Chronické kožné choroby predstavujú významnú súčasť každodennej praxe nielen pre dermatológov, ale aj pre pediatrov, internistov či imunoalergológov.
Vzhľadom na rôzne charakteristiky (pretrvávajúci zápal, poškodenie obranných mechanizmov kože, asociovaný pruritus a bolesť, rozsah postihnutia, kozmetický efekt a i.) môžu viaceré z týchto ochorení významným spôsobom zhoršiť kvalitu života postihnutých pacientov, a zároveň predstavovať komplikovaný terapeutický problém.
V detskom veku, a to najmä v prvých rokoch života, sa pomerne často stretávame s rôznymi formami atopickej dermatitídy, ktorá predstavuje prvú manifestáciu alergického statusu v kontexte tzv. atopického pochodu. Neskôr síce jej výskyt klesá, ale do popredia sa dostávajú iné formy chronických zápalových ochorení. Jednou z najčastejších je chronická ložisková psoriáza, ktorá svojím chronicky recidivujúcim priebehom značne ovplyvňuje kvalitu života pacientov, s nutnosťou komplikovanej liečby.
.>> Čítajte u nás: Pásový opar je spojený s veľkými bolesťami
Spomedzi najčastejšie používaných prípravkov v liečbe chronických kožných ochorení, spojených so zápalom rôzneho pôvodu, predstavujú miestne kortikosteroidy jednu z najvýznamnejších skupín liekov. Pri ich dlhšej aplikácii (v závislosti od stupňa sily prípravku, dĺžky aplikácie a rozsahu plochy) však možno pozorovať pomerne často rozvoj jednotlivých nežiaducich účinkov.
Nedávno sa do liečebných postupov dostala aj nová skupina tzv. lokálnych imunomodulátorov s protizápalovými účinkami, s redukciou nežiaducich účinkov. Vzhľadom na chronický charakter ochorenia, aj potrebu dlhodobej lokálnej liečby, sa ale do pozornosti dostávajú prípravky na prírodnej báze, bez obsahu kortikosteroidov. Tieto možno používať dlhodobo ako doplnkovú liečbu psoriázy, či iných zápalových ochorení kože, a bez rizika vážnejších nežiaducich účinkov. Navyše, aj na základe viacerých výskumov, bola u tejto skupiny pacientov dokázaná vyššia preferencia rôznych foriem doplnkovej liečby, ktorá nenahrádza, ale môže vhodne doplniť štandardne aplikovanú liečbu.
Jedným z týchto prípravkov, spájajúcich výhody farmakologicky známych účinných látok (mentol, kyselina salicylová, oxid zinočnatý, včelí vosk – cera alba) s výťažkami z rastlín (rebríček obyčajný, šalvia lekárska, mäta pieporná, kostihoj lekársky), a bez pridania kortikosteroidov, je aj prípravok Bioeliksir® Euten krém.
Spojenie jednotlivých účinných látok v prípravku Bioeliksir® Euten krém zabezpečuje hydratáciu a zvláčnenie pokožky a upokojuje a potláča zápal. Podporuje regeneračné procesy v koži, pôsobí antisepticky a protizápalovo. Počas jeho aplikácie dochádza k rýchlemu ústupu začervenania, pálenia a svrbenia, s redukciou zápalu a suchosti kože. Jeho zloženie ho predurčuje predovšetkým na doplnkovú liečbu psoriázy, ale aj iných chronických ochorení kože, spojených so zápalom rôzneho pôvodu.
Kyselina salicylová (pôvodom je z kôry vŕby bielej, Salix alba) je široko používanou súčasťou mnohých dermatologických prípravkov. V závislosti od použitej koncentrácie má keratoplastické, až keratolytické účinky, a preto zmäkčuje pokožku, odstraňuje odumreté bunky a znižuje tvorbu suchých šupín. Môže upraviť nález pri chronických následkoch kožného zápalu (napr. lichenifikácie), a má aj protizápalové a analgetické účinky. Protizápalové a adstringentné účinky má aj ďalšia zložka – oxid zinočnatý, ktorý podporuje regeneráciu a obnovu kože. Včelí vosk (cera alba) je tradičnou zložkou kozmetiky, a obsahuje myricyl palmitát, kyselinu cerotovú a parafíny. Pomáha tiež obnoviť bariérovú funkciu kože, a zvláčňuje ju.
Extrakt zo šalvie lekárskej (Salvia officinalis) má silné protizápalové účinky – pravdepodobne sú mediované inhibičným účinkom na nervový rastový faktor. Jeho aplikácia môže pôsobiť tak liečebne, ako aj preventívne. Extrakt z mäty piepornej (Mentha piperita) je tiež používaný v mnohých dermatologických prípravkoch, a to najmä pre účinky jeho hlavnej aktívnej zložky – mentolu. Pôsobí upokojujúco a tlmí svrbenie a bolesť, a má aj mierne dezinfekčné a protizápalové účinky.
Rebríček lekársky (Achillea millefolium) patrí do rodu rastlín so širokým uplatnením v medicíne. Vďaka viacerým aktívnym látkam (esenciálne oleje, azulény, seskviterpény, vitamín C) má antioxidačné, regeneračné, omladzujúce, protizápalové, mierne imunosupresívne a antimikrobiálne účinky. Kostihoj lekársky (Symphytum officinale) obsahuje viaceré účinné látky, ktoré vykazujú regeneračné účinky, a preto extrakt z tejto rastliny vhodne dopĺňa účinky výťažkov z ostatných rastlín v prípravku Euten®.
Prípravok Bioeliksir® Euten krém rozširuje skupiny lokálnych prípravkov bez obsahu kortikosteroidov a dopĺňa liečebné možnosti rôznych chronických kožných chorôb (najmä psoriázy). Zloženie prípravku poskytuje riešenie problémov so zápalom, ktorý je asociovaný s rôznymi chronickými kožnými chorobami. Jeho jednotlivé aktívne zložky zabezpečujú protizápalové, regeneračné a antiseptické účinky.