OZ Imobilio: Na Pohode boccia na vozíku

Jeden z popredných európskych festivalov písal svoj osemnásty ročník. Ako každý rok, aj tentoraz ponúkol vyše stovku hudobných vystúpení rôznych žánrov, divadlá, literatúru, diskusie a množstvo atrakcií. Na Bažant Pohoda 2014 v Trenčíne sme sa krátko rozprávali s Mirom Šarišským z OZ Imobilio, ktoré pripravilo pre návštevníkov originálnu aktivitu, spájajúcu zdravých so zdravotne postihnutými – paralympijský šport bocciu.

Mali ste premiéru. Ako reagovali ľudia?

Na Pohode sme boli po prvýkrát. Bolo super, záujem bol veľký. Na Imobilio Cup na Pohode nás prišla podporiť olympijská medailistka, skvelá športovkyňa a človek s veľkým srdcom, Zuzana Štefečková, aj Veronika Vadovičová, jedna z najúspešnejších paralympijských športovkýň.  Obe si s návštevníkmi festivalu zahrali bocciu. Zastavili sa aj prezident Kiska, herec Majo Miezga, speváci, umelci, ale aj príslušníci armády, františkánsky mních, a mnohí ďalší zaujímaví ľudia.

Ste občianske združenie. Čo robíte?

Občianske združenie Imobilio sme založili v roku 2007 – na podporu integrácie ľudí s hendikepom do spoločnosti. Podporujeme ich v úsilí študovať na vysokej škole. Konkrétne tým, že práve staviame vzdelávacie centrum v Karlovej Vsi (bratislavská štvrť), ktoré im bude vytvárať lepšie zázemie na štúdium. Študenti tu dostanú možnosť diaľkového štúdia – budú môcť využívať rehabilitáciu, ergoterapiu, knižnicu, priestor na špecializované prednášky, pripravovať si projekty, seminárne, bakalárske alebo diplomové práce.

Kedy otvoríte vzdelávacie centrum?

V tejto chvíli je centrum v štádiu hrubej stavby. Zhruba do roka chceme skolaudovať prvú časť centra. Postupne, ako budeme schopní získavať prostriedky od donorov, budeme otvárať ďalšie časti centra.

Darí sa vám zháňať finančné zdroje?

Centrum staviame bez akýchkoľvek dotácií zo štátneho rozpočtu. Je ťažké, robiť fundraising, presviedčať donorov, ale myslím si, že máme dobrú myšlienku. Z korporátnych partnerov sú to Slovenské elektrárne a Nadácia Enel Cuore, ktoré nám venovali doteraz najväčší balík peňazí. Máme  aj individuálnych darcov, spomenul by som moderátorku Adelu Banášovú, ktorá nám venovala peniaze z výhry z relácie Čo ja viem, čo bolo od nej veľmi milé. Sú aj ďalší partneri, ktorí nám pomohli. Otto Bock podporil organizáciu Imobilio Cupu, a ďalší nás podporili tým, že si vydražili niečo v našej aukcii. Napríklad, nedávno sme robili aukciu rakety tenistky Dominiky Cibulkovej, s ktorou hrala tento rok vo finále v Melbourne.

A ideálny stav v centre o dva roky?

O dva roky? Taký stav, že centrum budeme mať skolaudované, a začneme reálne poskytovať pomoc a služby pre zdravotne ťažko postihnutých vysokoškolákov.

Fotografie: online archív OZ Imobilio

Pridaj komentár