Bratislava 10. júna (TASR) – Slovenská lekárnická komora (SLeK) vníma schválenie nového zákona o liekoch vo vláde ako cielený krok vedúci k likvidácii tradičného slobodného povolania lekárnik na Slovensku. Návrh nového zákona podľa komory viacerými svojimi ustanoveniami kladie slovenských lekárnikov na úroveň obyčajných predavačov. Okrem toho má tiež právna norma ohrozovať aj kvalitu lekárenskej starostlivosti a bezpečnosť pacienta.
Ohrozenie bezpečnosti pacienta predstavujú najmä neštandardné podmienky pre poskytovanie lekárenskej starostlivosti, ktoré zákon definuje, tvrdí komora. Má ísť napríklad o jedno povolenie pre viac lekární prevádzkovaných jednou osobou, či možnosť zmeny odborného zástupcu bez správneho konania. Ministerstvo vôbec neuviedlo dôvody, pre ktoré majú byť podmienky regulácie povolania farmaceuta úplne iné ako podmienky výkonu ostatných zdravotníckych povolaní, upozornil SLeK.
„Slovenská lekárnická komora sa preto legitímne pýta ministra Ivana Uhliarika, prečo v prípade, keď všetkých 21 povolaní v zdravotníctve má stanovené rovnaké regulačné kritériá pre svoje pôsobenie, má mať povolanie farmaceuta zákonom povolené oveľa mäkšie kritériá? Kvôli tým asi 30 percentám všetkých zdrojov v zdravotníctve, s ktorými nakladá,“ pýta sa 1. viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ.
Lekárnici odmietajú aj opätovnú snahu o legalizáciu tzv. vernostných systémov, ktorou vraj ministerstvo cielene podriadilo niektoré ustanovenia zákona obchodným záujmom niekoľkých súkromných subjektov. „Občanovi pritom vernostné systémy neprinášajú žiadnu výhodu, slúžia len a len vybraným súkromným subjektom na ovládnutie trhu. A odborné štúdie dokazujú, že majú aj potenciál zvyšovať spotrebu liekov na Slovensku. Takže reálne pri nich hrozí aj negatívny dopad na verejné financie. Ministerstvo pri ich odôvodnení neakceptovalo žiadnu z pripomienok prezidenta SR, ktorý v decembri 2010 totožné ustanovenia vrátil a ktoré potom národná rada odmietla v opätovnom hlasovaní,“ napísala komora vo svojom vyhlásení.
„Zákon o liekoch predstavuje hazard so zdravím občanov. Prináša také legislatívne nastavenie, ktoré zvýhodní niekoľko subjektov vedených laikmi, čo v strednodobom horizonte povedie k monopolizácii trhu a takisto aj k zníženiu vplyvu regulátora,“ konštatoval prezident SLeK Tibor Czuľba. Podľa jeho slov výsledkom bude nielen zníženie kvality, ale aj zníženie teritoriálnej dostupnosti lekárenskej starostlivosti. „Pri týchto všetkých argumentoch je otázka jasná: Prečo minister zdravotníctva, ktorý je nominantom KDH a ktorému by preto nemalo byť cudzie uplatňovanie etiky v politike, vychádza v ústrety tým, ktorí už niekoľko rokov mafiánskymi praktikami na slovenskom trhu zastrašujú a podnikateľsky likvidujú viacerých lekárnikov,“ uzatvoril.