

.>> Čítajte u nás: Nie je vyrážka ako vyrážka

Na vznik akné a perspektívu jeho vyliečenia majú podstatný vplyv tzv. voľné radikály, ktoré poškodzujú nenasýtené mastné kyseliny v bunkových membránach. Čím viac voľných radikálov vnikne do buniek pleti, tým slabšie sú potom vlastné obranné mechanizmy týchto buniek v boji s akné.

 

Ako sa voľné radikály dostanú do tela?

Do ľudského organizmu sa radikály dostávajú napríklad nadmerným pitím alkoholu, z cigaretového dymu, alebo zo znečisteného prostredia. Nie je však zanedbateľné ani to, čo si ľudia so sklonom k akné položia na tanier.

Vylúčiť zo svojho jedálneho lístka by preto mali tučné, prekyslené a korenené jedlá. Škodia aj živočíšne tuky, ako sú maslo, smotana, či bravčová masť.

Je aj čokoláda tabu? Túto obľúbenú pochúťku si môžu dopriať, ale len kvalitnú, horkú – obsahuje totiž antioxidanty, ktoré sú úspešné v boji s voľnými radikálmi. Veľmi dôležitá je aj hydratácia organizmu a pleti, to znamená, že ľudia, ktorí sa boria s akné, by si mali ustrážiť svoj pitný režim. Stop majú kolové nápoje, soft drinky a káva.

 

Kožní bodyguarduardi – antioxidanty a vhodná kozmetika

Pri problémoch s akné pomáhajú tieto antioxidanty: zinok, selén, betakarotén a vitamíny B6, E či C. Obmedzujú totiž rast mazových žliaz, brzdia zápalové procesy, podporujú hojenie kože a posilňujú imunitný systém. Väčšinou sa užívajú vo forme potravinových doplnkov, ich dávkovanie však treba konzultovať s lekárom.

Nemenej dôležitá je aj voľba správnej kozmetiky. Pleti prospievajú prípravky s obsahom protizápalových a antibakteriálnych látok – či už vo forme mydiel, gélov, balzamov, alebo bio olejov. Kľúčom k liečbe akné je, nájsť vhodný produkt, ktorý dobre reaguje s našou pleťou. Pri jeho používaní však treba rešpektovať inštrukcie výrobcov, pretože nadmerná aplikácia neurýchli liečbu a neprinesie žiadny úžitok.

 

Odborná pomoc

Akné dnes možno liečiť viacerými spôsobmi. Vo farmakologickej terapii sa využívajú antibiotiká, hormonálne prípravky a retinoidy, ktoré pôsobia antibakteriálne i protizápalovo, a potláčajú a redukujú tvorbu uhrov. Lekárska kozmetika využíva viaceré moderné postupy, ako napríklad laserovú terapiu, či fotodynamickú liečbu.

Čistenie problematickej pleti je najlepšie zveriť do rúk profesionála, ktorý odborne odstráni nežiaduce uhry. Pred vlastným čistením pleť zmäkčí, a komedóny odstráni tak, že nedôjde k poškodeniu okolitého tkaniva. Potom pleť dezinfikuje, a aplikuje na ňu sťahujúce pleťové vody a masky.

Pri liečbe akné je dôležitá trpezlivosť a disciplína. Krásna pleť sa neobjaví z večera do rána. Samozrejmosťou je každodenná dôkladná hygiena.

 

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné foto

Pridaj komentár