Cirhóza pečene vzniká podľa odborníkov najčastejšie v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholických nápojov. Vyžaduje si hospitalizácie, ošetrovanie a liečbu náročnými liečebnými metódami, vrátane transplantácie pečene. Objaví sa v priebehu 15 – 20 rokov v dôsledku pôsobenia faktorov škodlivých pre pečeň.
V skorých fázach pečeň stukovatie, neskôr nastanú opakované zápaly pečene, a choroba pokračuje do cirhózy. Nadmerné pitie priamo súvisí s úmrtnosťou na cirhózu pečene, a patrí medzi najvýznamnejšie problémy verejného zdravotníctva nielen na Slovensku, ale aj v ďalších krajinách Európy. Existuje tiež skupina chorôb pečene s poruchou imunity, dedičné formy a vírusové hepatitídy. V súčasnosti sa všetky komplikácie pečene dajú liečiť liekmi, malými nechirurgickými výkonmi a chirurgickými postupmi.
Systematické a včasné zachytávanie chronických hepatitíd a cirhózy pečene je zaradené medzi prioritné zdravotnícke imperatívy súčasnosti. Užívanie alkoholu je na Slovensku bežný a tolerovaný jav. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že v minulom roku Slováci vypili vyše 13 litrov čistého alkoholu na obyvateľa. Vo svetovom rebríčku sme na 19. mieste.
Zo zdravotného hľadiska sa nedá hovoriť o bezpečnej konzumácii alkoholu, čo sa týka frekvencie a množstva. Asi 10-12 percent dospelej populácie tvoria závislí od alkoholu, ktorí nedokážu užívanie prerušiť, a ich zdravie býva vážne poškodené. Vystupuje nárast užívania alkoholu u žien, a vek a spôsob užívania alkoholu mladistvými. Psychologicky zrozumiteľnou, ale nebezpečnou tendenciou je podceňovanie vlastného užívania alkoholu, a následkov s tým spojených.
Aktuálne je pripravený na predloženie do vlády Národný akčný plán na znižovanie škodlivých účinkov alkoholu na roky 2013 – 2016. Pomôcť nepriaznivej situácii majú, okrem zvyšovania spotrebných daní, preventívne opatrenia týkajúce sa dostupnosti alkoholu, veku osôb, ktoré nakupujú alkohol, ale aj obmedzenia času predaja a siete predajní.
Ilustračné foto