Bratislava 9. marca (TASR) – Na Slovensku sa už piatykrát uskutoční Týždeň mozgu. Ide o medzinárodnú akciu, ktorej cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, hovoriť o mozgových ochoreniach a spôsoboch ich liečby, ale najmä ich prevencie.
Akcia sa bude konať od 12. do 18. marca. Na viacerých miestach Slovenska sa počas nej uskutočnia prednášky, prezentácie, tréningy pamäti, tvorivé dielne, besedy či dni otvorených dverí, a to nielen v zariadeniach sociálnych služieb či knižniciach, ale aj v poradniach zdravia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR či na vybraných územných spolkoch Slovenského Červeného kríža.
Tieto bezplatné aktivity sú určené pre širokú verejnosť, od detí, školákov cez ľudí v produktívnom veku až po generáciu seniorov. V minulom roku sa podarilo zorganizovať viac ako 100 aktivít v rôznych častiach Slovenska.
Prioritou akcie je hovoriť o možnostiach, ako si zachovať dobré fungovanie mozgu do vysokého veku. Podobne ako fyzickú silu a svaly aj mozog je potrebné precvičovať – najlepšie v každej etape ľudského života. Naučme sa udržiavať mozog v takej kondícii, aby bol v stálej pohotovosti.
Ľudský mozog váži približne 1,5 kg. Ukrýva asi 100 miliárd nervových buniek, ktoré sú najdokonalejšími bunkami ľudského tela. Ich hlavnou úlohou je prijímať a spracovávať informácie z okolia. Každá ľudská činnosť (pohyb, sociálne kontakty, čítanie…) podporuje vytváranie výbežkov nervovej bunky, vďaka čomu sme schopní sa učiť a pamätať si.
Iniciátorom akcie na Slovensku je Slovenská Alzheimerova spoločnosť v úzkej spolupráci s Nadáciou MEMORY, Centrom MEMORY a Neuroimunologickým ústavom SAV.