Bratislava 31. mája (TASR) – Napriek tomu, že pacienti už nemusia platiť v ambulanciách tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky, návštevu lekára často nemajú zadarmo. Poplatky sa v súčasnosti vyberajú živelne. Ak by Slovensko zaviedlo oficiálne poplatky za návštevu lekára či pobyt v nemocnici, ročne by to do zdravotníctva prinieslo 115,3 milióna eur. Peňaženky pacientov by to pritom nemuselo zaťažiť viac než v súčasnosti. Tvrdia to analytici Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute (HPI), ktorí vláde radia, aby poplatky znovu zaviedla. Spomínaná suma by podľa nich pomohla vykryť mzdové nároky sestier či lekárov. Rezort zdravotníctva zavedenie poplatkov odmieta.
„Vnímame ako problém, že dnes v systéme existuje veľké množstvo poplatkov, ktoré často vznikajú živelne a nemajú oporu v legislatíve. Z tohto dôvodu si myslíme, že je oveľa transparentnejšie zaviesť poplatky, ktoré sú jasne definované, majú jasnú výšku a sú pre ľudí zrozumiteľné,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii analytik HPI Peter Pažitný. Pri týchto poplatkoch by pritom existoval horný limit, ktorý by chránil finančne zraniteľné skupiny obyvateľov. „Paradoxne by to pacienta nemuselo stáť viac, hlavne by sa urobil poriadok s poplatkami, ktoré pacienti platia aj dnes, ale často nevedia, za čo platia, a nevedia, či platia v súlade so zákonom,“ dodal Pažitný.
Poplatky v zdravotníctve, tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky, zaviedol presne pred 10 rokmi 1. júna 2003 reformný minister Rudolf Zajac. Aj keď sa podľa HPI traduje, že poplatky zrušila prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD), v skutočnosti poplatky v zákone stále existujú. Nariadením vlády Ficov kabinet v roku 2006 znížil poplatok za návštevu ambulancie na nula eur, rovnako sa neplatí za pobyt v nemocnici, pokiaľ pacient nechce nadštandard. Naopak, nariadenie stanovuje poplatok za recept na 0,17 eura, pri návšteve pohotovosti pacienti dnes platia 1,99 eura. Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý dosiaľ nebol zmenený, určuje poplatky za návštevu lekára či nemocnice ako stanovené percento životného minima. Keby sa poplatky zaviedli podľa týchto pravidiel, pri súčasnej úrovni životného minima 194,58 eura by pacienti platili za návštevu lekára 1,25 eura. Rovnaká suma by sa platila za recept. Pri návšteve pohotovosti by platili 3,31 eura a za deň v nemocnici 2,92 eura.
Zajacove dvadsať či päťdesiatkorunáčky podľa HPI priniesli pozitíva. Keďže lekárov navštevovalo menej ľudí, tvrdia, že štát ušetril na výdavkoch za lieky. Za peniaze z týchto poplatkov nemocnice podľa analytikov zakúpili nástroje.
Ministerstvo zdravotníctva má iný názor a tvrdí, že poplatky zaviesť nemieni. „Určite neplánujeme zaviesť žiadne bývalé tzv. Zajacove dvadsaťkorunáčky, pretože v systéme to neprinieslo žiaden osoh. Nemocnice z toho nemali relevantný príjem, ktorý by im pomohol, práve naopak, spôsobovali im iba problémy,“ reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
Ministerstvo tvrdí, že chce ísť inou cestou – zakázať vyberanie poplatkov, ktoré bránia poskytovaniu zdravotnej starostlivosti. „Vychádzame z podnetov od občanov, ktorí nám píšu, že už teraz platia nezmyselné poplatky. Vyberajú sa peniaze za vstup do polikliniky, za klimatizáciu v ambulancii… Tieto poplatky by sa podľa nás nemali vyberať od pacientov,“ tvrdí ministerstvo, ktoré plánuje zmeniť zákon.
Po vzore Slovenska poplatky zaviedli v susednom Maďarsku či v Česku. Kým v Maďarsku občania poplatky v referende po roku odmietli, v Česku platia dodnes. Pacienti platia aj v Grécku či vo Francúzsku, v Nemecku poplatky tento rok zrušili.