5 minút pre zdravie: Zistite spolu s nami, čo dýchate

OC Galleria Eurovea aj tento rok otvorí dvere pre akciu bez vstupného a poplatkov – „5 minút pre zdravie“. Stane sa tak v sobotu, 20. septembra 2014, v čase od 10:00 do 19:00 hod.

Tretí rok ju pripravuje Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU). Nastupujúca generácia lekárov chce takto upozorniť návštevníkov nákupného centra a verejnosť na skutočnosť, že aktivity prospešné pre zdravie, často nezaberú viac ako 5 minút z celého dňa. SLOVENSKÝ PACIENT sa rozpráva s koordinátorkou akcie, študentkou SZU, Natáliou Poničanovou.

Testovanie zdravia… Čo nám povedia namerané hodnoty, ktoré sa na akcii dozvieme?

V rámci stanovišťa Čísla pre zdravie, budú ľuďom vyšetrené hodnoty krvného tlaku, ktorý je priamym ukazovateľom stavu ciev a srdca. Ďalej ponúkame odmeranie koncentrácie cholesterolu a glukózy v krvi, spolu s body mass indexom (BMI), čo je najčastejšie používaný koeficient pre posúdenie správnej hmotnosti.

Zdravá výživa. Máte pre návštevníkov jednoduché, chutné, zdravé recepty?

Pripravené máme ochutnávky ovocia a zeleniny, v podobe ovocných mís, a krátke prezentácie o dôležitosti vyváženého a zdravého stravovania. Zároveň návštevníkom odpovieme na otázky, ktoré sa týkajú zdravého životného štýlu.

FajčeNIE. Dá sa s tým prestať okamžite, aj bez terapie, žuvačiek a náplastí?

Prestať fajčiť, sa určite dá zo dňa na deň, treba mať však dostatočne pevnú vôľu. Každý človek je ale iný. Preto návštevníkom môže pomôcť práve toto stanovište, kde sa okrem informácií o vedľajších účinkoch fajčenia, bude merať koncentrácia oxidu uhoľnatého a splodín vo vydychovanom vzduchu.

Stánok SZU… Komu poslúži, kto bude informovať, odpovedať na otázky?

Poskytovať všetky informácie a odpovedať na otázky budú zástupcovia z radov našich starších študentov. Stánok bude slúžiť širokej verejnosti. Možno aj potenciálnym študentom, ktorí sa tu dozvedia všetko o fungovaní našej univerzity a Spolku medikov.

Vernisáž fotiek… Ktorí autori sa na akcii predstavia, a kde vznikli ich zábery?

Autormi tejto vernisáže sú študent  5. ročníka, Pavol Irecký, a študent 6. ročníka, Martin Sirotňák, vďaka ktorým sa nám podarilo získať zábery priamo z operačných sál, počas chirurgických zákrokov v našich nemocniciach. Nájdete tu aj fotografie z ich stáží a ciest v zahraničí.

Nácvik umývania rúk, dôkladné čistenie zubov. Ukážete nám, ako na to?

Áno. Názornými ukážkami našich študentov, ktorí všetkým ochotne vysvetlia správny postup. Následne si to návštevníci smú vyskúšať sami. Využiť budú môcť aj špeciálnu UV lampu, ktorá prezradí, či to urobili správne. Chceme poukázať na to, že správna hygiena rúk patrí medzi najjednoduchšie spôsoby prevencie najčastejších ochorení.

Gynekologická poradňa… Má preventívny charakter, s diagnózami z praxe?

V gynekologickej poradni sa budeme venovať otázkam o bariérovej, chemickej a hormonálnej antikoncepcii. Tiež možnostiam jej užívania, účinnosti a nežiaducim účinkom. Rozprávať budeme aj o menštruačnom cykle, hormónoch, prvej gynekologickej prehliadke, a o prevencii rakoviny krčka maternice a rakoviny prsníka.

Téma dojčenie… Stále platí, že je pre zdravie, imunitu detí nenahraditeľné?

Áno. Výhody, ktoré z dojčenia vyplývajú, majú obrovský význam pre matku aj dieťa. Dojčenie chráni dieťa pred ochoreniami tráviaceho traktu, respiračnými ochoreniami, ale aj pred potravinovými alergiami a potravinovou intoleranciou. Preto na našej akcii bude mamičkám k dispozícii odborný personál, ktorý im poradí, a zodpovie ich otázky.

Detský kútik s divadielkom. Aké predstavenie ste pripravili pre najmenších?

Naši najmenší návštevníci sa na akcii určite nebudú nudiť. V detskom kútiku ich totiž čakajú zaujímavé aktivity, ako príprava sadry na ruku, hmyz pod mikroskopom, maľovanie, alebo aj skladanie ovocia a zeleniny z papiera. Zároveň im tu naši študenti zubného lekárstva zábavne predvedú, ako si treba správne umývať zúbky.

Prvá pomoc na ulici. Vieme si zachovať jasnú hlavu, zvládnuť niektoré veci?

Povedala by som, že je to skôr o strachu, ako o chladnej hlave. Ľudia sa boja poskytnúť prvú pomoc, pretože neovládajú jej základy, alebo majú strach, že ju poskytnú nesprávne. Odbúrať neistotu alebo predsudky sa pokúsime v stanovišti prvej pomoci. Na zinscenovaných nehodách predvedú študenti SZU verejnosti, že poskytnúť niekomu prvú pomoc, nie je vôbec zložité, avšak kľúčové pri záchrane ľudského života.

V Spolku medikov SZU ste tajomníčkou… Kam smeruje „Spolok“ v najbližších rokoch?

Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity vznikol na podklade spoločných záujmov a iniciatívy nás – študentov Lekárskej fakulty SZU. Spájajú nás základné hodnoty, v ktoré veríme – teda snaha pomáhať druhým, a zlepšovanie vzdelávania medikov. V najbližších rokoch rada podporím medikov v ich kreativite, organizovaním vzdelávacích akcií, ako je „5 minút pre zdravie“, pokračovaním v začatých projektoch, a v prijímaní nových členov.

Fotografie: online archív Spolku medikov SZU (minuloročná akcia „5 minút pre zdravie“).

Pridaj komentár