Bratislava 8. júla (TASR) – Zdravotné poisťovne budú môcť od augusta opätovne tvoriť zisk. Umožňuje im to novela zákona o zdravotných poisťovniach z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú dnes schválil parlament.
Rezort však stanovil určité podmienky. Zdravotná poisťovňa musí použiť zisk na tvorbu rezervného fondu až do výšky 20 percent a zvyšnú časť môže rozdeliť medzi akcionárov. Za dostatočnú výšku rezervného fondu sa malo podľa zákona považovať 20 percent základného imania spoločnosti. Ďalšou podmienkou je podľa predkladateľov povinná tvorba technických rezerv na úhradu plánovanej zdravotnej starostlivosti pre poistencov zaradených v čakacích zoznamoch.
Navrhované podmienky majú podľa ministerstva zabezpečiť, aby poisťovne netvorili zisk v neprospech svojich pacientov a neodsúvali im napríklad operácie. „Zdravotná poisťovňa nemôže dosahovať zisk na úkor svojich poistencov tým, že by ich odsúvala do poradovníkov namiesto toho, aby im uhradila zdravotnú starostlivosť bez čakania,“ konštatuje ministerstvo.
Legislatívnu úpravu zakazujúcu zdravotným poisťovniam tvorbu zisku zaviedla od roku 2008 predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica (Smer-SD). Vládna koalícia na čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) to považovala za zlé opatrenie. V programových tézach preto deklarovala, že tvorba zisku zdravotných poisťovní by sa mala za jasne stanovených pravidiel opäť obnoviť.
Novela reaguje aj na nález Ústavného súdu SR, podľa ktorého bol zákaz zisku poisťovní protiústavný. Poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS) by od opozície očakával ospravedlnenie za uvedený neústavný zákaz. Ich výsledkom môžu byť medzinárodné arbitráže a domáce súdy, ktorých náklady budú znášať občania SR, dodal.
Na základe právnej normy budú zahraniční Slováci študujúci na škole v SR, ktorí nie sú poistení v inom členskom štáte, verejne zdravotne poistení na území SR ako poistenci štátu. Do zákona to presadil poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS) pozmeňovacím návrhom.
Novela zákona prináša aj komplexnú právnu úpravu prevodu poistného kmeňa. „Nedostatočnosť právnej úpravy viedla pri odchode Európskej zdravotnej poisťovne z poistného trhu k praktickým problémom, ktoré nevyriešila ani následná novelizácia zákona,“ poukázalo ministerstvo. Zaviesť sa má preto možnosť odplatného prevodu poistného kmeňa. V prípade dobrovoľného prevodu budú môcť poistenci nesúhlasiť s prevodom vlastnej prihlášky do inej poisťovne.
Znížiť sa tiež majú bariéry pre vstup nových subjektov na trh poskytovateľov zdravotného poistenia. Umožniť to má naviazanie limitu prevádzkových výdavkov zdravotnej poisťovne na počet poistencov. Podľa ministerstva sa tak odstráni diskriminácia menších poisťovní a uľahčí sa prípadný vstup nových poisťovní na trh.