Zdroj foto: www.stock.adobe.com
O stravovacích návykoch či rôznych zlozvykoch počujeme často a z každej strany. Tušíte však, že aj v rámci toho, ako sa hýbete, môžete mať nesprávne návyky? Tieto návyky tiež ovplyvnia naše zdravie, schopnosti hýbať sa vo vyššom veku, funkčnosť kĺbov… Jednoducho, môžeme na ne doplatiť bolesťami i zraneniami. Čo je dobré vedieť o nesprávnych pohybových návykoch a ako ich upraviť?
Čo sú to pohybové návyky?
Prečo nie je dôležité len hýbať sa, ale aj – ako?
Aké sú príznaky nebezpečných pohybových návykov?
Čo znamená zdravý pohyb, prirodzený pohyb?
Ako si pomôcť, keď už cítime bolesť?
Pohybové návyky sú zautomatizované vzorce, ktoré určujú, akým spôsobom vykonávame všetky, i tie najbežnejšie, činnosti – kráčanie, behanie, vstávanie, sedenie. Tieto činnosti robíme vedome. Avšak pri pohybe sa niektoré dôležité momenty dejú aj nevedome. Je to spôsob, akým sa ukladajú jednotlivé kĺby pri pohybe, štýl kráčania či technika behania. Inými slovami: telo každého z nás má zaužívané isté zvyky, ktoré riadia celý náš pohyb.
Pohybový návyk je teda vzorec, ktorý sa skladá z konkrétneho uloženia jednotlivých kĺbov u danej osoby.
Ako vplývajú pohybové návyky na zdravie kĺbov?
Každý jeden pohyb, ktorý urobíme, pre kĺby znamená potrebu absorbovať energiu a preniesť ju tam, kde je potrebná. Naše telo je teda pod permanentným zaťažením.
Aby kĺby zvládali tento nápor, je dôležité, aby boli v pevných a bezpečných pozíciách. Bezpečná pozícia kĺbu vytvorí správny pohybový návyk. Vtedy dokážeme odolávať ľubovoľnému zaťaženiu.
Pokiaľ je však naše telo naučené ukladať kĺby do nesprávnych pozícií (čo je dnes v populácii viac ako častý jav), hrozia nám bolesti a zranenia z opotrebovania, pretože telo nedokáže zvládať nápor, ktorému je vystavené.
Nesprávne:
Správne:
Čo prezrádzajú bolesti kĺbov?
Zaujíma vás, aké sú príznaky nebezpečných pohybových návykov? Medzi najčastejšie príznaky toho, že uloženie našich kĺbov nie je optimálne, patrí bolesť. Bolesť prichádza ako signál pre naše vedomie, že niečo je opotrebované a nestíha sa regenerovať.
Najčastejšou chybou je práve to, že bolesť buď ignorujeme, alebo sa s ňou zmierime. Ešte horšie je, keď neriešime príčinu a bolesť tlmíme liekmi. Časom môže vyústiť do vážnejších problémov a z akútnych bolestí sa stanú chronické stavy.
V prípade, že pociťujete miernu alebo intenzívnejšiu bolesť, bez ohľadu na to, či krátko alebo dlhodobejšie, vnímajte to ako príznak, že vaše telo trpí nebezpečnými pohybovými návykmi.
Nesprávne:
Správne:
Aké sú bezpečné pohybové návyky?
Tak, ako existuje optimálny spôsob fungovania srdca, mozgu či pľúc, existujú aj optimálne uloženia jednotlivých kĺbov, a teda optimálne pohybové návyky.
Nie je prirodzené pociťovať bolesti a trápiť sa zraneniami. Správne uloženie našich kĺbov eliminuje opotrebovanie a zvýši odolnosť tela voči vonkajšej záťaži.
Tesne po narodení, ako malé deti, sa pohybujeme veľmi uvoľnene a prirodzene. Čím sme však starší, tým viac sa tento prirodzený pohyb vytráca a stáva sa umelým.
Čo je prirodzený pohyb?
Pri prirodzenom pohybe je spôsob, akým sa hýbeme, uvoľnený a plynulý. Je zložený zo správnych návykov – keďže kĺby sú v pevných pozíciách. Prirodzený pohyb zabezpečuje vysokú odolnosť a bezpečnosť pre naše kĺby a mäkké tkanivá.
Moderný životný štýl, ale aj moderné tréningové metódy v nás stále viac podnecujú zdravie ohrozujúce pohybové vzorce. Prirodzený pohyb sa vytráca, my sa stávame otrokmi bolestí a zranení.
Nesprávne:
Správne:
Ako viem, či sú moje pohybové návyky správne?
V prvom rade treba vnímať vlastné telo. Ak pociťujeme bolesť či tuhosť v tele pravidelne alebo ak cítime inú nepríjemnosť v súvislosti so zvýšením fyzickej aktivity, je to prvý výstražný signál.
Z pohybu malých detí a domorodcov sme boli schopní odpozorovať konkrétne identifikačné prvky prirodzeného pohybu bez bolesti.
Keďže ani u detí, ani u domorodých kmeňov nevidíme také množstvo zranení, operácií a výmen kĺbov, je veľmi pravdepodobné, že je to vďaka tomu, ako sa hýbu.
Na základe identifikačných prvkov prirodzeného pohybu dokážeme zistiť, či je náš pohyb správny a bezpečný, alebo zadefinovať, ktoré konkrétne pohyby nám spôsobujú bolesť.
Čo robiť, ak pociťujeme bolesť? Ako zlepšiť pohybové návyky?
V prípade, že vás postretli akútne alebo chronické bolesti pohybového aparátu, môžete sa nechať diagnostikovať odborníkmi a začať tak svoju cestu za lepším, zdravším pohybom.
Vďaka diagnostike porozumiete správnemu pohybu, spoznáte vlastné pohybové návyky. Uvidíte, ktoré pohyby sú nebezpečné. Taktiež pochopíte, kde je koreň vašej bolesti a limit vašej výkonnosti.
Vráťte sa k prirodzenému pohybu a oslobodíte sa od nebezpečných pohybových návykov. Budete môcť robiť to, čo milujete, bez strachu z bolesti či zranenia.
VIDEO: https://www.youtube.com/channel/UCTa8BSSzXvYQu0_pDI2gS9w/videos
Oskar Fatul je jediný pohybový špecialista svojho druhu v Česku a Slovensku. Päťročná prax s vrcholovými a mládežníckym športovcami. FATUL Human Performance je spoločnosť, ktorá bola založená, aby mohla aj verejnosť čerpať z vysokoúčinných metód na zoptimalizovanie pohybu a predchádzanie či zbavenie sa bolesti.
www.fatul.sk
Zdroj foto: archív Oskar Fatul
Redigovala: (sab)