Testy na domáce použitie II: Pohodlné, jednoduché, rýchle

Aj tak by sa dali charakterizovať “testy na doma“.

Prečo pohodlné? Napr. preto, že „odpadá“ cesta do zdravotníckeho zariadenie a čakanie u lekára.

Prečo jednoduché? Priebeh testov je nenáročný, väčšinou pozostáva z niekoľkých, ľahko vykonateľných krokov.

Prečo rýchle? Lebo výsledok sa dozviete v priebehu 5 – 10 minút.

Ako zistiť, kedy máte najväčšiu šancu otehotnieť?

Ak ste sa rozhodli, že je ten správny čas na nového člena rodiny, a pokúšate sa otehotnieť, môžete si zaobstarať ovulačný test. Ten dokáže stanoviť hodnoty luteinizačného hormónu v moči.

Zvýšené hladiny tohto hormónu spôsobia uvoľnenie zrelého vajíčka z vaječníkov, čiže ovuláciu. Vďaka ovulačnému testu budete vedieť presne určiť dni, kedy je šanca na počatie najvyššia.

Ovulačné testy sú na trhu dostupné od rôznych výrobcov, aj v rôznej veľkosti balenia. Niektoré sú v ponuke aj v kombinácii s tehotenským testom.

testy na domáce použitie moč krv v stolici
Test môže vyhodnotiť aj partner

Ako používať ovulačný text

Prevedenie testu je pri všetkých druhoch veľmi podobné. Testovací prúžok sa ponorí do vzorky moču, po vyznačenú risku.

Čakanie na výsledok sa môže líšiť v závislosti od toho, ktorý z testov ste si zakúpili. Preto je dobré, ak si pozorne prečítať „príbalový leták“.

Ovulačný test je vhodné vykonávať pri izbovej teplote.

Väčšina testov je navrhnutá vo forme testovacích prúžkov, na ktorých sa (po určitej dobe) objaví farebná zmena – pri pozitívnom, alebo negatívnom výsledku.

Existuje však aj digitálna verzia testu. Obsahuje držiak, ktorý je na viacnásobné použitie, a testovacie tyčinky, ktoré sú na jedno použitie. Práve na ne sa aplikuje vzorka (až potom sa tyčinky vkladajú do držiaka).

Na trhu je dostupný aj ovulačný tester, ktorý dokáže zistiť vaše plodné dni, a to pomocou slín. Tester je určený na opakované použitie.

Máte krv v stolici?

Áno, riešenie existuje aj v prípade podozrenia na prítomnosť krvi v stolici. Na trhu sú dostupné domáce testy na tento problém.

Ak si myslíte, že by sa to mohlo týkať aj vás, navštívte svojho lekára, alebo sa (pred návštevou uňho) otestujte doma.

Krv v stolici je nebezpečná situácia, nemali by ste ju podceňovať. Môže znamenať vážne ochorenie tráviaceho traktu, ako je/sú:

  • rakovina hrubého čreva a konečníka,
  • Crohnova choroba,
  • ulceratívna kolitída,
  • polypy.

testy na domáce použitie tehotenský test

Príprava na testovanie

Pred vykonaním testu na skryté (okultné) krvácanie, je potrebné dodržať niekoľko zásad. Nadmerná konzumácia alkoholu, alebo niektoré lieky, ako acylpyrín a kortikosteroidy, môžu podráždiť žalúdok a črevá. To zase môže spôsobiť krvácanie, a potom sa môže stať, že test bude pozitívny, hoci pacient žiadne vážnejšie problémy nemá.

Preto sa odporúča, aby ste sa vyhli týmto látkam aspoň 48 hodín pred vykonaním testu.

Výsledok môže byť skreslený aj v prípade, ak si ho vykonáva žena počas menštruácie, ak trpíte na hemoroidy, alebo máte krv v moči.

Test na okultné krvácanie obsahuje tyčinku na odber vzorky. Vzorka by sa nemala dostať do styku s vodou z toalety.

Ako používať test na okultné krvácanie

Tyčinku vložte do zariadenia na odber vzorky, zaskrutkujtezatraste. Zo zariadenie sa vzorka aplikuje do jamky pre vzorku (je na testovacej kazete). Výsledok testu sa ukáže do 10 minút.

Testy na drogy

Dostupné sú aj testy na zistenie omamných a nelegálnych látok v moči. Určiť sa dá/dajú:

  • kokaín,
  • amfetamín,
  • pervitín,
  • extáza,
  • THC (marihuana),
  • opiáty (ópium, morfín…),
  • antidepresíva.

testy na domáce použitie test na drogy

Testy sú dostupné ako multidrogové testery. To znamená, že jedným testom sa dá otestovať prítomnosť piatich, ba dokonca desiatich rôznych látok.

Ako použiť test na drogy

Vykonanie testu je veľmi jednoduché. Stačí ponoriť testovacie zariadenie do vzorky moču, po rysku. Výsledok sa odčíta do 5 minút od testovania.

Záver

Ako bolo sľúbené na začiatku, spomínané testy na domáce použitie majú mnoho výhod. Okrem toho, že ich správne prevedenie zvládne väčšina ľudí, ich veľkou výhodou je presnosť.

Netreba ale zabúdať na to, že pri diagnostike ochorení má predsa len „najvyššie slovo“ lekár, a že výsledok domáceho testu je pre „nelaboratórne podmienky“ iba orientačný, a nie záväzný.

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského

Bibliografia:

PIL vyššie uvedených testov

Redakčne upravené (jam)

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár